Mücevher değil çiçek: Vanda orkidesi

2012 yılında Ankara ve İstanbul’da düzenlediğimiz Maison Française Çiçek Atölyesi etkinliklerinde eğitmenlik yapmış, İngiliz Kraliyet çiçekçilerinden ve RHS Chelsea Flower Show’un yaratıcılarından Judith Blacklock, geçtiğimiz aylarda alışılmışın dışında bir projeyle konuşuldu.

VANDAEK1_MF229

Ünlü çiçek tasarımcısı Judith Blacklock, dünyanın en yaratıcı çiçekçilik ve bahçecilik fuarı olarak bilinen RHS Chelsea Flower Show’un bu yılki ana sponsoru M&G Investments için farklı renklerde vanda orkidesiyle süslü bir elbise tasarladı. Fuarın bu yılki sembolü olan tasarım, bir mücevher kadar değerli ve narin. Her yıl 157 bin ziyaretçi alan fuar bu yıl da 20-24 Mayıs tarihleri arasında Londra’daki Royal Hospital Chelsea bahçelerinde düzenlendi. Blacklock proje hakkındaki sorularımızı cevapladı.

Maison Française: Projeden bahsedebilir misiniz?
Judith Blacklock: Bu yıl RHS Chelsea Flower Show’un ana sponsorunun belirlediği “modern cennet bahçesi” temasından hareketle bu projeyi oluşurduk. 1000 adet vanda orkidesi çiçeği, kuzukulağı yapraklarıyla detaylandırılarak elbiseye işlendi. Sonuç, “gelenekten şaşmaz” olarak nitelenen ve öyle ünlenmiş İngiliz bahçeciliğinin günümüzdeki gelişimini gözler önüne seriyor.

MF: Üretim süreci nasıl geçti?
J. Blacklock: 5 kişilik bir ekiple tam 50 saat durmadan çalıştık. Çiçekler elbisenin eteğine ve üst kısmına tek tek yerleştirildi. Bu benim için çok değişik bir tecrübe oldu, çünkü hayatımda ilk kez bir elbise tasarladım. Üstelik canlı çiçeklerden oluşacağı için Londra’nın tipik hava koşulu olan yağmura ve modelin üzerinde gün boyu duracağı için bol bol harekete dayanıklı olması gerekiyordu. Elbise çok ağır olmasına ve zor koşullara rağmen çekimler bittiğinde tek bir çiçek bile yerinden oynamamıştı.

MF: Ülkemizde verdiğiniz eğitimlere de vanda orkidesiyle yaptığınız bir aranjmanla başlamıştınız. Bu çiçeği sizin için bu kadar özel kılan ne?
J. Blacklock: Öncelikle vanda Farsça bir kelime. İhtiras anlamına geliyor. Sembolize ettiği şey, benim için olduğu kadar, bu yılki temamız için de değerli. Bu çiçeği bu kadar çok sevmemin sebebi, “sihirli mavi” olarak adlandırdığımız bu türe özel koyu mavi başta olmak üzere zengin ve doygun renkleri, mücevher gibi görüntüsü… Bir vanda orkidesini yetiştirmek tam 6 yıl sürdüğü için nadir ve pahalı bir çiçek. Bununla birlikte uzun süre yaşayabiliyor ve bakımı çok kolay. Günlerce susuz yaşayabilmeleri çiçek sektörü için büyük bir lüks. Küçük bir parça silikonla çiçekleri durmasını istediğiniz yere yapıştırmanız yeterli. Suyun içinde yüzen tek bir çiçeğin görüntüsü ise muhteşem.

MF: Vanda orkidesini taze tutmak için ne yapmalı?
J. Blacklock:
1. Sapın ucundan küçük bir parça kesip hemen suya koyun.
2. Eğer çiçekleri hafif solgun duruyorsa, soğuk suyun içine tümden batırıp bir süre bekletin. Daha sonra çiçeklerin üzerindeki suyu atması için silkeleyin.
3. Düzenli olarak çok az soğuk su spreyi kullanın.
4. Asla buzdolabında saklamayın. Çok soğuğa gelemezler.
5. Çiçeklerini ayırıp suyun içinde saklarsanız, haftalarca taze kalırlar.

JUDITHBLACK2A_MF229

Judith Blacklock’un önerisi:

Malzemeler:
1-2 sap vanda orkidesi
Uzun silindir cam vazo
Renkli tel

Yapılış:
1. Vazoya suyu, 5 cm. boşluk kalacak şekilde doldurun.
2. Orkidenin sapını ikiye bölün.
3. Renkli telin iki ucunu düz bırakacak şekilde orta kısmını vazonun içine girebilecek büyüklükte bir helezona çevirin.
4. Telin bir ucunu orkidenin sapına sarın.
5. Telin diğer ucuna da diğer vandayı sapından yerleştirin.
6. Vandalara sarılmış teli dikkatlice suyun içine doğru itin.
7. Vazonun altına ayna supla ve mumlar koyarak görüntüyü zenginleştirebilirsiniz.

Videosunu izlemek için buraya tıklayınız.

 

Maison Française Haziran 2014

Yapım: A. Selen Selçuk

Back to site top