Maison Française Haziran sayısı ÇIKTI!

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN EGZOTİK EVLER
Dekorasyon ve tasarım dünyasının 20 yıldır lider dergisi Maison Française, Haziran sayısıyla yazın gelişini kutluyor. Su yeşilinden laciverte en derin renklerle bezenmiş bu sayıda mevsim evinin duygularını keşfe çıkacaksınız: hafiflik, kaçış, sakinlik, serinlik… Egzotik evler; Bodrum, Alanya, İstanbul, Hamptons, Bahia ve Nikaragua’dan ilham verici mekânlar, floral tarz, tekne dekorasyonu, en güzel piknik dekorları, gözde modacıların evleri, floral kumaşlar ve çiçekli fikirler, açıkhavada uyku çözümleri derginizin Haziran sayısında bulacağınız diğer konular arasında…
Maison Française bu ay, yaza özel olarak hazırlanan 20 Şehirden 20 Sahil Evi dergisiyle beraber 2 dergi bir arada…

İÇİNDEKİLER:

KEŞİF: Orada bir hipster köyü var 61
Dubai’de ‘hipster köyü’ lakaplı, yaratıcı zihinlerin bir araya gelebileceği bir bölge kurmak üzere açılan proje yarışmasını Foster+Partners kazandı.

TASARIM: Düşlüyorum, öyleyse varım 79
Dış mekân mobilyasında akla ilk gelen İtalyan markalarından Roda, 25 yıllık başarılarla dolu tarihinde bir ilke imza atarak iç ve dış mekân ayrımını rafa kaldırıyor ve Rodolfo Dordoni önderliğinde yeni “iç ve dış” konseptini piyasaya sürüyor.

TASARIM: Bu kardeşlerin genlerinde yaratıcılık var 85
Ronan ve Erwan Bouroullec kardeşler bu sene Milano Tasarım Fuarı’nda farklı markalar için tasarladıkları ürünlerle tasarım otoriteleri tarafından fuarın yıldızları arasında gösteriliyorlar.

Focus: Tropik çağrışımlar 105
Aklımız kara parçalarından uzak, hayallerimiz tropik ada fotoğraflarıyla dolu… Yolculuk, macera, sakinlik anlamına gelen yaz, yaşam alanlarında tatil atmosferi kurgulamak için cesaret veriyor. Öncelikle yaz mevsiminin sizde hangi hisleri uyandırdığını seçin, sonra belirleyici detaylarını iç mekânlarınıza nasıl yansıtacağınızı planlayabilirsiniz.

Takip: Modern sanat bu evde ikâmet ediyor 129
Tasarımcı Kelly Behun ve ailesinin Hamptons’ta bir modern sanat müzesinde yaşadıklarını sanmayın, burası onların kendi evleri. Bahçesi, manzarası, içi ve dışıyla sessiz olduğu kadar iddialı, egzotik detaylarıyla unutulmaz bir yer burası.

Takip: Güzel atlar ülkesinde yeni bir mekân 144
The House Hotel Collection, İstanbul dışındaki ilk oteli için Türkiye’nin büyüleyici simgelerinden Kapadokya’yı mesken tutuyor. Kayalara oyulmuş eşsiz bir coğrafyada orijinal dokusuna sadık kalınarak tasarlanan otelin mimarı ise Şekibe Aslan.

Dekorasyon: Avlusunda okyanus olan Brezilya evi 160
Denizle aranızda 90 metre olunca, okyanus avlunuz oluyor. Brezilya’nın Bahia
bölgesindeki bu evde yaşayan Fransız müzisyen ve Brezilyalı psikolog, bulundukları coğrafyadan aldıkları mutluluğu, kurdukları sivil toplum örgütüyle ona geri veriyor.

Renk: Tonsürton derinlik 178
Denizden ve gökyüzünden rol çalan kompozisyonların mevsimindeyiz. Ege’nin, Akdeniz’in, sahil evlerinin ve ada stillerinin baştacı mavi, her coğrafyanın sihrine bürünmesinin yanı sıra; evin her köşesine kolaylıkla adapte olmasıyla da ünlü. Kendimizi onun su yeşilinden koyu laciverte doğru derinleşen kozmik çekim gücünün etkisine bırakıyoruz…

Tekne: Suyun üzerinde yaşam: Tekne dekorasyonu 186
Kıyıdan açıldığımız, suyun üzerinde özgür hissetiğimiz, doğayla daha çok
selamlaştığımız günlerin başındayız. İşte böylesine esin deposu bir mevsimin kahramanlarından teknelerin 2015 yazını nasıl karşıladığını, tekne dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken teknik konuları ve öne çıkan renk ve desen kombinasyonlarını sizin için derledik. Masmavi hayallerinize kavuşmanız dileğiyle…

Dekorasyon: Alanya’dan Akdenizli bir mimari 196
Toros Dağları’nın eteklerinde doğaya ve yeşile uyanan bu Akdenizli yapı, modern natüralist kabuğuyla iç-dış mekân algısını değiştiriyor. Bahçe ve ev arasındaki sınırların saydamlaştığı ev, mimarlık sanatına doğanın gözünden bakmayı başarıyor.

Trend: Otantik lüksün yeni açılımı: Çöl iklimi 212
Taç yapraklı çiçekler yerlerini sukulent ve kaktüslere bıraktığından bu yana, gözlerimiz adım adım vahşi batıya, Arizona kanyonlarına ve Kızılderili kabilelerine kayar oldu. Kum tepeciklerinin kızılını anımsatan kök boyalı tekstilleri, püskülleri rüzgarda salınan süet dokuları ve Aztek kabilelerine özgü desenleriyle çöl iklimi, deko-perestlerin yeni ilham perisi oluyor.

