Maison Française Nisan sayısı

Tasarım ve dekorasyon dünyasının 19 yıldır lider dergisi Maison Française, Nisan ayına tam 600 sayfalık bahar sayısıyla giriyor. Brezilya, Cape Town, İsveç, Manhattan, Mayorka, Varşova ve İstanbul’dan 10 ev, Christian Lacroix imzalı tekstiller; çiçekler, çizgililer ve çok katmanlı, zengin, dolu dolu boho-chic tarzı, birbirine zıt seçimlerle yaratabileceğiniz stil kolajları, kapı önü ve evin girişine özel doğal dekorlar ve kuş evleri, halatlı aksesuarlar, küçük metrekareler için akıllı çözümler, Onur Baştürk, Ayşe Özyılmazel, Ayşe Ferhangil, Oben Budak, Çağdaş Ertuna’nın evlerindeki favori köşeleri; mekânları bölme sanatı, İstanbul’dan ilham alan dekorasyon fikirleri, su formlu tasarımlar ve parke dosyası derginizde bulacağınız konulardan bazıları…

En yeni bahçe mobilyaları ve bitki trendlerini bulacağınız Outdoor eki, Boya – duvar kağıdı eki ve Levent – Etiler Deko-rehberiyle…

 

İÇİNDEKİLER

Focus Modayla paslaşan evler 105

Dünyaca ünlü modaevleri 2014 ilkbaharyaz kampanyalarını sunmaya başlamışken Hermes’in tropik harikalar dünyası, Dolce Gabbana’nın Sicilya esintili dore detayları, Prada’nın canlı renklerdeki geometrik formları ve Burberry’nin masalsı poetik stilleri dekorasyona da göz kırpıyor.

 

Röportaj Otantik ve modernin ortak noktası: Mario Botta 119

XXI. yüzyılın en yetenekli mimarlarından biri kabul edilen Mario Botta, Alldesign 2014 Uluslararası Tasarım Konferansları ve Yaratıcı Endüstriler Fuarı’nın konuğu olarak İstanbul’daydı.

 

Tasarım Christian Lacroix imzalı tekstiller 125

Sacha Walckhoff’un kreatif direktörlüğünü üstlendiği Christian Lacroix markası, 2010 yılından bu yana Designers Guild imzalı ev tekstilleri ve duvar kağıtlarıyla karşımızda. Bu sene markanın yeni ev koleksiyonunda Designers Guild’in yanı sıra Vista Alegre, Marotte, Libretto ve Welton London gibi dünyaca ünlü isimlerin özgün çizgilerini de görmek mümkün.

 

Dekorasyon Manhattan’da bir loft 134

Profesör Alison Aldrich, Manhattan’ın West Village semtindeki loftunu kadınsı detaylar üzerinden tanımlıyor. Sağlam ve zengin malzemelerin diliyle yaratılan bu rustik daire, Aldrich’in yaşamındaki değişimleri de sembolize etmekte.

 

Takip Sukulent mühendisliği 144

Çiçek ve toprakla ilişkisi çocukluk yıllarına uzanan Yunus Çetin, sıra dışı tasarımlarını “tamamen içgüdüsel” olarak tanımlıyor. Teşvikiye’deki butiği Vesaire’de bir çiçekçiden ziyade atölye mantığında çalışan Çetin, hayalgücüyle farklı sonuçlar elde edebileceğiniz son zamanların popüler bitkisi sukulentlerle sayfalarımıza konuk oluyor.

 

Takip Rustik romantizm 147

Brooklyn’de Aurora isimli sevimli bir restoranda, Raluca ve Peter’in rustik detayları romantizmle bir araya getiren samimi düğünlerine konuk oluyoruz.

 

Dekorasyon Bohem keşifler 184

Bohem, çok katmanlı, zengin, dolu dolu, deli dolu, duygusal anlamlarla dolu bir stil. Jedeikin ailesinin Güney Afrika Cape Town’daki evleri, bize bu stilin dekorasyon diline nasıl uyarlanabileceğini gösteriyor.

