Maison Française Eylül sayısı ÇIKTI!

ŞEHİR EVLERİ İÇİN ALIŞVERİŞ ZAMANI!

Dekorasyon ve tasarım dünyasının lider dergisi Maison Française Eylül ayında sizin için alışverişe çıkıyor, şehir evlerine yakışacak 500’den fazla ürün seçiyor. Stilleri, renkleri ve malzemeleri karıştırarak eve dönüşü eğlenceli kılıyor. Farklı kültür ve tarzları yansıtan tam 11 ev, Pantone’nin 2015 için önerdiği renk paleti, göçebe ruhun sembolü kilimler, kitaplık sistemleri ve ünlü isimlerin kitap köşeleri, çağdaş Türk tasarımı ve dekorasyona yansımaları, vintage stili ve tutkunları, en yeni doğal trend Botanicum, Eylül sayısında sizleri bekliyor. Merdiven çözümleri, yeni nesil genç odaları, keyifli banyo düzenlemeleri bu ayın işlev odaklı konuları arasında. Hediyenizse, tam 114 sayfalık İstanbul Dekorasyon Rehberi.

Ajanda: Picasso’dan seramiğin kübist hali 73

XX. yüzyılın en etkili isimlerinden Pablo Picasso’nun resimleri ve heykellerine kıyasla çok daha az tanınan seramikleri açık artırmaya çıkıyor. Christie’s müzayede evinin internet üzerinden gerçekleştireceği açık artırmada, sanatçının elinden çıkan ve her biri çocuksu ruhunu yansıtan terracota tabaklar, seramik figürler, toprak sürahiler ve duvar çinileri var.

Ajanda: Gusto peşinde devr-i alem 77

Artık ne yediklerimiz, ne içtiklerimiz, ne de gördüklerimiz bizi tek başına tatmin ediyor. Hepsini bir arada istiyor ve orijinalliği tercih ediyoruz. Ne mutlu ki, Belçika’dan Panama’ya, dünyanın dört bir yanında yaşam gustosuna sahip böyle mekânlar var.

Focus: Türk dekorasyon dili 105

Göçler, Asya ve Avrupa arasında köprü olma gerçeği, Selçuklu, Bizans, Osmanlı gibi güçlü kültürlerle katmanlanan hibrid yaşam mozaiği… Bütün bu verileri arkasına alarak kendi dilini yaratan çağdaş Türk tasarımı, dekorasyonda kendi penceresini aralıyor.

Fuar: Maison&Objet’den sezon trendleri 129

“Sharing” trendinin özü Paylaştıkça çoğalmak…Doğru noktaya parmak basmak diye işte buna denir. Eylül ve ocak olmak üzere senede iki kez düzenlenen Maison&Objet fuarının 5-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen edisyonunun teması “Sharing” yani paylaşmak. Paylaşmak derken internet sayesinde fotoğraf, yazı, bilgi paylaşmaktan bahsediyoruz.

Yeni: H&M Home Türkiye’de! 139

Modayı dekorasyonla buluşturan H&M Home’un, Türkiye’ye gelmesini dört gözle beklerken müjdeyi aldık. Markanın Home koleksiyonu 18 Eylül’den itibaren Mall Of Istanbul’daki mağazasında takipçileriyle buluşuyor.

Takip: Evin en sakinleri: İç mekân bitkileri 159

Salon bitkileri ya da iç mekân bitkileri olarak tanıyoruz onları. Kapalı alanlarda da yeşilin meditatif etkisinden uzak kalmak istemeyenlere göz kırpıyoruz.

Dekorasyon: Hakan Helvacıoğlu imzalı bir Mandarin Oriental evi 176

Mesleğinde 25 yılı geride bırakan iç mimar Hakan Helvacıoğlu, Bodrum Mandarin Oriental Residences’da çağdaş tasarım markalarının yalın dili ile sanat odaklı bir Asya stilini ustaca birleştirerek Ege’de yaşasa da dört mevsime kucak açan bir ev yaratmış.

Stil: Modern egzotik 192

Ruhu olan, tekdüze durmayan ve kendi içinde çelişkili ama en nihayetinde tastamam yaşam alanları yaratmanın peşindeyiz. Bu yolculuğun en son durağında, Bali ve Marakeş gibi egzotik coğrafyaların modernist cephesine doğru bir deko-keşif turuna çıkıyoruz.

