Dünyanın en pahalı evleri

Forbes dergisi 2014 yılının en pahalı evlerini araştırmış. Hindistan’ın en varlıklı adamı Mukesh Ambani’nin Bombay’daki 27 katlı gökdeleni dünyanın en pahalı evleri sıralamasında birinci sırada.

ENPAHALI1A_EM15

1) Mukesh Ambani’nin Bombay’daki 27 katlı gökdeleni Antilia Hindistan’ın en varlıklı adamı Mukesh Ambani’nin ülkenin başkenti Bombay’daki 27 katlı gökdeleni, Forbes’un dünyanın en pahalı evleri sıralamasında birinci sırada. 37.161 metrekarelik bu evin adı mistik Atlantik adası anlamına gelen Antilia. Hindistanlı petrol şirketi Reliance Industries’in sahibi Ambani, bu evin inşası için 1,2 milyar Dolar harcandığını söylüyor. Bu fiyat Manhattan’daki 52 katlı Ground Zero gökdeleniyle eşit miktarda. Ancak Forbes’un açıklamasına göre Dünyanın en pahalı mülkü, hâlâ Mukesh Ambani’nin Bombay’daki Antilia’sı. 6 katlı yer altı otoparkı ve 3 helikopter pisti bulunan bu devasa yapının bünyesinde 600 personel görev almakta. İnşaatın yapımına 2008 yılında başlanmış ve proje 2010 yılının sonlarında tamamlanmış.

ENPAHALI2_EM15

2) Lily Safra’nın Fransa Villefranche-sur-Mer’de yer alan villası Leopolda Forbes listesinin ikinci sırasında Lily Safra’nın Villa Leopolda’sı var. Fransa Villefranche-sur-Mer’de yer alan bu mülk, 80.937 metrekarelik bir alana, zamanın Belçika Kralı II. Leopold’un metresleri için inşa edilmiş. 2008 yılında Rus milyoner Mikhail Prokhorov bu evi satın almak için 500 milyon Euro’yu gözden çıkarmış fakat 50 milyon Euro depozito kaybı ile anlaşmadan çekilmiş.

ENPAHALI3_EM15

3) Ira Rennert’in New York’taki villası Fair Field Üçüncü en pahalı ev ise Ira Rennert’in New York’taki Fair Field’ı. Bu mülk hiç el değiştirmemiş ve değeri 248,5 milyon Dolar. Mülkün 29 yatak odası ve 3 yüzme havuzu var.

ENPAHALI4_EM15

4) Londra, One Hyde Park Satışı yeni gerçekleşen Londra, One Hyde Park’daki 237 milyon Dolar değerindeki mülk listenin 4. sırasında.

SALE MITTAL 3

5) Lakshmi Mittal’ın Londra’daki Kensington Palace Gardens’ı Lakshmi Mittal’ın Londra’daki Kensington Palace Gardens’ın satışı 2008 yılında 22 milyon Dolar’a gerçekleşmiş ve listenin 5. sırasında yer alıyor.

Maison Française Emlak Yaşam Mimarlık Yaz 2014

Yapım: Yasemin Aksoy

 

 

Back to site top