Maison Française Mayıs sayısı ÇIKTI!

Dekorasyon ve tasarım dünyasının lider dergisi Maison Française, Mayıs ayına yine cıvıl cıvıl, bol ışıklı, rengârenk bir sayıyla giriyor. Doğaya davet; terrarium yapımı, saksı fikirleri, bitki bakımı, ‘glamping’ tarzı; açıkhavada sofra düzenlemeleri, koku duyusunu öne çıkaran tasarımlar; tropik, geometrik, floral desen fırtınası, mutlu evler yaratmanın formülleri ve mutlu eden deko-fikirler, gruplayarak düzenleme sanatı, pastel sükunet, rustik mutfaklar, Milano Tasarım Haftası’nda öne çıkanlar ve farklı stillerde 12 ev ile Maison Française Mayıs sayısı tam 528 sayfa!  Aydınlatma eki ve Bağdat caddesi Deko-Rehberi ile…

Naile Akıncı’nın ardından 71

Yaşayan Türk kadın ressamlarının duayeni konumunda olan ve 75. sanat yılı geçtiğimiz yıl İş Sanat Kibele Sanat Galerisi ve İş Sanat İzmir Sanat Galerisi’nde düzenlenen kapsamlı retrospektif sergilerle kutlanan Naile Akıncı 2 Nisan’da aramızdan ayrıldı.

 

İnce belin anatomisi 73

Paris’te yaşayan tasarımcı Koray Özgen, efemera ve nesne koleksiyonu yapan kardeşi Fuat Özgen’le birlikte ince belli çay bardakları üzerinden kültür ve tavır çözümlemesi sunan bir sergiyle, Berlin sanat gündeminde Türk kültürüne dair keyifli bir pencere açıyor.

 

Milano Tasarım Haftası 103

Bu sene de her yıl nisan ayında olduğu gibi, tasarım belleğimizi yenilemek, genel eğilimlerin ilerlediği yönü bulup o patikadan ilerlemek, “krize rağmen” İtalya tasarım sahnesinde neler olmuş görmek için Milano’daydık.

 

Hollywood Airbnb için tasarladı 121

Airbnb, Los Angeles ile daha samimi olmak için harika bir fikirle çıkageldi. Beş ünlüden, beş farklı lokasyonda, beş pop-up stüdyo daireyi dekore etmelerini istedi ve hatta bunu bir de ek aktivitelerle kutladı. Ve ortaya yazmaktan en keyif aldığımız yazılardan biri çıktı.

 

Focus: Mutluluğun tekstil bazlı tarifleri 135

Tekstiller, dokuları, renkleri ve desenleriyle mekânın kimliğini belirleyen en önemli parçalardandır. Sektörde söz sahibi tekstil markalarının yeni koleksiyonlarından ilham alarak oluşturduğumuz dört ayrı reçete ile evinize bir doz bahar, bir doz ferahlık ve bolca mutluluk enjekte edebilirsiniz.

 

Yargıcı Home koleksiyonu 151

Yargıcı markasının yeni ev koleksiyonu, farklı diyarlardan aldığı ilhamı evlerimize taşıyor. Bunu yaparken de kurguladığı sade ve dingin atmosfer, ahenkli bir bütünlük içinde bir araya getirilmiş objelerle kendine hayran bırakıyor. Markanın Konfeksiyon ve Aksesuar Marka Müdürü Beril Goral’la yeni ev koleksiyonları ve markanın kimliği üzerine sohbet ettik.

 

Sivuple… Lütfederseniz Dolapdere! 171

Neyi deneyimlemek istediğinin peşinde bir serüven Sivuple’ninki… Dolapdere’deki sanayi sitesinde yer alan eski rulman fabrikasına yerleşen Sivuple, yemek, müzik ve rafinelik zincirini farklı anlamlarda birleştiriyor.

 

Dekorasyon: Finlandiya’dan masal gibi kır evi 192

Mia Selroos ve eşi Mikael Palmgren, altı sene önce başkent Helsinki’ye çok yakın Nuuksio kasabasında hayallerinin evini inşa ettiler. Ve açık mavi renkte ahşap villalarından bir yere gitmeye hiç niyetleri yok.