Dekorasyon: Öney’lerin sanatla iç içe yaşamları 198

“Mimari, ışık altında bir araya getirilen kütlelerin, ustalıklı, doğru ve görkemli oyunudur” diyen Le Corbusier’nin saf, yalın ve işlevsel tasarım aritmetiğini anımsatan bir evdeyiz. Sanat eserleriyle özgün ve karakteristik bir ruh kazanan Bebek’teki bu evin sahipleri ise yakından tanıdığımız Öney Mimarlık’ın ortakları Handan ve Mustafa Öney çifti.

Otel: İlham veren mekânlarıyla Maçakızı 210

Bodrum Türkbükü’nü tanımlayan yerlerden biri olan Maçakızı Otel, mütevazı lüksün ifadesi olan dekorasyonu, ünü dünyayı aşmış misafirleri ve bu sezon açılan Mediterraneo adlı restoranı ile gücünü çoğaltarak yola devam ediyor. Design HotelsTM üyesi olan otel, brüt beton, ham ahşap ve taş dokuların ön planda olduğu mimarisiyle şehir eviniz için iyi bir ilham kaynağı olabilir.

Renk: Pantone’den 2015 renk paleti 222

Renk konusunda bir otorite olan Pantone, 2015 yılı için öngördüğü 9 renk paletini açıkladı. Stil ve renk kombinasyonları için pusula görevi gören temalar arasında yıldızı hızlıca parlayan Botanicum, sukulentlerin içindeki puslu renk geçişlerinin moda ve dekorasyonu etkisi altına almasını işaret ediyor.

Dekorasyon: Amerikalı dekorasyon gurusunun evi 266

Amerikalı dekorasyon gurusu ve TV programcısı Krista Watterworth, söküğünü dikmeyi başaran bir terzi olarak kendisi ve ailesi için Florida’da pozitif enerjiyle dolu bu evi yaratmış. “Mekânlar gerçek ve ulaşılabilir olmalı; hiçbir şey doğayla ilişkinizi kesmemeli”, diyor.

Dekorasyon: Bir yaşam kozasının metamorfozu 272

Tophane’de yer alan tarihi Rum evi, Hane 78 markasının yaratıcısı Şeyda Doğan’ın sihirli dokunuşlarıyla Anadolu’nun yüz yıllık eski meşe ağaçlarının başrol oynadığı özgün bir yaşam alanına dönüşmüş.

Tarz: Göçebe ruhun sembolü kilimler 284

Zengin bir kültürel mirası temsil eden kilimler bugün modernize edilerek sürdürebilir yaşam pratikleri arasında çoktan yerlerini aldılar. Dekorasyonun her alanında sanat, zanaat ve el işçiliğinin değer kazandığı günümüzde nomad kültürün en bol hikayeli yapı taşlarına yaşam alanlarınızda yer açın…

Dekorasyon: Tarihe tanıklık eden İstanbul evi 292

Burcu ve Ahmet Kayimtu çifti, Büyükdere’nin tarihi sokaklarından birinde konumlanan 120 yıllık yapının içinde beyazın ferahlığını fon olarak kullandıkları, oldukça renkli, modern ve sıcak bir ev yaratmışlar kendilerine.

Düzenleme: Kitaplıklar ve raf sistemleri 302

Kitaplar ve kütüphaneler hepimizi farklı boyutlara ışınlayan, bizi kanatları altına alıp sarmalayan huzur mabetleridir. Eskiden çalışma odalarına hapsedilen kitaplar, bugün ne mutlu ki salon başta olmak üzere yaşam alanlarının tümüne güncel tasarımlar sayesinde zarif bir biçimde yayılmaya devam ediyorlar.

Dekorasyon: Kerim Çarmıklı’dan şehirde zen 324

İç mimar ve mobilya tasarımcısı Kerim Çarmıklı, yeni taşındığı evinde karmaşadan uzak bir yaşam alanı yaratabilmek için başrolü yalın formlu mobilyalara ve Uzakdoğu’dan seçtiği objelere vermiş. Sessiz ve izole bir bölgede konumlanan bahçe dubleksi, Doğu-Batı ekseninde dengeli kurgular yaratmanın ipuçlarını veriyor.