 

Tarz Bir nisan öyküsü 196

Mevsimsel döngüye kaptırsak kendimizi ne şahane olur. Nisanla birlikte uyanır, silkinir, hafifler ve yeşeririz. Doğa, ev, ruh ve beden bu uyanışla tazelenir, düzen yeni baştan kurulur. Bu uyanışı kucaklamaya hazır mısınız?

 

Dekorasyon İstanbul’da aykırı bir loft 204

Saat tüccarı Gramatopulos tarafından 1941 yılında Galatasaray’da yaptırılan tarihi Belvü Apartmanı’nın yenilenen binasında yer alan bu loft, ev sahibi Defne Sandalcı’nın sıradışı karakterinden ve eskiye olan bağlılığından izler taşıyor.

 

İlham İstanbul ve imgeleri 214

Bir yokuşun sonunda yüzümüze vuran deniz kokusu, bir tramvay uzağımızda eski şehir dokusu ve üç beş sokak arkada karşımıza çıkan çok katmanlı yapısıyla İstanbul, yaratıcı ruhlara kucak açan bir ilham perisi gibi. Renklerine, geçmişine, kokularına, her an değişen gerçekleri ile çok sesliliğine dalıp evimiz için deko-hayaller kuralım mı?

 

Dekorasyon İsveçli fotoğrafçının şifacı evi 222

İsveçli fotoğrafçı Hannah Lemholt’un, çektiği fotoğraflar kadar güçlü, onlar kadar uzak, yakın ve şifacı bir evi var.

 

Stil Kolaj kurgular 230

Bilgiye kolay ulaşılan bir çağda yaşamak, insanların kişisel zevk ve ilgi alanlarını derinlemesine geliştirmek gibi bir katma değer yarattı. Dünyanın her yerinden farklı stillerde dekorasyon kurgularını, sıradışı karışımları gördükçe daha cesur kararlar almaya başlıyoruz. Bu cesaret bizi klişe olmayan renk, stil ve kavram kolajları yapmaya teşvik ediyor.

 

Yaşam Baylor Chapman’ın yeşil yaşamı 238

San Francisco’daki Lila B. Design isimli atölyesi, dükkanı ve evi arasında mekik dokurken, bir yandan da kitap yazıyor, ürün tasarlıyor ve dünyayıgeziyor. Bitki tasarımcısı Baylor Chapman, sorularımızı Bangkok ve Tokyo arasında bir yerde, yeni maceralar peşinde koşarken cevapladı.

 

Detay Çizgiler evde 244

İç mimar Melike Battal’ın iki kızıyla birlikte yaşadığı evi için, şehirli, entelektüel, rahat ve kişiye özel diyebiliriz. Ve yemyeşil bir korunun içinde…

 

Dekorasyon Galata’da karakterli koza 260

Galata’nın çekici atmosferine kapılmış Avrupalı çiftin çatı dubleksi, İstanbul’un içinde sakin ve karakterli bir tazelenme sığınağı.

 

Mevsim Kapı girişinde yaşam 268

İngiliz şair John Keats yüzyıllar önce “Yeryüzünün şiiri asla tükenmez” diyerek insanların doğayla iç içe olmaktan duyduğu hazzı dile getirmiştir. Bu hazdan yola çıkarak, doğayla temas kurmamızı sağlayan mimari alanları birer keyif odağına dönüştürmenin peşine düştük ve işe kapı girişinden başladık.

 

Dekorasyon Varşova’da çam ormanları arasında 286

Karaçamla kaplı gerçek anlamda yaşayan bir dış cepheye sahip, tek yapıda iki ev saklayan, her köşesinden gusto ve birikim fışkıran bu doğa dostu ev, Varşova’ya 15 kilometre uzaklıktaki bir çam ormanının içinde.