Dekorasyon: Nikaragua’ya gitmek gerek! 218
New York’un en popüler restoranlarından ikisinin arkasındaki isim olan Jean Marc Houmard , ortağıyla birlikte Nikaragua’da öncelikle kendilerinin kaçmak isteyeceği bir otel yaratınca ortaya Tribal Hotel gibi bohem-egzotik bir yer çıkmış.

Dekorasyon: Tabiat ile mimari arasındakikusursuz sinerji 224
Brezilya’nın Trancoso bölgesinde konumlanan Kum Ev, ismini ve ilhamını önünde uzanan kumsalın dokusundan alıyor. Yapının mimar ve iç mekân tasarımcısı Deborah Aguiar, her projesinde olduğu gibi Kum Ev’de de tabiat ilemimari arasında kusursuz bir sinerji yaratmayı başarmış.

Mobilya: Okyanustan esen tropik rüzgarlar 240
Söz konusu ikili ilham ve dekorasyon ise yerkürenin okyanusa kavuşan bütün kara parçalarını, gerekirse o okyanusun üzerindeki küçücük bir adacığı bile detaylı inceleme altına alırız. Yaza aşık ruhların yaşam alanlarına uygulamaktan büyük keyif duyacağı okyanus ötesi stil formülleriyle karşınızdayız. Karayip’lerin cabana’ları, Brezilya’nın pousada’ları ve Bali’nin egzotik villaları tropik bir hayal kurmanız için bir araya getirmeniz gerekenleri detaylarıyla sıralıyor.

Dekorasyon: Modern-maskülen stil oyunları 252
Abartıdan uzak durmak ve yalın olmak, keyifle yaşanacak bir ev yaratabilmenin ilk kuralıdır, denir. Kesinlikle doğru! Ama yalın olmak aynı zamanda çok da zordur, çünkü güzelliği detaylarda gizleyebilmeyi ve “az” ile öne çıkabilmeyi gerektirir. İstinye’de Plus Mimarlık tarafından hayata geçirilen bu ev, yalın duruşunun ardında sahibinin karakterine referans veren sürprizleriyle keyifleniyor ve metropol tarzının modern çizgilerle buluştuğu bir sahneye dönüşüyor.

Yaşam: Moda tasarımcılarının evlerine adım atıyoruz 262
Onlar bir romandan, bir kişiden ya da bir dönemden ilham alarak rüya koleksiyonlar yaratan ünlü moda tasarımcıları. Peki kendi evlerini dekore ederken nelerden ilham alıyorlar? Özgür Masur, Gamze Saraçoğlu, Mehtap Elaidi, Özlem Süer

Dekorasyon: Tarabya’da kültürel karma 270
150 yaşındaki eski taş ev yıkılarak orijinaline uygun bir biçimde yığma tuğla tekniğiyle yeniden yapılan bu müstakil eve, sahiplerinin stilini yansıtan çokkültürlü bir dekorasyon hakim. İşin sırrı ise, iyi ışık, doğru renk ve malzeme seçimi gibi önemli detayların, sanat eserleri ve antikalarla buluşması…

Yaşam: Dört mevsim çiçek kokusu 288
“Çiçekler doğanın gülücükleridir” diyor Amerikalı yazar Ralph Waldo Emerson. Biz de doğayla flörtleşen yaşam mizansenleri ritüelimizde floral karmayı davet ediyoruz evlere. Onların yapıcı enerjileriyle yenilenirken yaşam alanlarının mutluluk dozu kendiliğinden artıyor.

Dekorasyon: Jeff ve Doris Mano çiftinin rafine ve zamansız yaşam kozaları 296
Homteks firmasının ortakları Jeff ve Doris Mano çiftinin, kızları Nikol ve Dafne’yle birlikte yaşadıkları İstinye tepelerindeki ev, ekolojik kaplamaların yanı sıra yalın hatlara sahip zamansız mobilyalarla hayat buluyor.

Çözüm: Uykunun en havalı hali 304
Kış aylarında dışarı çıkmakta, yaz aylarındaysa içeri girmekte sıkıntı yaşayanlar, sözümüz size! Eğer yüksek güneş koruma faktörlü kremlerinizden bolca süreceğinize söz verirseniz, sizinle mevsimin keyfini ikiye katlayan bir sırrımızı paylaşacağız: Bulutların altında uyuyakalmak!

Dekorasyon: Bodrum’da saydam ve sakin bir villa 310
Bodrum-Ortakent’te, yalnızca beş villa sayısıyla her sahibine müstakil ev lüksünü yaşatan Myrina Evleri’ndeki villa, doğadaki renklerden ilham alan dokusu ve havuza paralel uzanan bahçeye açılan yapısıyla, dış mekânı içeriye taşıyan ışıklı bir galeri gibi planlanmış.

Dekorasyon: Lisya Kalma Patir’in modern evi 326
Ortaköy’ün en gözde projelerinden biri olan Nest Ortaköy’de, modern çizgilerde dolaşan aydınlık, dinamik ve genç bir evdeyiz. JK Mimarlık imzası taşıyan Lisya Kalma Patir ve eşi Tuna Patir’in altı ay önce taşındıkları bu evin ana kahramanlarının başında gri, hardal sarısı ve ışıltılı metaller geliyor.

KAPAK20SAHILEVI

Back to site top