Maison Française Mart sayısı

Renklerin dünyasına yolculuk

Tam 20 yıldır dekorasyon dünyasındaki liderlik konumunu koruyan Maison Française, Mart ayında Özel Renk Sayısı ile yine sıcacık, samimi ve pozitif enerji dolu. Bu ay baharın nefis renk ve dokularına açılan pencereden hayatımıza girenler; kremalı, şekerli, pudralı ve baharatlı tonlar, bahar çiçekleriyle şık düzenlemeler, rengarenk mobilyalar ve tüm renklere geçit veren cam tasarımlar… Renklerle yaratılan kozmik denge: Kromaterapi ve bu yılın en favori renk paleti: Mineral renkleri, derginizin ana temasının belirleyen konular arasında. Mart sayısında ayrıca burçlara göre renk seçmenin inceliklerini Astrolog Zeynep Turan’ın yönlendirmeleriyle Astro Deko sayfalarında bulacak, evinizi aşırıya kaçmadan renklendirmenin 20 farklı yolunu; renk, mekân, stil ve enerji dörtgeninin nasıl çalıştığını keşfedeceksiniz.

Maison Française Mart sayısı; İlham veren Markalar, Nişantaşı Deko Rehberi ve Yatakodaları ve Uyku Sağlığı ekleriyle toplam 600 sayfa…

İÇİNDEKİLER:

Tasarım virtüözü Luca Nichetto 105

Cassini, Moroso, Foscarini ve Casamania gibi tasarıma yön veren markalar için ürünler tasarlayan, 15 yıllık kariyerine başarılı projeler sığdırmış İtalyan tasarımcı Luca Nichetto’dan bahsediyoruz. Geçtiğimiz ay Maison&Objet Paris fuarında yeni markası Nichetto ile karşımıza çıktı.

Sokakta evcilik oyunu 107

Yaptığı başarılı mizansenleri ve eğlenceli mekân kurgularıyla yakından tanıdığımız prop stilisti Gözde Eker, fotoğrafçı Justin Bettman ile bir araya gelerek New York sokaklarına renk katan bir projeye imza atmış.

Focus: Bu renkler çok lezzetli! 123

Fırça darbelerimizden çıkan tonlar, yaşam alanlarımızda baskın kullandığımız veya üzerimizde taşımaktan hoşlandığımız renkler, Picasso’nun tanımıyla“ ruhun ve duyguların değişikliklerini takip eder”. Peki ya damak zevkimizin? Renk grupları tanımlanırken farklı tatlara vurgu yapılması tesadüf olamaz değil mi?

Dekorasyon: Lionel Jadot’dan detaycı kurgu 166

Mimar ve yönetmen Lionel Jadot harikası yapı, iyi düşünülmüş bir sinematografik kurgunun sonucu gibi görünüyor. Deko-şifresini çözmek kimi köşelerde oldukça zor, çünkü aynı anda Parizyen, Flaman ve hatta bir parça da Doğulu olabilmenin sırlarına sahip.

Trend: Deko-burçlar 182

Twitter’de 350 bine yakın takipçisi olan ve yeni bir mobil uygulamanın tanıtımına hazırlanan astrolog Zeynep Turan’dan (@twitburc) aldığımız öneri ve ipuçlarından yola çıkarak, burçların karakterine en uygun ev sahnelerinin dekorunu kurduk. Yaşadığınız mekanları doğum anınızda etkili olan gezegenlerin anlattıklarıyla şekillendirmeniz eğlenceli ve rahatlatıcı olabilir!

Dekorasyon: Teşvikiye’de sofistike nostalji 202

Teşvikiye’nin tarihi apartmanlarından birinde konumlanan ev, sahibinin ne istediğini bilen kararlı tavrı sayesinde nostaljik detaylarıyla büyüleyen, sanat eserleriyle gönül çelen, rafine renk seçimleriyle kendine hayran bırakan bir karmaya sahip.

Dekorasyon: Topoğrafya ile iletişim 212

Hayalini kurdukları ev projelerini gerçekleştirmesi için Elías Rizo Arquitectos ile iletişime geçen iki kardeş, Meksika’nın Tapalpa bölgesindeki arazilerinde hem farklı, hem de benzer yönleri bulunan, ama sonuçta- bütünsel bir mimari dille şekillenen, doğayla iletişimi yüksek iki masal eve sahip olmuşlar.

Tema: Renklerle yaratılan kozmik denge: Kromaterapi 220

Eğer renkler fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal dünyamızı derinden etkileyecek kadar güçlüyse, onları hayatımıza mutluluk getirmeleri ve bizi iyileştirmeleri için de kullanabilir miyiz? Yanıt aslında çok basit. Kromaterapi antik çağlardan beri yaygın olarak kullanılan holistik bir tedavi yönetimi. Terapide çakranın frekansına uygun rengi ışık halinde vücuda vermek ya da hayal etmek, o renkte doğal taş taşımak ya da objeler edinmek gibi çeşitli yöntemler kullanılıyor. Yaşam alanlarınızdaki renk seçimini de aynı mantıkla yapabilirsiniz.

Tema: Önerilen mi, trend olan mı? 230

Bir denge öğretisi olan feng shui, doğada var olan yaşam enerjisini harekete geçirerek rengin duygusal ve fiziksel etkisini araştırıyor. Peki hayatımızın neredeyse her alanını işgal eden trendler bu işe ne diyor? Feng shui uzmanlarının önerileri, dekorasyon trendleriyle karşı karşıya…

Dekorasyon: CA2O Architects imzalı bir ev 250

Ortaköy sırtlarında, yaşayan malzemelerle sıcak bir dokunun hakim olduğu bir daireyi ziyaret ediyoruz. CA2O Architects’in imza attığı detaylar, ahşap ve mermerin başrolde kurgulandığı bu modern aile evini işlevsel ve samimi kılıyor.

