MAISON FRANÇAISE ARALIK SAYISI ÇIKTI!

YILBAŞI ŞIKLIĞI

Dekorasyon dünyasının tam 20 yıldır lider dergisi Maison Française yeni yıla yepyeni süsleme stilleri, kutlama ve hediye fikirleriyle giriyor. Bu ay İrem Yargıcı’nın davet sofrasına konuk olacak, bizimle Tomtom Mahallesi’nde deko-tura çıkacaksınız. Sıcacık kış tekstilleri, evde meditatif köşeler yaratmanın yolları, Danimarka’dan İskandinav tarzında 3 yeni yıl evi, mutfak eşyalarında lüks seçimler ve yatak odasındaki yardımcı mobilyalar Aralık sayısının konuları arasında. Yılbaşı alışverişi için A’dan Z’ye ihtiyacınız olan her şeyi bulacağınız YILBAŞI DERGİSİ, HEDİYE REHBERİ ve CONTRACT ofis tasarımları eki ile Maison Française Aralık’ta tam 480 sayfa!

İÇERİK:

Ajanda: Anvers’te liman kenti konuşmaları 45

Avrupa’da, başta Belçika ve komşu ülkelerinde gerçekleştirilecek olan, ülkemizin konuk olduğu Europalia Turkey 2015 uluslararası kültür ve sanat festivalinin üç ana sergisinden birinin küratörlüğünü Murat Tabanlıoğlu üstlendi. “Liman Kenti Konuşmaları. İstanbul. Anvers.” başlıklı sergi, 24 Ocak’a kadar Anvers MAS Müzesi’nde yer alacak.

Ajanda: İspanyol sanatından genç bir yetenek 47

Genç İspanyol sanatçı Rafa Macarron’un İstanbul’daki ilk solo sergisi Horizontal Soda’da izlenebilir. Genç yaşına rağmen önemli bir kariyere sahip olan sanatçı, Dubuffet, Fraile ve Quiros gibi sanatçıların artistik geleneklerini sürdürdüğü çalışmalarıyla günümüz çağdaş sanatında nadir görülen işlere imza atıyor.

Ajanda: Yirmi kadın bir marka: 20k 49

Yirmi kadın tasarımcının aynı çatı altında bir araya geldiği 20k, her ay bir konuk sanatçıyı ya da konuk markayı ağırlıyor. 20k’nın bu ayki konuğu Man Cave Jewellery.

TASARIM: Dubai Design Week 93

MENA bölgesinin tasarım başkenti olmayı hedefleyen Dubai, ekim ayının son günlerindeki tasarım haftasıyla bu iddiasında ne kadar güçlü olduğunu kanıtladı. 6 günlük etkinlik, tasarım dünyasının geleceğinde Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin ne denli etkin bir rol oynayacağını da gösterdi.

TASARIM: Mutfakta oyuncu tarifler 99

Yemek pişirmenin, arkadaşlarla bir araya gelmenin, çocuklarla vakit geçirmenin eğlenceye dönüştüğü Lineadecor’un yeni modeli Neo mutfak, enerjik tasarımıyla mutfağı bir oyun alanı gibi yorumluyor.

TAKİP: Casa Cor’u takipteyiz! 112

Endüstriyel loft kurgularından barok iç mekân tasarımlarına çok sayıda farklı ve ustaca uygulanmış 46 proje, bu sene yine Casa Cor Brezilya’yı uluslararası iç mimarlık gündeminin ilk sıralarına taşıdı.

TAKİP: Souq Dükkan 117

Souq’un mağaza versiyonu Souq Dükkan Karaköy’de açıldı! Pazartesi hariç haftanın her günü açık olacak Souq Dükkan’da ayda bir düzenlenen tematik pazarlar da devam edecek.

TAKİP: Kahveyle yazılan tasarım hikayeleri 121

22-25 Ekim tarihleri arasında Haydarpaşa Garı’nda Paşabahçe’nin ana sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Coffee Festival, bu yıl dünyanın en çok ziyaret edilen kahve festivali oldu. Festivalin ilgi uyandıran bölümlerinden biri de “Maison Française Türk Tasarımının Kahve Keyfi” sergisi oldu.

TAKİP: Ödüllü emlak projeler 129

Konut sektörü ivmelendikçe yaşam anlayışı da değişiyor. Tasarım ise insanlar için artık bir lüks değil, bir hayat felsefesi. Hem mimari anlamda fark yaratan hem de projeleriyle ödüle layık görülen üç projeyi mercek altına aldık.

TAKİP: Natüralist sanat objeleri 134

Çiçek tutkunları İstanbul’un farklı semtlerinde her biri birbirinden özgün kurgulara sahip atölye ve butiklerde sanatlarını konuştururken bu türün son örneği The Bloom Room radarımıza takılıyor.

