Maison Française TEMMUZ sayısı ÇIKTI!

Tasarım ve dekorasyon dünyasının lider dergisi Maison Française, Temmuz sayısında rahat, telaşsız, özgür, renkli, egzotik stillerin, tropik adalarda yaşam fikirlerinin peşine düşüyor.  Hintli moda tasarımcılarının ilham verdiği mobilya ve aksesuarlar,  yaz aylarının olmazsa olmazı etnik tekstiller, Çeşme, Bodrum, Fransa ve İspanya’dan nefes kesici evler, mobilyada aquatic tonlar, açık havaya çıkmak için yaz bahaneleri ve dış mekan çözümleri, dekorasyonda ‘gypsy’ havası ve tasarıma Brezilya’dan bakış bu ayın ilgi çekici konuları arasında…

İÇİNDEKİLER

Ajanda: Sadelik sonsuzluktur: Vignelli’nin ardından 41

Bazı insanlar dünyadan gelip geçerken biz farkında olmadan beynimize girip, tüm görsel hafızamıza sahip olur. Kim olduklarını bilmesek de, yarattıklarını tanır, severiz. Hatta bu yaratımları görmek bize güven verir. “Sadeliğe ulaşırsan, sonsuzluğu garantilersin” sözünün sahibi, kafamızın içindeki mimar Massimo Vignelli, geçtiğimiz ay kendi sonsuzluğuna kavuştu.

Tasarım: Milano’da buluştular: Mustafa Toner ve Zaha Hadid 71

Mimar Zaha Hadid’in Milano’da tasarladığı yeni gayrimenkul projesi City Life’ın örnek dairelerinden birinin dekorasyonunu mimar Mustafa Toner ve mimar oğlu Emre Toner üstlendi. Dairenin en dikkat çeken yönü ışık ve yansımalarla yaratılan sanatsal etki.

Focus: Hintli modacıların şifalı renkleri 77

Geçtiğimiz aylarda Bombay’da düzenlenen Lakmé Moda Haftası kapsamında koleksiyonlarını sunan Hintli tasarımcılar, desenleri, renkleri ve özgün birleştirmeleriyle yaz evinize ilham taşıyabilir.

Çiçek: Epikür’ün arka bahçesi 88

Geride bıraktığımız yıl içerisinde reklam sektörünün tanınmış isimlerinden Murat Patavi tarafından Etiler-Armutlu’da hayata geçirilen Epicure Gardens, stilini belli kalıplarla sınırlamadan yaratıcılığını çiçeklere aktarıyor.

Portre: Desen sihirbazı: Michael Angove 95

Jo Malone London, Farrow&Ball, Liberty, Agent Provocateur ve Highgrove gibi markalar için doğayı yansıtan desenler tasarlayan İngiliz tasarımcı Michael Angove, bitkileri ve hayvanları 3D tarama yöntemiyle resmederek doğanın natürel halini yaşam alanlarına yansıtıyor.

Dekorasyon Tren istasyonunun dönüşüm öyküsü 112

Palma de Mallorca yakınlarındaki Ses Salines durağı, 50 sene öncesine kadar tren istasyonu olarak kullanılıyormuş. Orijinal karo zeminleri ve mavi kapılarıyla bugün romantik ve mutlu bir ev olarak varlığına devam ediyor.

Doku: Yaz tekstilleri 126

Zaman makinesi ütopyası herkesin üzerinde düşündüğü büyülü bir düş sarmalı gibidir. Zamanda yolculuk mümkün mü bilmiyoruz ama, sıcak mevsimlerde geçmiş kültürlere referanslarla dolu etnik tekstillerin gölgesine sığınabileceğimizi çok iyi biliyoruz. El dokuması yatak şalları, mısır pamuğundan üretilmiş nevresimler, pikeler, ipek keten dokuma çarşaflar, bambu liflerinden yatak örtüleri, peştamaller, throw’lar… Tümü emrinizde!

Dekorasyon Ortakent’teki samimi ruhlu ev 136

Ortakent’in yerel mimarisinden izler taşıyan bu ev, yöresel köy dokusu içinde tasarlanmış Yarbasan Evleri’nden biri. Mavi pervazlı pencereleri, taş duvarları ve tonoz tavanlarıyla burada kendinizi hem Bodrum’un içinde, hem de doğaya adanmış özgür bir yaşamın merkezinde buluyorsunuz.

Yaşam: Özgür ruh 142

Entelektüel, bohem ve gezgin… Dekorasyonda etrafımızı saran modern çingenelere kayıtsız kalamıyoruz, renkleri ve desenleri karıştırırken, her an doğanın çağrısına cevap vermek için hazırolda bekliyoruz. Hem içeride, hem bahçede!

Dekorasyon Akdeniz egzotizmi 150

Fransa’nın güney sahilinde, Monaco ile Nice arasında Eze diye bir köy var. Ve o köyde, Fransız mimarların ilhamını Bali’den aldıkları tropikal temalı bir ev, dev yapraklı egzotik bitkiler arasından Akdeniz’i seyrediyor.

