Kalbim Berlin’de kaldı

Bir efsaneyle başlıyor hikaye… Başrolde 1951 tarihli Hans J. Wegner tasarımı olan Teddy Bear koltuk… 1953 yılından buyana PP Mobler firmasınca üretilen koltuk, ana yaşam alanının ortasında adeta bir sanat heykeli muamelesi görüyor. Berlin’deki bu apartman katında boz, bej, petrol yeşili ve antrasit renklerinin birbiriyle mükemmel uyumu gözleniyor. Hamburglu tasarımcı Peter Fehrentz,  toplam 60 metrekarelik dairede kullandığı renk seçimleriyle sıra dışı bir atmosfer yakalamayı başarmış.

“Koyu renklerle terbiye edilen kuzey ışığı, iç mekanda ancak eski Flaman ressamların fırçasından çıkabilecek estetikte bir dramatizm yaratıyor.” Peter Fehrentz

Zemindeki patlıcan moru rabıta, girişte ve mutfakta kullanılan doygunluğu azaltılmış pembe tonuyla beklenmedik şekilde mükemmel bir uyum yakalamış. Sıcak antrasit mutfak duvarı ve fayanslarının vurgusu, aynı tondaki perdelerle yemek alanında da devam ettirilmiş. Evin tamamına bu boz-gri renk paleti hakim. Yerdeki Fas işi Berberi kiliminin içindeki mavi, petrol yeşili divanla sohbet ediyor. Kilimin içindeki sarılar da aynı şekilde evde yer yer izlenen bakır tonları ve ahşap elemanlarla ilişki içinde… Aynı topraklardan çıkan, Doğu mistisizmini taşıyan bu renkler, bu evde İskandinav stiliyle buluşturulmuş. Artek marka yemek masası ve banklar, Tom Dixon tasarımı sarkıt lambalarla tamamlanmış. 

İÇ MEKANDA RENKLERİ DOĞRU KULLANMAK İÇİN: Birbirinden bu kadar farklı renkleri uyum içinde kullanabilmek, gerçek bir ustalık ister. Püf noktası renklerin tonlarını birbirine uydurabilmekte… Bunun için eve giren doğal ışığı çok iyi analiz etmek gerekiyor. Buradaki gibi çok ışık alan yerler koyu, az ışık alan yerler daha açık renklerle dengelenmeli. Parlaklığı azaltılmış renkler, yormayan, konforlu bir iç mekanın anahtarıdır.

Compact-Kitchen-Dining-Table-Lighting-Apartment-Renovation-BerlinSmall-Kitchen-Apartment-Renovation-BerlinKitchen-Counter-Apartment-Renovation-BerlinBench-Dining-Table-Lighting-Apartment-Renovation-BerlinSofa-Table-Apartment-Renovation-BerlinLamp-Apartment-Renovation-BerlinArt-Hallway-Apartment-Renovation-BerlinShower-Bedroom-Apartment-Renovation-BerlinArt-Wardrobe-Apartment-Renovation-Berlin

Back to site top