 

Düzenleme:Tekrardan ritm doğar 208

Son günlerde en çok keyif aldığımız dekoratif eylemimiz, aksesuarları, tabloları hatta bitkileri ahenkli bir bütün oluşturacak şekilde aynı alan içinde tekrarlayarak gruplamak. Yaşam alanlarında tutarlılık ve ritm duygusunu pekiştirmek için birebir; koleksiyonerler için de akılcı bir yöntem.

 

Dekorasyon: Seyahatlerle zenginleşen dekorlar 214

Bebek sırtlarında misafir olduğumuz ev, eşsiz konumuyla doğaya iltimas geçen bahar aylarının tüm mucizelerine tanıklık ediyor. Dekorasyon, doğanın renkleriyle yarışan çeşitlilikle bir kültürler karmasına sahip. Güncel objelerle bir araya gelerek dengeli bir ritim yakalıyor.

 

Renk: Pastel sakinliğinde dekorlar 228

Evimizin kozamız olduğu gerçeğini kabullendiğimiz andan itibaren yaşam alanlarımız dingin, saf, çocuksu ve mutlu kimliklere sahip olmaya başladılar. Pamuk şeker kıvamında pastel renk paletleri de, uçucu ve naif dekorların kahramanı olarak karşımızda.

 

Dekorasyon: Özgür ruhlu rustik tarz 282

Sizi Fransız Riviera’sının masalsı atmosferinde hissettiren, içinden geçeni saklamayan, samimi ve cesur bir evdeyiz. Mimar Orkun İndere’nin dokunuşlarıyla şekillenen mekânlar, rustik ve doğal bir tarza işaret ediyor.

 

İlham: Mutluluk katsayınızı artırın 246

Son zamanlarda kitapçıların rafları arasında gezinirken mutlulukla ilgili onlarca kitapla burun buruna geliyor, yoga derslerinde “hayatınızı sadeleştirin, o zaman mutluluk kendiliğinden gelir” tavsiyelerini kulağımıza küpe ediyoruz. Dilimizde Pharell’in “Happy” şarkısı, önümüzde uzanan mis gibi ilkbahar derken herkesin peşinden koştuğu ‘mutluluk’ olgusunu hayatımıza ve evimize davet etmek için teknik ve estetik bir araştırma yaptık. Derin bir nefes alıp, oksijenle arındıktan sonra mevcut mutluluk dozumuzu artırmak için harekete geçtik.

 

Yaşam: Koku, mekân ve bellek 294

Mimari ve tasarım alanlarından tanıdığımız Aziz Sarıyer,Yalın Tan, Jeyan Ülkü, Durmuş Dilekçi ve Salih Küçüktuna, üç ekibe ayrılarak Terminal Design tarafından mekânsal iletişim ve tasarım alanında yeni yaklaşımlar sunmak üzere düzenlenen “Mekân ve Olasılıklar” etkinliği kapsamında, MG Gülçiçek parfümörleriyle birlikte üç farklı mekân kokusu tasarladı. Biz de kendilerine koku, mekân ve bellekle ilgili merak ettiklerimizi sorduk.

 

Dekorasyon: Piet Boon’un deko-formülleri 304

Amsterdam yakınlarındaki bu eve bakıp mutlu olmamak mümkün mü? Projeyi üstlenen Piet Boon Architects de boşluk, denge ve uyumun ön planda olduğu işlerinde ev sahiplerine mutluluk vermeyi amaçladıklarını söylüyor.

 

Dekorasyon: Yeni Hayat Sakini 310

Bir asırlık döneme tanıklık etmiş, içinden tarih geçen, asil ve özgün bir eve konuk oluyoruz. Sahibi öğretim üyesi Ahmet Alkan, eski dokuya sadık kalarak yenilediği bu dairede 2008 yılından beri yaşıyor.

 

Açıkhava: Haydi Glamping’e! 316

Yıldızların altında uykuya dalıp, ateş başında mistik hikayeler dinleme fikri sizi cezbediyor, ancak bir yandan da sıradan bir kamp çadırı içinde, eğri büğrü zeminde ilkel şartlarda yaşamak kararsız bırakıyorsa, kampın lüks ve konforla buluşmuş hali “Glamping” (glamorous+camping) tam size göre. Açıkhava mekânlarına yansıması ise, ağaç-evler, geniş hamaklar, büyük minderler, sedirler ve piknik sepetleriyle oluyor.

