MAISON FRANÇAISE DERGİSİ 20. YILINI KUTLUYOR!

Maison Française Türkiye’de yayınlanmaya başlayalı tam 20 yıl oldu! Genç, deli dolu, heyecanlı, enerjik, geleceğe umutlu, güzelliklerin peşinde ve yeniliklerden korkmayan bir cesur yürek. İşte 20 yaşında genç bir insanın ruh durumunun özeti. Maison Française dergisi olarak gerçek anlamda ‘nasıl geçtiğini’ anlamadığımız 20 yıl boyunca biz hep bu duygularla setler kurduk, yazdık, çizdik. İşimizi aşkla yapan şanslı azınlığa dahil olduğumuzu biliyor ve bu aşkı okuyucularımızla paylaşmaktan büyük keyif alıyoruz… Aşkla dolu nice yıllara! Ocak ayında 20 Şehirden 20 Ev dergisiyle birlikte 2 dergi bir arada! 20. Yıl özel sayımızı keyifle okumanız dileğiyle.

İÇİNDEKİLER:

Ajanda: Gerçeklik başka yerde sergisi 73

Türk çağdaş sanat sahnesinin önemli figürlerinden Halil Altındere’nin İstanbul’un en eski hanlarından Büyük Valide Han’daki atölyesi geçmişten bugüne, İstanbul’dan dünyaya açılan bir pencere niteliğinde. Sanatçının 31 Ocak’a kadar sürecek solo sergisi Pilot’ta görülebilir.

Ajanda: Tasarımın yıldızları Alldesign’da 83

Her yıl tasarım dünyasının yerli ve yabancı gurularını sektörle buluşturarak İstanbul’u bir tasarım üssü haline getiren Alldesign, 19-21 Şubat tarihleri arasında adeta yıldızlar geçidine sahne olacak.

Ajanda: Cama işlenen sanat 85

Milano merkezli, işlenmiş ince cam mozaikten oluşan yenilikçi tasarım materyali Tilla’nın üreticisi İtalyan firma DG Mosaic, Pbe Yapı aracılığıyla Türkiye’deki mekânları özgünleştirmeye başladı. Markanın kurucusu ve başkanı Dino Radice’ye mozaikler hakkında merak ettiklerimizi sorduk.

TASARIM: Ve karşınızda… Haas Kardeşler 105

Los Angeles’ta yaşayıp üreten Simon ve Nikolai Haas adlı ikiz kardeşler, henüz 30 yaşında tüm sanat ve tasarım dünyasını etkileri altına almayı başardılar. İkizlerin gerçeküstü, kural bozan, lüks ve eğlenceli mobilyaları ile dünyayı daha iyi bir yer haline getirdikleri kesin.

Focus: 1995’ten bugüne stil yolculuğu 125

Son 20 yıla baktığımızda öne çıkan yaşam stillerini, yine o dönemde Maison Française sayfalarında yer verdiğimiz evlerden ilham alarak bir araya getirdik. Bulduğumuz deko-şifreler arasından hangilerinin bugüne taşındığını çözmeye çalışırken, uzun ama keyifli bir zaman yolculuğu yaptık!

Yaşamdan ilham alan desenler 141

Çeşitli kumaş koleksiyonlarıyla her stilde yaşam alanına uyum sağlayan Persan’ın markaları arasında yer alan Piculet, doğadan, şehir siluetlerinden, sokak aralarından, sanat ve modadan ilham alarak desenlerini oluşturuyor.

Gatsby ruhunu yaşatmak 143

Rönesans hareketinin yeşerdiği şehirlerden Floransa’da 1945 yılında doğan İtalyan tasarım markası Devon&Devon sanata adanmış köklerini bütün koleksiyonlarına taşıyor. 

Kaleydoskopik oyunlar 145

Dünyaca ünlü markaların özgün ve sıradışı tasarımlarını konfor ve estetikle birleştiren Mvoice Mobilya, Missoni Home’un sınırsız bir eklektisizm içinde karşımıza çıkan yeni koleksiyonu ile yaşam alanlarına alışılagelmişin dışında bir atmosfer sunuyor.

TAKİP Yüzeyde güç artıyor 151

Dekton ve Silestone markalarıyla doğal taş ve yenilikçi yüzeyler konusunda sıra dışı koleksiyonlara imza atan Cosentino, Türkiye’de farklı şehirlerde açtığı üç showroom’la seneye hızlı bir giriş yapıyor.

