Sadi Öziş tasarımları Walter Knoll’da

Alman mobilya devi Walter Knoll ilk kez bir Türk imzanın tasarımlarına koleksiyonunda yer veriyor. 

Türk tasarımının kilometre taşlarından biri olan Kare Metal dönemi Sadi Öziş’in 1960’lı yıllarda yaptığı tasarımları dünyaca ünlü Alman mobilya firması Walter Knoll tarafından tekrar hayata geçiriliyor.

Walter Knoll kendi kuruluşunun 150. yılında, Sadi Öziş ve Neptün Öziş koleksiyonu ile Türkiye piyasasına girişini kutlamaya hazırlanıyor.

Dünya mobilya devi Walter Knoll, Türk modern mobilya tasarımının en önemli parçalarını koleksiyonuna katıyor.

Sadi Öziş, 1950’lerde Türkiye’nin ilk modern mobilyalarını yaşamsal bir merak, özel bir yaratıcılık ve sanatsal gücünü birleştirerek tasarlamıştı. Heykelsi ve modern. Organik ve fonksiyonel. Zarif ve çok yönlü. Modernitenin hissiyatını ve o dönemin ruhunu en iyi şekilde yansıtır nitelikte. Kablolar, inşaat demirleri, su boruları ve balık ağı gibi malzemeler ile alışılagelmişin dışında ve özgün bir kullanımı vardı: Gerçek balık ağından oluşturulmuş koltuk ya da elektrik tellerini örerek ortaya çıkarılmış bir başkası. Başka bir tarafta ilhamını semazenlerden alan diğer bir koltuk.

Bugün, aradan 50 yıldan fazla bir zaman geçmiş olmasına rağmen, tasarımlar, döneminde olduğu kadar modern ve tasarımın zamansız ikonları. Walter Knoll bu tasarımların döşemeli versiyonlarını ortaya çıkarmakta ve uzman döşeme işçiliği deneyimiyle ortak değerleri şekillendirmekte.

Fishnet, Burgaz ve Rumi: Walter Knoll bu üç koltuğu ilk defa Istanbul Mozaik Design’da sunmaya hazırlanıyor.

Bu girişim, Mozaik Design ile ortak bir çalışmanın başlangıcı olarak kabul edilebileceği gibi, aynı zamanda firmanın Türkiye’nin modern mobilya tarihiyle de kendini ne denli özdeşleştirdiğine bir işaret olarak da görülebilir.

 

 WK-Fishnet-0002

Fishnet

Tasarım: Sadi & Neptun Ozis

Arketipik ve yenilikçi. Fishnet Chair tasarım tarihinin bir klasiği. Döneminin ilerisinde olan bu tasarımın zamansız karakteri bugün kendini açıkça belli ediyor.

Sadi Ozis, 1959 yılında, İkinci Dünya Savaşı sonrası Türkiye’de yaşanan malzeme yokluğu nedeniyle, sanatsal dürtülerini kullanarak, bükülmüş inşaat demirlerinden oluşturulmuş bir iskeletin içerisine balık ağı örerek bu eşsiz tasarımı ortaya çıkarmış. Heykel özlü bir tasarım, otantik ve güçlü bir yaratıcılık örneği. Fishnet, yeni üretiminde ise döşemeli oturma ve sırt bölümü ile, ikonik cazibesinden hiç bir şey kaybetmiyor.

WK-Burgaz-0001

Burgaz

Tasarım: Sadi & Neptun Ozis

Bazen arşivler büyük hazineleri gizler. Sadi Öziş ve Neptün Öziş tarafından tasarlanan Burgaz da bir hazine niteliğinde. Bu koltuk, çizgi ve boşluğun ilişkisi, hafif görüntülü metal borular ve rahat oturma bölümünün birleşimiyle bir yaratıcılık sembolü. 1953’teki orijinal tasarımda kullanılan elektrik kabloları yerine yerleştirilmiş olan döşemeli oturma bölümü, günümüzün konforunu sağlıyor. Tereddütsüz modern, zarif ve ferah. Kalıcı güncelliğin bir tasarımı.

WK-Rumi-0001

Rumi

Design: Sadi Ozis

İlhamını semazdenlerden almış bir koltuk. Kollarını açmış dönen semazenleri anımsatıyor. Rumi, adını çizgilerindeki kavislerden ve dalgalı hatlarından alıyor. Koltuğun yan kısımları, gülümseyen bir etki ile oryantal tarzının zarif görüntüsünü sağlamak adına iki yana yayılıyor. Geleneksellik ve modernitenin arasında bir köprü niteliği taşıyan Rumi, 1961 yılında piyasaya çıktığı dönemde gördüğü ilgiyi bugün de sürdürmekte.