TAKİP: Doğayı taklit eden kaplamalar 137

Doğanın estetikle buluştuğu mekânlarda sanatı tecrübeyle birleştiren Parkes Floors&Deco, ahşabın sıcaklığını dokunduğu her yere yayıyor.

TAKİP: Ahşap ustalığı 141

Yirmi yıldır ahşap sektöründeki bilgisi, tecrübesi ve tüm stillere uyum sağlayan mobilyalarıyla bilinen Massam Mobilya, ilginç dokulara sahip ağaçları rafine üretim süzgecinden geçirerek ahşabın birbirinden farklı yorumlarını yaşam alanlarına taşıyor.

Dekorasyon: Morun enerjisiyle dolan yeni yıl evi 146

Danimarka’nın huzur dolu bir sayfiyesinde yer alan villanın sakinleri, her yıl bir tema ve renk belirleyerek yılbaşı dekorlarını hep birlikte yerleştirmek gibi bir geleneğe sahipler. Jull ailesinin bu seneki teması, mor renk, gümüş detaylar ve okaliptüs yaprakları etrafında şekilleniyor.

Yeni yıl: İlex zamanı 154

Evinizin atmosferine yılbaşı sihri üflemenin zamanı geldi. Parlak renkli süslemelerin yerini daha yaratıcı ve sıradışı fikirlere bıraktığı bu sene, çobanpüskülü olarak da bilinen ilex bitkisi ile çekici ve neşeli yeni yıl dekorları hazrlamanın türlü türlü yollarını arıyoruz.

Dekorasyon: Sanatla özgünleşen kurgu 160

Begüm Bozkaya Işıküstün’ün biriktirdiği sanat eserleri ekseninde Ulus’taki dairesinde şekillenen dekorasyon anlayışı, kurucu ortağı olduğu Alexandre Home Interiors markasının zarif tekstilleri hakkında da ipuçları veriyor.

Dekorasyon: Bir kış masalı 174

Coster ailesinin mutlu paylaşımlarla sıcak anılar biriktirdiği evi, yaratıcı işbirliklerinin doğal sonucu. Rustik stilin ham dokuları ile modern tasarımlar bir araya gelince, kuzeyli olmanın dayanılmaz hafifliğine bir kez daha tanıklık ediyoruz.

Yeni yıl: 3 farklı tarz + 3 yeni trend 184

Görkemli bir çam ağacı, tarçın kokulu mumlar, kurumuş dallar, çam kozalakları, özenle hazırlanmış sofralar ve sevdiklerinizle umutlarınızı paylaşacağınız bol kahkahalı leziz yemekler… Yepyeni bir yıla kucak açarken sizin için yılın en yeni 3 stilini ve trendini bir araya getirdik.

Yeni yıl: Ceremony şıklığı 196

Davet ambiyansının büyüleyici ve unutulmaz olmasını sağlamayı kendine hedef edinmiş, tecrübeli ve kaliteden ödün vermeyen bir firma Ceremony. Onun kurucusu ve yaratıcı beyni ise İrem Yargıcı Ramazanoğlu. Onu farklı kılan en önemli özelliği, sunumda yaratıcılık, şıklık ve davetin konseptini öne çıkarma konusunda gösterdiği özen. Yargıcı ile dekorasyonu yenilenmiş Bebek’teki showroom’da bizim için hazırladığı davet sofrasıyla 2015’i uğurluyoruz.

Dekorasyon: Ormanın kucağında… 202

Çubuklu Vadi Evleri’ndeki villada konforlu ve samimi bir dekorasyon hedeflenirken, az ve öz eşya mantığı benimsenmeden hareket edilmiş. 360 derecelik bir orman manzarasına sahip yapı, doğayla bütünleşen detaylara sahip.

Düzenleme: Meditatif köşeler 214

Sadece huzurlu ve sakin kalabilmek için değil aynı zamanda hayata karşı olumlu ve sağlıklı bir tutum geliştirmek için de yöneldiğimiz meditasyon, yaşamın sürekli artan hızına uyum sağlamaya çalışırken zihin gücümüzü etkin kullanmak ve iyi odaklanmak konularında da yardımcı oluyor. Hepimizin meditasyondan beklentileri farklı olsa da buluştuğumuz tek nokta sükunet arayışımız. Zihnin huzuru aslında bir yaşam biçimi… Bunun için bir feng shui ustası olmamıza gerek yok. Verdiğimiz ipuçlarını takip ederek sükuneti mekânlarınıza davet edebilirsiniz.

