Gebelik testi ne zaman yapılır?

Hamilelik  sperm hücresinin yumurtalık hücresiyle birleşip döllenmesi ile gerçekleşmiş olur. Döllenme olayının başlaması ile birlikte bebek 2. ayın sonuna  kadar embriyo 2. aydan sonrada  fetus olarak tanımlanır. Döllenme başladıktan 5 – 6 gün sonra embriyo rahmin içine yerleşir. Bundan  sonra BETA-HCG hormonu salgılanmaya başlar. Anne adaylarının gebe olup olmadıkları bu hormonla ölçülür.

Gebelik Ne Zaman İdrar Tahlili İle Belli Olur?

İlerleyen günlerde kandaki BETA-HCG hormonunun değeri giderek artar. Bundan sonra hamilelik artık idrar tahlilinde de  belli olmaya başlar. Kandaki BETA-HCG hormonunun değeri henüz anne adayı  adet gecikmesi yaşamadan hamilelik hakkında  sonuç verebilir. genelde idrar testlerinde sonuç pozitifse yanlış olma ihtimali görülmez. Ancak sonuç negatif ise henüz çok erken bir  test sonucu olabilir. Bu nedenle bir kaç gün sonra testi yenilemelidir. BETA-HCG hormonu kanla bakılan  bir test tahlili ya da ultrasonla tespit edilemeyen hamilelik testlerinde tercih edilmesinin dışında mol gebelik, düşük, dış gebelik gibi  durumların teşhis ile takibinde kullanılan bir yöntemdir.

Gebelik İçin İdrar Tahlili mi Kan Tahlili mi Daha Önce Sonuç Verir?

İdrardan  yapılan hamilelik testinin doğru sonucu adet döneminin gecikmesinden sonra yapılırsa teşhis edilir. Çünkü BETA-HCG hormonunun  evvela kanda oluşur sonra da idrara ulaşır. Bu nedenle kan tahlilinde anne adayı henüz adeti gecikmeden hamile olduğunu öğrenmiş olur. Gebelikte hamile kalma zamanı anne adayının bol yumurtladığı günlere denk gelir.

Gebelik Ne Zaman Gerçekleşir? Döllenme Kaç Gün Sürer?

Hamilelik annenin yumurtlama döneminde gerçekleşir. Rahme yerleşme zamanı da 6 ila 10 gün alır. Yumurta rahme yerleştikten sonra salgılanan BETA-HCG hormonunun annenin kanına daha sonrasında da idrarına geçmesi belli bir zaman alır ve hamilelik oluşmuş olur sonrasında salgılanan BETA-HCG hormonu kandan sonra 15 gün sonra idrar tahlilinde belli olur. Bu dönemde annenin bir dahaki adet  zamanına denk gelir. Kısacası  hamilelik oluşmuş ise bir sonraki adet  gecikmesine denk gelir.

Gebelik Olup Olmadığını Öğrenmek İsteyen Anne Adayı İdrar Testi İçin Kaç Gün Beklemelidir?

Hamile olduğunu düşünen biri kesin bir sonuç için idrar testi yapacaksa öncelikle adet sürecinin gecikmesini beklemelidir.  Bir hafta sonra idrar testi yaptırmalı şayet sonuç olumsuz çıkarsa test  1 hafta sonra tekrarlanmalıdır. 2. yapılan testin sonucu  daha güvenilir olacaktır.

Bebek isteyen anne adaylarının yaptıkları bütün tahlillerinin  sonucu pozitif veya negatifte olsa adet  dönemlerinin gecikmesiyle hemen güvendikleri bir doktora başvurmaları daha doğru olur. Çünkü yaptırdıkları tahlillerin sonucu hamilelik pozitif olsa bile bu sağlıklı bir hamilelik olmayabilir anne adayı dış gebelikte  geçiriyor olabilir. Bundan dolayı anne adayları kesinlikle bir doktora başvurmalıdır.

İdrar testinde sonuç pozitif görünüyor ise ultrasona ne zaman girilmeli?                                                                

Beklenen adet dönemi  normal zamanından 1 hafta sonra olduğunda yani geciktiğinde gebelik 5 haftalıktır. Bu zamanda yapılan bir vajinal ultrason ile gebelik kesesi mutlaka belli olur. Karından yapılan bir ultrason sonucunda da hamileliğin belli olması için hamileliğin 6.haftasında olması gerekir yani anne adayının adet dönemi 2 hafta gecikmiş olmalıdır.

Kaynak: http://jinekoloji.com/hamilelik-testi-ne-zaman-yapilir

Back to site top