Trend: Mineralize hayat 258

Hedef zamansız bir tarz yaratmaksa, tüm renk otoriteleri, trend uzmanları ve uluslararası boya firmalarının 2015 raporlarında yer alan mineral renkler yardımınıza koşacaktır. Toprağın altından çıkan renkleri bir jeolog edasıyla incelerseniz, derin maviler, antrasit griler, küf yeşilleri ve madeni renkler arasındaki sessiz ama uyumlu ilişkiyi fark edebilirsiniz.

Dekorasyon: Geleneksel malzemelerle güncel bir yaşam alanı 266

Doğa ile kucaklaşırken şehirle olan bağlarını da koparmayan ev, Four and More markasının kurucuları Pınar Küçük ve Özge Ferhatoğlu’nun geleneksel malzemelere güncel bir bakış açısıyla yön vermeleriyle hayatın her anını keyifle yaşayan bir atmosfere kavuşmuş.

Tema: Firmalardan 2015 renk trendleri 276

Renkle ilgili derinlemesine araştırma yaparken ‘rengin kişisel bir mesele’ olduğuyla ilgili çok sayıda makale okuduk, kabul. Ama bir de hayatın gerçekleri ve psikolojik yönlendirmeleri var. Örneğin, iki sezon boyunca hem moda hem de dekorasyon mağazalarının vitrinlerinde toz pembeleri görünce, dünya üzerinde yaşayan pek çok kişinin favori rengi bir anda toz pembe olmuyor mu? Oluyor, hatta o yaz Olivia Palermo toz pembe bikinisiyle Capri kıyılarında görüntülenirse etkisi anında dörde katlanıyor. 2015’te bizi psikolojik olarak etkileyecek renkler neler olacak, merak ediyor musunuz?

Tema: Renklerin kraliçeleri 284

Söz konusu dekorasyonda renk koroları olduğunda bu işin üstadı dört kadın gelir aklımıza: Tricia Guild, Rosita Missoni, Paola Navone ve Carolyn Quartermaine. Her biri dünyaca tanınmış projelere imza atan bu isimlerin ortak noktası, kullandıkları renk paletiyle ilgili yenilikçi kararları.

Dekorasyon: Finlandiya’da prefabrik harika 292

Anna-Mari ve Mika çiftinin Finlandiya’nın Jyväskylä şehrinde, işinin ehli kişilerin işbirliği sonucunda ortaya çıkan prefabrik evleri, doğaya zarar vermeden de güzel, yalın ve mimarlık harikası olunabileceğinin en iyi kanıtı.

Trend: Cesur renkler cumhuriyeti 304

“Şiirleri oluşturan sözcükler, müziği şekillendiren notalar gibi renkleri kullanıyorum eserlerimde” diyen ünlü ressam Joan Miro’nun izindeyiz. Şeftali kabuğuna çalan tonlarla pamuk helvası kıvamında pembelerin başrolü oynadığı bu renk paletiyle bir mekânın enerjisinin yükselmemesi mümkün mü?

Dekorasyon: Tarihi dokuya saygı duruşu 310

Galata’daki üç dubleks daireli Ipera 10 binasının tarihi bundan tam 112 yıl öncesine, 1903’e dayanıyor. Dönemin ağırlıkta olan neoklasik ve art nouveau yapıları arasında yerini alan bina, mimar Dovasiliades’in çizimleriyle hayat bulmuş ve Ipera tarafından ilk günkü ihtişamını aratmayan bir özenle renove edilmiş.

Malzeme: Işığa ve renklere geçit veren cam tasarımlar 318

Hem mimaride, hem de tasarımda kendi varlığını neredeyse hiçe indirgeyerek içindekini, dışındakini, önündekini ve arkasındakini başrole çıkaran cam, malzeme gezegeninin en sessiz kahramanı. Şekilden şekile girmeye, başka malzemelerle düet yapmaya ve beraberindeki renklere uyumla eşlik etmeye çok müsait. Bilimsel araştırmalara göre şeffaflığı sayesinde kullanıcının zihninde zindelik ve mutluluk hisleri uyandırması da cabası…

Mobilya: Akromatikten çok renklilere uzanan seçenekler 330

Mimarlık ve ürün tasarımında önemli bir tasarım elemanı olan renkler, biçim, mekân ve ışıkla birlikte projenin bileşenlerini oluşturur. Bu nedenle hangi rengi seçtiğiniz kadar, kaç renk seçtiğiniz de önem taşır. Renksizlik ile çokrenklilik arasındaki görsel ve psikolojik farklar da oldukça belirgin!

Dekorasyon: Şişhane’de zamanın kıyısında 338

Eski ile yeninin iç içe geçtiği mekânların sahibi, İtalyan ve Türk bir çift. Projevve İç Mimarlık imzası taşıyan ev, Şişhane’nin tarihi karakteri ve daha önce Londra’da yaşayan çiftin farklı coğrafyalardan topladığı eşyalarla zamanlar ve kültürler arası bir uyuma işaret ediyor.

 KAPAK_ILHAMVEREN_MF238yeni KAPAKDIS_DEKOREHBER_MF238_Page_2 copyKAPAK_YATAKEK_MF238 copy

Back to site top