 

 

Sadi & Neptun Öziş hakkında:

 Sadi Ozis_09

Sadi Öziş

Döneminin Duayeni: Sadi Öziş (1923-2012) Türk modern tasarımının öncülerinden biriydi. Tasarımcı heykeltıraş ve ressam, Türk tasarım tarihinin ilk modern mobilya tasarımlarını ortaya çıkararak türk tasarımının kilometre taşlarından birini oluşturmuştu. Kendi gibi heykeltıraş olan arkadaşı İlhan Koman ile birlikte 1956 yılında Kare Metal Atölyesini kurmuş ve burada eşsiz eserler ortaya çıkarmışlardı. Sanatçılar, savaş sonrası Türkiyesi’nde yaşanan malzeme teminindeki zorluklar sebebiyle, inşaat demiri, balık ağı, su borusu, kümes teli, elektrik kablosu gibi mazlemeler kullanarak eşsiz yaratıcılık örnekleri göstermişlerdi. Bu özgün tasarım diliyle Sadi Öziş 1956 -1967 yılları arasında bir çok klasik ve ikonik tasarıma imza atmıştır. Mimar Sinan Üniversitesinde de profesör olarak görev yapmış olan Sadi Öziş’in birçok eseri çeşitli sergi ve yarışmalarda ödül almıştır.

 

neptun ozis01

Neptün Öziş

Neptün Öziş, günümüzde babası Sadi Öziş’in izinden, işi kaldığı yerden devam ettirmektedir. Kendi adını verdiği tasarım ofisiyle, uluslararası mega yat projeleri ve birçok ürün tasarımına imza atmış olan Neptün Öziş ismini dünya çapında duyurmuş bir tasarımcıdır. Kendisi ayrıca, Maltepe Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde tasarım ve içmimari üzerine dersler vermektedir.

 

 

Walter Knoll Hakkında:

Doğru değerler. Walter Knoll uzman işçilik, en iyi malzemeler ve kalıcı bir estetik anlayışı ile yaşam alanları yaratıyor. Walter Knoll mobilyaları kaliteli bir yaşam tarzına karşı duyulan tutkuyu tamamlıyor.

Modernitenin mobilya markası olarak bilinen Walter Knoll, 1865 yılında Stuttgart’ta bir deri dükkanı olarak başlayan mobilya ailesi Knoll’un bir üyesi.

Şirket mobilya tarihindeki yerini korumaya devam etmekte, klasik parçaları ve önde gelen tasarımcıların ikon eserlerini yaratmakta, modern dünyanın vazgeçilmez bir parçası olarak görülmektedir.

Geçtiğimiz yüzyılın sonlarında önemli oranda büyüyen şirket, faaliyet ve üretimini on katına çıkarmış, uluslararası yüksek kalite mobilya üretimi alanında lider üreticilerden biri haline gelmiştir. Bu sene şirket 150. Yılını kutlamaktadır.

İngiltere’den Norman Foster ve PearsonLloyd, Avusturya’dan EOOS, Hollanda’dan Ben van Berkel, Japonya’dan Kengo Kuma ve Italya’dan Claudio Bellini gibi ünlü mimar ve tasarımcılarla birlikte çalışan Walter Knoll, dünya çapında kurumsal ofisler, sosyal ve kamusal yapılar ve genel merkezlerin iç mekanları için mobilyalar üretmektedir. Projeleri arasında Frankfurt’ta bulunan Avrupa Merkez Bankası’ndan, Sudi Arabistan’ın Kral Abdullah Üniversitesi’ne, Stockholm restoranlarından, Tokyo konferans salonlarına, Boston’da bulunan Güzel Sanatlar Müzesi’nden, Dubai bankalarına ve New York’un Hearst Binası’na kadar çeşitlilik götermektedir.

Son 15 yıl içerisinde kazanılmış 100’ün üzerinde uluslararası tasarım ödülü firmanın tasarım profesyonelliğini kanıtlar nitelikte. Bunların arasında 2007’de verilmiş Design Management Avrupa ödülü de karakteristik bir örnek olarak gösterilebilir.

 

 

 

 

Back to site top