H.Demir Obuz imzalı Paga BAKSI Müzesi’nde yerini almadan önce Contemporary Istanbul’da!

‘Hep iyi dilekler bağlansın bu ağaca; sahibine uğur getirsin’

12-15 Kasım 2015 – Contemporary Istanbul

DSCN8808

BAKSI Müzesi için gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projesi kapsamında birçok değerli tasarımcıyla birlikte Demirden Design’ın da katılımıyla, Özlem Yalım’ın proje yönetimini üstlendiği çalışmanın başarıyla sonuna gelindi. H.Demir Obuz imzası taşıyan farklı renklerdeki Paga tılsımları BAKSI Müzesi mağazasındaki yerlerini almadan önce Contemporary Istanbul uluslararası sanat fuarında sergileniyor. 11 Kasım’da gerçekleştirilen lansmanda “probono” tasarım projesi Contemporary Istanbul ziyaretçisiyle buluştu.

Paga, üzerine umut ve dileklerin bağlandığı  “katılımcı tasarım”  ilkesini esas alarak tasarlanmış bir tılsım ağacı. İnsanların kendi şekillendirdiği veya şekillenmesinde pay sahibi olduğu nesneler ile daha yoğun etkileşim içine girdikleri ve kendi estetik anlayışları doğrultusunda değiştirebilecekleri bir nesne. Aidiyetlik ve uğur kavramlarını üzerinde barındıran Paga’nın, sahibiyle güçlü bir bağ kurma isteği var. Aktif konuma geçen kullanıcı için tasarım artık sadece bir biçim veya fonksiyon olmadığı gibi, içine dahil olabileceği bir süreç. İkonografik tasarım, kullanıcının kendi estetiğini kendisinin yaratmasına imkan verecek biçimde  katılımcılık unsuru içeriyor. Tılsımın mottosu ise  ‘Hep iyi dilekler bağlansın bu ağaca; sahibine uğur getirsin’ 

Paga tılsımı Contemporary Istanbul süresince BAKSI Müzesi’ne ait A1-101 numaralı stantta ziyaret edilebilecek. Fuar sonrasında Pagalar sahipleriyle buluşmak üzere BAKSI Müzesi mağazasına gönderilecek ve müze ziyaretçilerinin onları sahiplenmelerini bekleyecek.

“… Dünyanın pek çok yerinde, özellikle yaratıcı alanlarda çalışan insanlar, çeşitli kurum ve kuruluşların yararına sosyal sorumluluk projelerinde yer almaktalar. “Probono” olarak adlandırılan bu çalışmalar, temeli birlikte çalışmaya, deneyim paylaşımına, verici olmaya ve destek sağlamaya dayanan yakın işbirliklerini destekliyor. Baksı Müzesi için oluşturulan Tılsım Projesi’nde yer alan tüm tasarımcılar, bu anlayışın belki de Türkiye’deki en etkin ve sistemli örneklerinden birini ortaya koymuş oluyor.”

(Özlem Yalım – Stratejik Tasarım Danışmanı, Endüstriyel Tasarımcı)

DSCN8816-2

Demirden Design hakkında

1994’ten beri mekan tasarımı, grafik tasarım, ürün ve ambalaj tasarımı gibi farklı alanlarda uzmanlaşmış tasarımcıların oluşturduğu ekip ve multidisipliner yaklaşımları ile her projeye özel, bütüncül çözümler sunuyor. Bugüne kadar aralarında bir çok Red Dot, 2 iF Gold ve Design Management Europe ödülleri de bulunan 19 uluslararası ödüle layık görülen Demirden Design aynı zamanda uluslararası tasarım dünyasında büyük ses getiren ‘‘ilio’’ masaüstü ürünler markasının da yaratıcısı.

 

CONTEMPORARY ISTANBUL

Mete Cad. Yeni Apt. No:10/11

34437 Taksim
İstanbul / Türkiye

T: 0212 244 71 71
www.contemporaryistanbul.com

 

BAKSI MÜZESİ

Bayraktar Köyü. Çayırlar Mevkii No:1

Bayburt / Türkiye

T: 0458 247 34 38 | 0531 662 62 44

www.baksi.org

 

 

Back to site top