Maison Française Haziran sayısı ÇIKTI!

RUSTİK VE MUTLU EVLER

Dekorasyon ve tasarım dünyasının lider dergisi Maison Française yaza çok mavi, çok yeşil ve doğal bir sayıyla adım atıyor. Bohem, göçebe, doğal ve özgür ruhlu mekânların dekorasyon formülleri, rustik ve mutlu evler, cottage tarzı, bahçe ve teraslarda yeni trendler, yatak odası için yeni kombinasyonlar ve yaratıcı komodinler, relaxology yani rahat mobilyalarla dinlenme çözümleri, oksijen deposu 20 bitki, indigo mavisi, evde çini fırtınası, yaratıcı çiçek düzenlemeleri Haziran sayısının konularından bazıları. Riva’da bir kır evi, Barbados’ta bir sahil evi, Gümüşlük’te bir çiftlik evi ve Kenya’da bir köy eviyle birlikte dünyanın çeşitli noktalarından farklı evler toplam 475 sayfalık derginizde bu ay keşfedilmeyi bekliyor. Mecidiyeköy-Şişli Deko-Rehberi’yle…

 

İÇİNDEKİLER:

Madrid’in ekolojik sempatiği 75

Madrid’in yeni hip adresi Mama Campo, ekolojik bir restoran-market. Aynı zamanda 40’tan fazla tasarımcının eserleriyle donanmış dekorasyonuyla bir estetik harikası.

 

Tasarım: Vanda orkidesinin öyküsü 121

2012 yılında Ankara ve İstanbul’da düzenlediğimiz Maison Française Çiçek Atölyesi etkinliklerinde eğitmenlik yapmış, İngiliz Kraliyet çiçekçilerinden ve RHS Chelsea Flower Show’un yaratıcılarından Judith Blacklock, şimdi de alışılmışın dışında bir projeyle konuşuluyor. Etkinliğin bu yılki simgesi Blacklock’un elinden çıkan vanda orkidesi bezemeli elbise.

 

Focus: Göçebe ruhlar kaçmak üzere 125

Havaların ısınmasını fırsat bilen göçebe ruhlar, kendilerine şehrin stresinden uzaklaşabilecekleri kaçış rotaları arıyor. Yaşam alanlarına yön veren bu duraklarda başrol oyuncaları ise yine şezlonglar, fenerler, minderler, hamaklar, şemsiyeler ve portatif aksesuarlar…

 

Takip: Miranda Kerr’le beş çayı 139

Dünyaca ünlü top model ve girişimci Miranda Kerr, doğaya duyduğu aşktan, seyahatlerinden ve anneannesinin Royal Albert çay setiyle geçirdiği nostaljik anlardan esinlenerek, markanın işbirliğinde ilk porselen koleksiyonunu yarattı.

 

Takip: Gastronomi sahnesinin yenileri 149

Sürekli değişim içinde olan İstanbul gastronomi sahnesi, yaz mevsimiyle birlikte çoktan müdavimi olduğumuz mekânların sahipleri tarafından kurgulanan yeni konseptleri karşılıyor. The House Café ve The House Hotel’lerin yaratıcılarından doğan Nopa ve Lucca ekibinin elinden çıkan Cantinery kapılarını kısa süre önce açtı.

 

Takip: Soho House İstanbul’da 155

Kasım ayında açılması planlanan sanat, medya ve reklamcılık gibi yaratıcılık dozu yüksek sektörlerin bireylerine özel bir kulüp olarak tasarlanan Soho House’un 13’üncü durağı İstanbul oldu. Beyoğlu’nda yapımı süren proje tamamlandığında, dünya çapındaki Soho House’ların en geniş alana sahip lokasyonu olarak da fark yaratacak.

 

Dekorasyon: Malibu evinin güneş ve neşe düeti 172

Vanessa-Steve Alexander çiftinin, oğulları ve köpekleriyle yaşadıkları Malibu’daki evlerinde günler, kapılarının önündeki plajda sörf yaparak başlıyor; havuzun etrafında neşeyle, Zen bahçesinde huzurla devam ediyor.