 

Yaşam Köşe yazarları ve evleri 296

Her gün farklı gazetelerdeki köşelerinde neler yazacaklarını, sosyal medya hesaplarında neler paylaşacaklarını beklediğimiz genç köşe yazarlarını, evlerinde, esin perilerini bekledikleri köşelerde görüntüledik: Onur Baştürk, Ayşe Özyılmazel, Ayşe Ferhangil, Oben Budak, Çağdaş Ertuna…

 

Trend Rönesans’ın etkisi 314

Bir sanat tutkunuysanız Rönesans kelimesini bilmiyor olma ihtimaliniz yoktur. İtalyanca “rinascimento” sözcüğünden doğan bu terim “yeniden doğuş” anlamına geliyor; yalnızca sanatta değil, sosyal hayatın tüm dallarında hareketliliğe ve canlanışa işaret ediyor. Trend Bible’ın gerçekleştirdiği ve 2014 tahminlerinin anlatıldığı sunumda, modacı Claire Pettibone’un Couture koleksiyonundan yola çıkan “Rönesans” temasına da yer verildi. Dekorasyona nasıl yansıtılabileceğine gelince…

 

Dekorasyon Brezilya’dan pop-up evler 322

Güney Amerika’nın en kapsamlı tasarım organizasyonu Casa Cor, 1987 yılından beri bu coğrafyadaki ülkeleri teker teker geziyor. Casa Cor, son olarak Brezilya’dan 47 tasarımcı, mimar ve peyzaj sanatçısını bir araya getirdi. Yaklaşık iki ay süren etkinlik süresince, şehirde yer alan iki yapı lokal tasarımcılar tarafından gerçek yaşam alanları gibi dekore ediliyor.

 

Dekorasyon Ekvatora yakın yaşam 336

Güney Amerikalı mimarların bilinçaltı tropik iklim koşullarıyla şekillendiği için, mekânlarda tropik bitkiler, yerel malzemeler, keyif alanları, iç-dış arasındaki sıkı ilişki dikkat çeker. Fabio Galeazzo da, iklimin gereklilikleri ve güzelliklerine teslim olmuş bir mimar.

 

Mobilya Tek kişilik keyif cumhuriyetleri 340

Hepimizin ortak arzusu evde konforlu ve rahat bir köşeye, sadece bize ait bir kozaya sahip olmak. Dışarıdan müdahalelere kapalı, özgürce yayılabileceğiniz tek kişilik oturma birimleri kesintisiz dinlenme ve özgürlük garantili olarak tarafınızdan seçilmeyi bekliyor.

 

Tarz Evde bikti orkestrası 348

Los Angeles’ta yaşayan müzisyen, aynı zamanda bahçıvan Mileece Petre Peru kaktüsleri ve meyve ağaçları ile kendine minik bir botanik bahçesi kurmuş. GEO dergisinin geçen ayki sayısında yer alan habere göre, 35 yaşındaki müzisyenin cennetten bir köşeyi andıran bu bahçesi aynı zamanda dev bir orkestra. Nasıl mı? İşte cevabı…

 

Dekorasyon Malene Birger’in eklektik evi 356

Dünyaca ünlü modacı Malene Birger’in İspanya’daki evini görenler, rahatlıkla tasarımcının Danimarka yerine her daim güneşli güney yarımküre ülkelerinden birinde doğmuş olabileceğini düşünebilirler. Etnik tekstil ürünleri, sanat eserleri ve aksesuarların çarpıcı bir karışımıyla büyüleyen Mayorka’daki apartman dairesi, Birger’in kariyerindeki yeni bir dönemin, yeni kurduğu dekorasyon ve tasarım markası Birger1962’nin stilinden de izler sunmakta.

 

Fonksiyon Küçük metrekareler için çözümler 364

Yaşam alanları küçüldüğünde, estetikten ödün vermeden her ihtiyaçınızı karşılamak için bazı fonksiyonel yollar var.

 

Dosya Zamansız bir malzeme: Parke 378

Her türlü estetik müdahaleye uyum sağlayabilen ahşap malzeme, odanızın dekorasyonunu değiştirdiğiniz takdirde her yeni stile de kolayca ayak uydurabiliyor. Evin her köşesinde doğallığı, işlevselliği ve sıcaklığıyla tercih sebebi olan ahşap parke kaplamalar, natüralizm trendinin yükselişinden destek alarak model, boyut ve renk çeşitliliğini daha da artırdı.

 

Alışveriş Seyahatlerden ilham alıyoruz 410

Türkiye’nin bahara en yakışan seyahat rotalarından ilham alarak, bu adresleri anımsatan detayları yaşadığınız mekânlara taşıyabilirsiniz.

 

KAPAK_OUT_MF227

 

KAPAK_BOYAEK_MF227

KAPAK_ETILER_MF227-2

Back to site top