Dekorasyon: Bohem karma 224

Maria Toft, moda ve dekorasyon sektörünün içinde yaşayan ve Fransız stiline hayran olan bir Danimarkalı. Kopenhag’da tarihi bir yapıda yer alan dairesinde, vintage mobilyaları sıradışı aksesuarlarla birleştirerek bohem bir şıklık yakalamış.

Düzenleme: Sanatsal ve yalın dokunuşlar 236

“İnsan kendi saadetinin mimarıdır” diyen filozof yazar Henry David Thoreau’nun izinde yaratıcı özgürlüğümüzü mutluluğun süzgecinden geçirerek evimize yansıtıyoruz. Renkler arasındaki huzur ile formlar arasındaki denge sakinlik yaratıyor.

Dekorasyon: Göçebe ruhun fısıldadıkları 252

Güney İtalyalı Bertrando Di Renzo’nun Türkiye’ye yaptığı seyahatler, İstanbul’u ikinci evi haline getirirken bir yandan da kariyerinde belirleyici rol oynamış. O, şimdi ikat desenini kullanarak ortaya çıkardığı markası Les-Ottomans aracılığıyla iki ülke arasında, büyük bir zevkle mekik dokuyor.

Form: Kare ve simetri 258

Form ve desenler daha netleşiyor, yalınlaşıyor ve keskinleşiyor. Kağıt kalemi eline alan hemen herkesin kolaylıkla çizebileceği kare, tasarımcıların elinde daha özgün ve özgür bir yorumla yeniden hayata karışıyor. Yaşam alanları genişlerken, simetrik bir senkron dikkat çekiyor.

Dekorasyon: Yaşam alanında pop kodlar 264

İç mimari kurgusunu Naif Tasarım’dan Emre Coşkun’un üstlendiği Baltalimanı’ndaki projede, yapının sahip olduğu ferah ve aydınlık doku dekorasyonda kullanılan güncel parçalarla tamamlanmış. Konumu itibarıyla panoramik Boğaz manzarasına sahip olan daire, modern sanat eserleri ve tasarımcı elinden çıkmış mobilyalarla şehirli bir ritim yakalıyor.

Trend: Mutfakta neo-lüks dönem 270

Jamie Oliver ve Nigella Lawson’ın yemek programlarını izlemekten kendinizi alamıyor ve hatta son zamanlarda restorana gitmek yerine evde hazırlayıp yemeyi mi tercih ediyorsunuz? O zaman kendi mutfağınızda geçirdiğiniz süreyi ve evde yemek yediğiniz saatleri en şık restoranlarla yarışacak şekilde yeniden düzenleyebilirsiniz. Trend tahmin uzmanı Li Edelkoort’a göre “mutfaklar bütün hünerlerimizi sergilediğimiz yeni tiyatro sahneleri”. Durum böyle olunca sahnenin hakkını en iyi şekilde vermek için dekora lüks dokunuşlar eklemekten kimseye zarar gelmez diyor ve gold, bakır ve metalik ışıltıların yanına bir parça da mermer ekleyerek yemek hazırlama ve yeme hazzının lüks katsayısını çoğaltıyoruz.

Yeni yıl: 2016 ile köşe kapmaca 296

Yılın yaratıcılığı en çok destekleyen zamanı, değiştirip dönüştürerek yepyeni şeyler yaratma mevsimini de beraberinde getiriyor. Hazır her birimiz içimizdeki sanatçının peşinden koştuğumuz zamanları yaşıyorken, el emeğiyle üretilip göz nurundan da nasibini alan yılbaşı deko-fikirleri için buradan buyurun!

Semt: Dekoratif keşif atlası: Tomtom Mahallesi 326

Tomtom mahallesinde bir şeyler oluyor! Yıllarca kaderine terk edilip bugün harabe haline gelen tarihi yapılar restore edilirken genç tasarımcılar ve sanatçılar yaratıcılık dozu yüksek bu coğrafyadan kendilerine yer ediniyorlar. Rotamız Galatasaray Lisesi’nin alt tarafındaki Hayriye caddesinden başlıyor, Çukurcuma’dan geçerek nev-i şahsına münhasır ilginç mağazaların bir araya geldiği Boğazkesen caddesinde son buluyor.

ALIŞVERİŞ: Yeni yılın hangi halini seviyorsunuz? 338

Kimisi en çok yeni yıl kutlamasında partilemeye bayılıyor, kimisi yeni başlangıçlara imza atabileceği yepyeni bir sayfa çevirmeye. Şöleni andıran bir yemek daveti mi, yoksa yepyeni bir yılın ilk günü için özel bir kahvaltı mı? Size en çok hangisi hitap ediyor?

KAPAK_YILBASI_EK_MF247

KAPAK_CONT_EK_MF247

KAPAK_ANK_EK_MF247

Back to site top