 

İlham: Mevsimlerden bohem yaz 184

Uyum ve alaka bakımından en uyumsuzlar bir arada güzel bir düzen oluşturuyorsa, ev ya da bahçeyle ilgili içinden bolca renk ve desen geçen cesur kararlar alma ve uygulamaya koyma motivasyonumuz yüksekse… Mevsimlerden bohem yaz gelmiş demektir.

 

Dekorasyon: Ortakent’te doğayla iç içe 190

Ortakent’te 5 dönümlük portakal ve narenciye bahçeleri içinde gizlenmiş bir evdeyiz. Her detayı özenle oluşturulmuş bu Bodrum evi, yerel ve natürel olanı baş tacı eden, yeşile adanmış bir dekorasyon aritmetiğine sahip.

 

Dekorasyon: Alaçatı’nın otantik belleği 214

Alaçatı’nın otantik mimari dokusu ve kültürel belleğine saygı duyularak Veryeriler İnşaat tarafından restore edilen taş evin iç mimarisi Projevve Mimarlık imzasını taşıyor. Natürel malzemelerin el yapımı aksesuarlar ve mekâna hükmetmeyen nötr mobilyalarla birlikte kullanıldığı projede, öne çıkan duygu ahenk…

 

Dekorasyon: Köy hayatına ‘özlem’ 238

Lüks marka danışmanı Özlem Güsar’ın ailesiyle birlikte yaşadığı köy hayatı, her ne kadar mesleğiyle aksi kulvarlarda görünse de o bunu kabul etmiyor. “Özgürce yaşadığım bu köy hayatı benim lüksüm” diyor.

 

Stil:Kır evlerine dinmeyen özlem: Cottage stili 252

Yaşam şeklimiz ruh halimizin aynası gibidir. Küçük şeylerden büyük mutluluklar yaratabilen ruhlar için tasarlanmış cottage-kır evi stilindeki yaşam alanları, bizi günlük hayatın karmaşasından uzaklaştırarak doğanın kalbine, sonsuzluğuna ve dinginliğe doğru yola çıkarıyor.

 

Dekorasyon: Kenya’da özgür ve dingin 280

Pek az şey, Kenya’nın Watamu köyündeki bu evin verdiği özgürlük ve dinginlik duygusunu yenebilir. Debi Treloar’ın evindeyiz.

 

Yaşam: Ağaçların eteklerinde saklambaç 292

Alçakgönüllü, cömert ve bilge tabiata teşekkürlerimizi sunmak için, onun organik gerçekliğiyle uyum içinde mobilya ve aksesuarlarla kurgulanmış köşeler oluşturduk. Doğanın sonsuz güzelliğiyle yarışmak gibi bir hırsımız yok, sadece eteklerinde gizlenmek istedik.

 

Dekorasyon: Emre Arolat imzalı Bodrum projesi 298

4000 yıllık tarihsel ve kültürel miras Myndos’u seyreden, doğa içinde gizlenmiş bir evdeyiz. Demirden Design ve yüksek mimar Alişan Çırakoğlu tarafından projelendirilen yapı, detay ve malzemeleriyle sıradışı bir mimariye sahip Bodrum Gümüş Su Villaları’ndan biri.

 

Stil: Sahil evinde uyku 308

Çocukluğumuzun upuzun yaz tatilleri, sahil kasabalarının naif çehresi ile hafızalarımızda hâlâ. Beyaz sabunla lavanta kokularının iç içe geçtiği tatlı öğlen uykularını anımsamak için, sahil evlerinin yatak odalarına nostaljik bir dönüş yapıyoruz… İhtiyacımız olan bir tutam masmavi Bodrum, iki ölçek eklektik Bozcaada ve son olarak da lavanta kokulu Alaçatı.

 

Bahçe: Biz artık… Dışarıdayız! 314

Artık eminiz: Dış mekânlarımızı en az salonumuz kadar önemsiyoruz. Doğayla daha yakın olmak istiyoruz… Ve bütün bunların sonucunda bahçelerimiz değerli, üretken, sosyal ve aynı zamanda stil sahibi oluyor.

 

Dekorasyon: Barbados’ta Kelly Hoppen izleri 326

Ünlü İngiliz dekorasyon gurusu Kelly Hoppen, Barbados’ta iç mekân tasarımını üstlendiği bu şahane evde yine imzasını ya da kendi deyişiyle ayak izlerini bırakmış.