20 Yaşındayız! Kutlamak için şahane bir yaş 156

20 Yaşındayız! Hayatımızda neler değişti 174

Maison Française 20 yıl önce yayın hayatına başladığında sayfalarımızda adlarını gördüğünüz ve bugün hâlâ yanımızda olan mimar, tasarımcı ve sanatçılara sorduk, o günden bugüne ne değişti diye… 1995-2015 arasındaki 20 yıllık süreci tasarım, mimarlık, iş yapış şekilleri, ev kültürü, yaşam alışkanlıkları konularında değerlendirdiler. Kimi o günleri özlüyor, kimi bugünü tercih ediyor. Ama hepsinin ortak dileği aynı: “20 yıl sonra yine birlikte olalım!”

20 Yaşındayız! Dekorasyon sektörüne saygı duruşu 180

İlk günün heyecanı ile yolumuza devam ederken dekorasyon ve tasarım sektöründen dergimize her türlü desteği veren, tercihini hep bizden yana kullanan ve birlikte büyüdüğümüz pek çok firma ve isim oldu. 6 özel ismin şahsında, Türkiye’de dekorasyonun geliştiği, tasarımın ise serpilip filizlendiği son 20 yıllık dönemin tüm oyuncu ve yaratıcılarına saygı ve sevgilerimizi yollamak, desteklerine teşekkür etmek istedik!

20 Yaşındayız! Değişim itirafları 188

Aralarında kaybolduğumuz tam 235 sayılık arşivimizin sayfalarında, evinin kapılarını ekibimize birkaç kez açmış isimlerin yıllar içinde değişen ve dönüşen dekorasyon seçimlerine yeniden tanıklık ettik. Yıllar içinde başkalaşan mekânlar, bakalım hangi deko-itirafları da beraberinde getirdi? 

20 Yaşındayız! 2015 trendleri 200

Bu sene iç mekân tasarımları ve dekorasyona dair trendler, lüksün, yaratıcılığın, çeşitliliğin, renklerin ve çevreye duyarlı prensiplerin hakimiyetinde olacak. Bunu sadece biz değil, bütün trend avcıları, tasarımcılar ve marka önderleri de söylüyor.

DEKO-STİL: Hollanda’dan sıcak ve doğal bir ev 220

Hollanda’nın kuzeyindeki Hilversum adlı küçük bir kentteki bu mutlu aile evinin ısınmak için ekstra bir çabaya ihtiyacı yok gibi. El yapımı aksesuarlar, doğaya duyarlı malzemeler ve kahkaha sesi yetiyor.

DEKO-STİL: Melodiler, nostalji ve İstanbul… 232

Bazı evler vardır ki, içeri adım attığınız andan itibaren enerjisiyle sizi orada yaşayanların büyülü dünyasına taşır. Küçük detaylarıyla ilham verirken düşündürür. Funda Sanlıman’ın Cihangir’deki evi de yaşanmışlıkları, müzikle dopdolu oluşu ve eşsiz Boğaz manzarasıyla ilk cümlede bahsettiğimiz o özel evlerden biri.

Mevsim: Ocak için deko-notlar… 242

XX yüzyıla damgasını vuran ünlü yazar Virginia Woolf, doğanın değişimleri ve ritmini temel alarak yazdığı ‘Dalgalar’ adlı romanında kusursuz bir ritmi olan doğal döngünün parçası olduğumuzu güçlü bir anlatım diliye hisettirir. Tıpkı şimdi kışla savaşmak yerine, onunla uyum içinde olmamız gerektiği gibi. Ocak ayını daha da keyifli hale getirmek için hazırladığımız deko-notlar karşınızda…

DEKO-STİL: Kapadokya’da taşın fısıldadıkları 256

Derya Bigalı’nın evi, yerel dokunun titizlikle korunduğu Uçhisar’da. Geleneksel Kapadokya evlerinden biri olan yapının mimari kurgusu ve malzeme seçimini ev sahibi ile Argos Mimarlık birlikte yapmış. Bölgenin mimari özellikleri yığma taş ve oyma kaya-dam teknikleriyle biçimlenen proje, Güvercinlik Vadisi’ne bakan muhteşem manzarasıyla nefes kesici.

DEKO-STİL: Nevzat Sayın imzalı loft 270

1978 yılında Edmond Sarfati tarafından projelendirilip inşa edilen ve bugüne gelene dek çeşitli değişikliklere uğrayan yapı, mimar Nevzat Sayın tarafından ilk hali üzerinden yeniden ele alındı. Neredeyse bir restorasyon çalışması olarak değerlendirilebilecek çalışma, yapıların korunmak için mutlaka çok eski olmaları gerektiği fikrini zorunluluk olmaktan çıkarıp yakın geçmişin de korunmayı hak ettiğini gösteriyor.