Stil: Lavantanın izinde Provence yolculuğu 334

“İnsan kendini her kokuya öyle bir şartlayabiliyor ki, o kokudan belli bir etki edebiliyor. Eğer alıştırma yaparsak, sırf karakteristik buharı sayesinde ormandaki mantarların izini sürebiliriz. Aktif olarak koku almakla ilgilenmezseniz, yalnızca portakal, muz, kahve gibi birkaç klasik kokuyu tanırsınız. Ama alıştırma yaparsanız, o zaman bir şarap çeşidinin farklı yıllarını bile koklayarak tanıyabilirsiniz” diyor Alman hücre fizyolojisi uzmanı Prof. Dr. Hanns Hatt. Çiçek kokularının da bellekte yer edinmiş izlenimleri ve kodlamaları var. Lavanta, hafif ama kolayca ayırdadilebilen aromasıyla bir coğrafyayı ve dekorasyon stilini çağrıştıran en güçlü çiçek kokularından biri. Anavatanı Güney Fransa’nın Provence bölgesine, lavantanın kalbine doğru bir sonbahar yolculuğu yaptık.

Dekorasyon: Merve Başeğmez ile bir gün 344

Alexandre Home Interiors markasının kurucularından Merve Başeğmez’in evinde klasizmin sadeleşmiş yüzünün ardına gizlenmiş mutlu köşeler var. Mutfağında ise lezzet başrolde.

Öneri: İstanbul’dan 4 farklı vintage durağı 350

Eskinin ve nadide bulunanın daha özel olduğunu iddia ediyor, yenisini almak yerine eskisini değerlendirmeyi savunuyorsanız siz de bir vintage seversiniz. Peki aldığınız eski mobilyaların evinizdeki yerini bulana kadar hangi yollardan geçtiğini ve neler yaşadığını hiç düşündünüz mü? İstanbul’un en iyi vintage mobilya adresleri arasında yer alan 4 mağazanın sahipleri bizim için seçtikleri vintage mobilyaların kimlik ve karakter analizini yaptılar.

Dekorasyon: İsveç’te bir mutluluk projesi 360

Beyaz yatay paneller, siyah çatı, dışarıdaki baca duvarı ve otlaktaki Batı Amerika atları… Burası için tam bir Teksas çiftliği denebilir. Ancak bulunduğumuz coğrafya Amerika’dan oldukça uzakta, İsveç kırsalında.

Detay: Naif bir malzeme: Bambu 364

Doğal ve samimi mekânlara olan ihtiyacın giderek arttığı günümüzde bambu sadece dışarıda değil, iç mekânlarda da tercih edilen bir malzeme oldu. Hızlı büyüdüğü için ekolojik -6 haftada 27 metre uzuyor!-, odunsu gövdesi nedeniyle de dayanıklı özellikte olması en önemli avantajları. Birçok tasarımcı ve mimarın oyun alanına girerek tekstil, mobilya, aksesuar ve mimari yapılarda sık sık karşımıza çıkmasına alıştık bile.

Mobilya: Yeni nesil çalışma odaları 372

Z kuşağı olarak adlandırılan, teknoloji ile büyüyen, eve girdikleri andan itibaren akıllı telefonlar ya da tablet bilgisayarlar aracılığıyla internet üzerinden sosyalleşmeye devam eden 2000 yılı ve sonrası doğumlu kuşağın odaları da farklı olacak elbette. Onların mutlu hissetiği atmosfer yaratılırken teknoloji, konfor, düzen, renk ve orijinallik eşit ağırlıklı olmalı; özgürlükleri kısıtlanmamalı.

Çözüm: Merdiven istilası 388

Eski veya yeni, farklı görünümlerdeki merdivenlerin yepyeni amaçlar yüklenmiş halleriyle evin farklı odalarında kullanılması, son zamanların en popüler deko-trendi. Bu trendi yaşam alanlarına entegre etmek isteyenler için ilham veren fikirler keşfedilmeyi bekliyor.

Back to site top