 

Dekorasyon: Sanatla bütünleşik yaşam 346

Sanat koleksiyoneri kimliğine 2011 yılında hayat verdiği Galeri Manâ’yla yeni bir pencere açan Mehveş Arıburnu’nun Bebek sırtlarında yer alan dairesini ziyaret ediyoruz. Tıpkı sanata olan yaklaşımı gibi, yaşam alanında da güncel ve multidisipliner tercihler yapmış.

 

Mobilya: Dinlenme harekâtı: Relaxology 354

Yaz mevsiminden beklentimiz huzur depolamak ve dinlenme köşemizde elimizde kitap ya da ipad’imizle anın tadını çıkarmak. Bunun için kendimizi salıncaklar, şezlonglar ve hamakların kucağına bırakmaya hazırız. Görünüşe bakılırsa bu yazın en keyifli eylemi -hareketsiz eylem- Relaxology. Manifestosu, yaşamı akışına bırakarak geçmiş ya da geleceğe değil şimdiye odaklanmak. O halde fazla düşünmek yerine güneşe doğru şöyle bir uzanın…

 

Dekorasyon: Şehirli ve maskülen kodlar 364

Erol Gerhard Denizoğlu’nun Varyap Meridian’daki dairesi yoğun bir iş hayatına sahip, şehirli erkeğin yaşamı hakkında ipuçları veriyor. Cedetaş Mimarlık’tan Serkan Atilla Cedetaş’ın yeniden projelendirdiği yaşam alanında maskülen stilin yansımalarını gözlemliyoruz.

 

Açıkhava: Kırda tulûat vakti 372

Tulûat ya da doğaçlama: Tiyatroda oyuncunun konuya bağlı fakat metne bağlı kalmadan içinden geldiği gibi konuşması ve davranması. Bu terimi açıkhava yaşantılarına aynen uygulamakta sakınca görmüyoruz. Dış mekân kurulumlarında içeriğe sadakatimiz sonsuz; ancak renk, desen ve fikir kombinasyonlarımız doğa gibi özgür ve coşkulu.

 

Seçim: Evin havasını değiştiren 20 yetenekli bitki 388

Modemler, bilgisayarlar, cep telefonları, küçük ev aletleri gibi elektromanyetik dalgalar yayan ve sağlığımızı tehdit eden pek çok cihaz, hepimizin evinde baş köşeye kurulmuş durumda. Bu cihazların her birinin sağlığımızı ciddi anlamda tehdit ettiğini bilmemize rağmen yaşamımızı kolaylaştırdıkları için onları kullanmaya devam ediyoruz. Ancak teknolojiden ödün vermeden de sağlıklı bir ev ortamında yaşamak mümkün. Bu dengeyi oluşturmada önemli yardımcılarımız bu 20 yetenekli ev bitkisi.

 

Etkinlik: 2014 dekorasyon trendleri 400

Yayın direktörümüz Melda Narmanlı Çimen, Zorlu Center AVM’de 3-11 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Bahar Festivali kapsamında 2014 dekorasyon trendlerini anlattığı bir seminerle konunun tutkunlarıyla buluştu.

 

Araştırma: Aydınlatan Türkler 410

Türk tasarımının günden güne gençleşen oyuncularının, üretkenliği odak noktası haline dönüştürmeleri sayesinde, bizler de Türk tasarımlarını yaşam alanlarımızda daha çok tercih eder olduk. Son zamanlarda tasarımcıların dikkatlerini aydınlatma alanına yöneltmesi sonucunda, biz de en yenileri bir araya getirerek durum tespit raporlaması yaptık. Hale Şener, Bora Çalıkkaya, Ece Yalım, Oğuz Yalım, Deniz Tunç, Emre Evranos, Nazar Sigaher, Canan Akal, Burak Oral, Serkan Bilir, Müge Öztaş Özler, Günay İnan, Halit Berker, Muhammet Taşlı, Gülşah Cantaş, Ceren Başgöze, Merve Kahraman, Ünit Ük, Aysun Altındağ, Meltem Maralcan.

 

Alışveriş: Farklı coğrafyaların ikonları 428

Yaz evlerine en çok yakışan dört destinasyonun imzası haline gelmiş malzeme, obje ve desenleri bir araya getirerek, dünyayı kültürel nesneler aracılığıyla eve davet ediyoruz.

Back to site top