Stil: Tropik adaları keşfe çıktık 166

Saat ve gün kavramının dalga sesleri arasında eriyip gittiği, okyanus kokusunun yaşam lezzetine işlediği tropik adalar, telaşsız ritimleri, egzotik doğaları, zanaate yakın duruşları ve dört mevsim güneşle flört halinde olan mekânlarıyla yaz dekorasyonu için en doğru ilham perisi olarak bize ekvator iklim kuşağından göz kırpıyorlar.

Dekorasyon Mutlu olmak için 178

Mutlu olmak için öncelikle evinizi çok sevmelisiniz. Evinizi çok sevmek için, onu belki de çiçekler ve renklerle dolu ama göz yormayan bir dile kavuşturmalısınız. Tıpkı Portekiz’deki bu ev gibi…

Dekorasyon Eklektik tarz için ilham deposu 184

Kenya’nın Lamu takımadasında yer alan The Majlis ailece yaşanan bir villadan dönüştürülmüş, dekorasyonda Afrika ile Avrupa’nın yollarının kesiştiği eklektik kimlikli bir butik otel. Eğer yazlık yaşam alanlarınız için bir rota arıyorsanız, Majlis’e hakim olan stil sizin için de zengin bir ilham kaynağı olabilir.

Açıkhava: Yazlık bahaneler 190

Açıkhavada bir şeyler yapmak için bahane çok, çünkü hava sıcak, ağaç gölgeleri çekici, kumsallar ferah, teraslar her zamankinden daha şık, orman serin ve mis kokulu. Durum böyle olunca da içeri girmemek için akıllı ve stil sahibi onlarca bahane üretmekte hiç zorlanmıyoruz.

Dekorasyon Sessiz ve sade kurgular 196

Çeşme’nin en güzel ve sessiz koylarından birinde, sırtını ormana, yüzünü ise tepeden baktığı maviliklere dönen bir ev… İç mimar ve tasarımcı Selina Kazazoğlu’nun yaratıcı dokunuşlarıyla şekillenen Aialoft projesi, bölgenin yapısı ve coğrafyasıyla uyumlu bir birliktelik sergiliyor.

Mobilya: Aquatic yaşama geçiş 204

Yaşam alanlarına biçim veren, evrenin mucizelerinden biri olan suyun karayla birleştiğinde ortaya çıkardığı mavi, açık mavi, lacivert, turkuaz ve açık gri gibi soft tonları “aquatic” renkler olarak sınıflanıyor. Bu tonların kullanıldığı mekânlar, her şeyden önce dinginliğiyle bizi daha huzurlu hissettiriyor. Çünkü en önemli özelliklerinden biri, pozitif enerjinin reflektörü olmaları. Yazlık mekânlarda açık havada kullanıldıklarında suyu, derinliği ve özgürlüğü çağrıştırdıkları için olumlu enerjinin yayılmasını sağlıyorlar.

Dekorasyon Doğan Apartmanı’ndan İstanbul’u izlemek 222

İstanbul Modern’de küratöryal proje yöneticisi olarak çalışan Anlam Arslanoğlu, evini ‘geometri delisi tutucu tarafı ile sosyal ve neşeli yanının ortada buluşması’ olarak tanımlıyor. Hane 78 imzalı mobilyalarla özgün bir ruh kazanan tarihi doku, sakinliğin tüm kodlarına sahip.

Çözüm: Dışarıda hayat var! 230

Dışarıda kocaman, dolu dolu ama telaşsız ve sakin bir hayat var. Bu akışın bir parçası olmak ve doğaya karışmak için konfor, eğlence, estetik ve stil alanlarında hazırladığımız yıldızlar karmasıyla karşınızdayız.

İlham: Sezona dair 50 öneri 236

Şehir evlerinde fonksiyonel donanımlar, akıllı cihazlar ve teknolojik sistemlerle akla yakın çözümler öne çıkarken, güney evlerinde duygularımızı daha serbest bırakıyor, beş duyumuzu besleyen, anılarımızla ilişki kuran detaylarla yaratılmış mekânlara meylediyoruz. Resmi olarak yaz kapıdan içeri girdiğine göre, ısınan havayla birlikte serinleten mevzulara hızlı bir giriş yapıyoruz… Mimar Bora Mutlu, iç mimar Atilla Kuzu, seramik sanatçısı Yasha Butler, fotoğrafçı Lara Sayılgan ve stil danışmanı Sahar Kadri’ye bu yaz neler yapmak istediklerini sorduk. Dinlenme ve yenilenme planınızı hâlâ yapmadıysanız, beş bir koldan 10 maddelik listelerle yardımcı olalım…

Araştırma: Biçim değiştiren modernizm: Brezilya bakış açısı 246

Çağdaş Brezilya mimarisi ilhamını Latin kadınlarının baştan çıkarıcı kıvrımlarından almışa benziyor. 1950’lerden günümüze uzanan beton yapılar amorf formlarıyla dudak uçuklatırken, geçmişin malzeme gücüne inanan tasarım anlayışı Brezilyalı genç tasarımcıların işlerine sirayet edecek kadar zamansız. Güneşin ve yağmur ormanlarının ülkesi Brezilya, moda ve yerel yaşamın bize aksettirdiğinden öte iddialı ancak mütevazı tasarım kimliğiyle dünyayı şaşırtıyor.

Back to site top