 

Düzenleme:Terrarium yapımının incelikleri 334

Cam küreler içinde hayat bulan terrarium’lar insanoğlunu canlı tutan ekosistemin süslü ve minyatür birer versiyonu. Son zamanların bağımlılık yaratan hobisinin tarih sahnesine yansımasıysa 1800’lü yıllara dayanıyor. Uzun yıllardır varolan, fakat son yıllarda son derece rağbet gören terrarium’lar hakkında detaylı bilgiler safyalarımızda.

 

Dekorasyon:  Merzuka Dubrule imzalı modern eklektik ev 342

Uzun yıllar yaşadığı Fransa’da edindiği birikimleri Rumeli’ye dayanan köklerinin getirdiği stil anlayışıyla bir araya getiren dekoratör Merzuka Dubrule tarafından tasarlanan 400 metrekarelik bir aile evi…

 

Mobilya: Grafik desenlerden yola çıkan kombinasyonlar 348

Son yıllarda kilim kullanımının yükselişe geçmesiyle birlikte evlere geri dönen grafik desenli, yüzünü modernist motiflere dönen yeni nesil kilimleri hangi aksesuarlarla kombinleyeceğiniz konusunda kararsızsanız, işe desenlerden ve renklerden yola çıkarak başlayın. Yere serilen grafik motife benzer desenler ve kilime hakim olan renkler bu aşamada yardımcınız olabilir.

 

Dekorasyon:  Aslı Atamer’le zamada yolculuk 354

Aslı Atamer’i geçtiğimiz aylarda açtığı Karaköy Junk mağazasıyla tanıdık. Eski objelerle yarattığı bu harikalar diyarını gezdikten sonra evinin nasıl olabileceğini merak ettik ve peşine düştük. Kabataş Setüstü’nde konumlanan evinde, zamanlar ve dönemler arası keyifli bir yolculuk bizi bekliyordu.

 

Davet: Oksijeni bol davet sofraları 362

Güneşe, yeşile ve ay ışığına eşlik eden oksijeni bol davet sofraları Ferzan Özpetek filmlerinden sahneler çağrıştıran uzun masalar kurma fikrini gündeme getiriyor. Feminen, maskülen ve özgür ruhlar; fonda orman yeşili ve deniz mavisiyle şaheser sofralarını hazırlamanın peşindeler.

 

Dekorasyon:  Bohem ruhların renkli sığınağı 382

1930’lardan bir ev+1950’lerden bir otobüs+1970’lerden bir karavanın toplamı neye denk gelir? Biz söyleyelim: Mutluluğa. Avustralya’nın Fremantle kentinden getirdiğimiz örnek, işte tam bunun kanıtı!

 

Mevsim: Bahçe günlüğü 392

Renkli adaçayının başı çektiği bahçe günlüğünde, mayıs ayında yapmak gerektiğini adım adım not aldık…

 

Trend: Rustik mutfaklar 402

Doğayla iç içe yaşama özlem duyanlar, daha fazla yeşil ve daha fazla doğal malzemeyle yaşama fikrini yaşam alanlarına entegre ediyor. Ahşabın en doğal haliyle dağ ve kır evlerinde tercih edilen rustik stil, önce şehir yaşamının sonra da mutfakların başrol oyuncusu oluyor.

 

Dosya: Tekne dekorasyonu 417

Denizcilikte “En iyi tekne arkadaşının teknesidir” diye bir söz vardır. Günümüzde yalnız teknelerin tasarımları ve teknolojileri değil, iç mekânları da öyle lüks, tarz sahibi ve konforlu bir hale geldi ki artık ekonomik güce sahip olanların, arkadaşlarının teknesiyle yetinmesi pek de mümkün görünmüyor! Tekne tasarımının olmazsa olmazlarını sizin için araştırdık.

 

Alışveriş: İştah kabartan evler 436

Evinizin renk kartelasına karar vermekte zorlanıyorsanız, damak tadınıza en uygun lezzetlere bir göz atın… Belki canınız çilek renklerinde oturmak istiyordur!

Back to site top