Mobilya: Mobilyanın 20 yıllık serüveni 285

Bireysel yaşama değer katan ve modernist formlarla şekillenen mobilyaların gelişim serüvenini mercek altına aldık. Evin başrol oyuncuları koltuklar, sehpalar, raf sistemleri ve aydınlatmaların 1995’ten bu yana yıllar içinde nasıl değiştiklerini sayfalarımıza taşıdık. Hangi malzemeler hangi formlarla bütünleşti, renk paletlerinde ibre nereyi gösterdi, hacimler büyüdü mü küçüldü mü? 20. yıl bahanesiyle bu serüveni kuşbakışı süzelim istedik. Tasarım belleğinin koruyucusu arşivlere dalış yaparak, son 20 yıllık dönemin değişimini adım adım izledik.

DEKO-STİL: Dingin bir vaha 294

Bundan 11 sene önce Bebek’teki eski evine konuk olduğumuz mimar İlder Tokcan’ın tarihi bir Boğaziçi binasının baştan aşağı yenilenerek güncel mimari yaklaşımlarla tekrar projelendirildiği yeni yaşam kozasındayız.

DEKO-STİL: Uruguay’da tablo gibi bir yaşam 304

Amerikalı fotoğrafçı ve yazar Heidi Lender’ın Uruguay’ın sayfiyesinde yer alan 100 yaşındaki bu çiftliği satın almaya karar vermesi, ani ama bir o kadar akıllıca bir kararın sonucu.

DEKO-STİL: Maskülen mizansen 316

Bebek’teki bu apartman dairesi, iç mimar Engin Özmen sayesinde konfordan vazgeçmeyen ev sahibinin her an her şeye rahatça ulaşabildiği, güncel ve minimal bir kimliğe bürünmüş. Maskülen detaylar ve şeffaflık ilkesi sayesinde davetkâr bir yaşam alanı kurgulanmış.

Tarz: Puslu gökler ülkesi İskoçya’dan yükselen bir stil Highlander 324

2014’ün makro trendleri arasında ‘başka yerlere kaçma’ hissi ilk sırada yer alıyordu. Hiç ayak basmadığımız coğrafyalara yapılan yolculuklarla birlikte yerkürenin gizemine kendimizi kaptırmaktan bahsediyordu trend tahmin uzmanları. Ve son tahlilde haklı da çıktılar… Yeni senenin ilk ayında, geçen yıldan miras bu duyguyla hareket ederek gururlu insanların gizemli ülkesi İskoçya’nın dağlık bölgesi Highlands’de dekorasyonun ilham perilerinin peşine düştük. Ülkenin tarihi referanslarla dolu kültürü, kışın masalcı evlerine bolca huzur ve sıcaklık ekliyordu.

DEKO-STİL: Joelle Hançerli’nin dünyası 334

Farklı dönem ve stillerin ince bir zevkin özgün dokunuşuyla dengelendiği bu dingin yaşam kozası, tasarımcı Joelle Hançerli’nin Maçka’daki yeni evi.

DEKO-STİL: Mimar Ahmet Tolan’dan dürüst ve kuralsız olmanın incelikleri 346

Mimar Ahmet Tolan’ın ailesiyle birlikte yaşadığı bu ev, katı ve kuralcı estetik kaygılardan çok uzakta, son derece sıcak ve dürüst. Aile bireylerinin kişisel objeleri ile modern tasarım klasiklerinin kusursuz bir karmasından oluşan yapı, Tolan ailesinin pozitif enerjisiyle dolup taşıyor her gün.

Malzeme: Tasarımda beton etkisi 358

Çıplaklığa övgü niteliğinde bir şeffaflık. Boya ya da sıva yok! Dürüstçe dışavurumun en şiirsel halini beton kullanılarak tasarlanmış yapı ve objelerde görebiliriz. Ve hatta beton yücelttiği gri rengi ve yüzey dokusuyla da tasarımcılara ilham veriyor.

Çözüm: Evde kış atmosferi 380

Hayalinizdeki düşsel kış sahnesinde neler var? Yumuşacık peluş battaniyeler, çam kozalaklarıyla mevsimin dağcı ruhunu yakalayan sepetler, kuru dallar, sincap, baykuş ve geyik figürleriyle doğallaşan naturel-rustik bir atmosfer… Bolca beyaz, kalın tekstiller ve otantik detaylar… Evdeki ısıyı yükseltmek için soğukla inatlaşan fikirlerimiz var!

DEKO-STİL:  İskandinav ruhlu aydınlık ev 386

Terzi kendi söküğünü dikemez diyenlere taş çıkartan bir evdeyiz. İçinde yaşayan iki yaratıcı ruhun kendi dünyalarını yansıtan mekânlar, onların huzur kozası. İç mimar Esat Fişek ve eşinin, Bursa’daki yeni evlerinin kapısını aralıyoruz.

 20SEHIREVI_MF236k

Back to site top