Maison Française Şubat sayısı çıktı!

ŞUBAT SAYISINDA KIŞ STİLLERİ BİR ARADA

Bu yıl Türkiye’deki 20. yılını kutlayan Maison Française, Şubat ayında ev keyiflerine bir tutam aşk ekliyor. Şömine, kış lezzetleri, kişisel hediyeler, çiçekler ve mumlarla AŞKIN DEKONOTLARI, karın çağrıştırdığı dekorlar, DAĞ ATMOSFERİ ve chalet ruhu, soğuk havanın en sıcak fikri kış tekstilleri; kürklü koltuklar, perde çözümleri, yumuşacık battaniye ve throw’lar bu ay derginizde bulacağınız konular arasında. Yaşadığı yerden maksimum keyif almak isteyenler için dekorasyonu kişiselleştiren favori mix&match fikirleri, evdeki keyif köşeleri, yatak odalarına uygulayabileceğiniz yaratıcı düzenlemeler ve farklı tarzlarda tam 9 ŞEHİR EVİ bu sayıda sizi bekliyor.

Maison Française Şubat sayısı Lüks Yaşam Stilleri ekiyle bayilerde…

İÇİNDEKİLER

Ajanda: Bambu betona karşı 51

“Yeşil mimari, insanın doğayla uyum içinde yaşamasına imkân yaratırken güneş, rüzgâr ve suyla bütünleşmiş yüksek yaşam kalitesini mekâna taşır” diyen Vietnamlı mimar Vo Trong Nghia’nın objektifinden ödüllü projelerine ve ekolojik mimarinin etik ilkelerine göz atıyoruz.

Röportaj: Trendler üzerine kıssadan hisseler: Adnan Serbest 75

Dünyada fuarcılık alanında getirdiği yeniliklerle öne çıkan Zow, bu sene “trend_works” konseptiyle dünyaca ünlü trendsetter Lidewij Edelkoort ile başarılı tasarımlarıyla yakından tanıdığımız Adnan Serbest’i bir araya getiriyor.

Dekorasyon: Berlin’de bir hipster 78

Uluslararası bir online dergi olan FvF, tasarım arenasının ikonik markası Vitra ile hipster gençliğin gözdesi Berlin’de tarihi bir apartman dairesinde buluştu. Yüksek tavanlar altında daha da güçlenen ikonik tasarımlar, her an değişebilen dinamik bir mekân ve yaşam alanı konsepti bizi de peşinden sürükledi.

Nendo ile oyun hamuru felsefesi  85

Tasarım dünyasına adım attığı günden bu yana istikrarlı bir biçimde yükselmeye devam eden Nendo’yu yakından tanımak isteme sebebimiz, Maison&Objet fuar komitesi tarafından yılın tasarımcısı seçilmesi. Kanada’da doğan, Tokyo’da büyüyen Japon tasarımcı Oki Sato ya da nam-ı diğer Nendo’nun multi-disipliner tasarım felsefesini mercek altına alıyoruz.

Cassina’nın 50. yaşı şerefine 89

Mozaik tasarım cumhuriyetinin önemli üyelerinden Cassina, LC Collection’ın 50. Yılını kutluyor. LC Collection, tasarımcısı Le Corbusier’in ölüm yıldönümü ve LC Collection’ın yıldönümü kutlamaları kapsamında koleksiyondaki parçalarını yenileyerek satışa sunuyor.

Focus: Karın çağrıştırdığı dekorlar 95

Sihirli mizansenlerin başrol oyuncusu kar, saflığı, dinginliği, hüznü ve aurası ile sanata da ilham veriyor. Tolstoy’un Anna Karenina’sının görkemli film sahnelerinden yola çıkıp, Orhan Pamuk’un Kars’ta geçen Kar adlı romanında kendimizi kaybettik; içlerinde bulduğumuz duyguyu karla şekillenen dekorasyon stillerinde aradık.

Airbnb’de mi çalışsak? 111

Portland’taki son ofisiyle Airbnb, aklımızı çelmiyor değil. Burada kimsenin belli bir masası yok, 2500 metrekare genişliğindeki özgür ruhlu ofiste dileyen dilediği gibi çalışıyor. Gürültüsü az, konforu çok.

İş hayatında kalıplar yıkılıyor 115

Bu ofisten parlak fikirler ve yeni sesler yükseliyor! Şehrin en yeni ofis-kafe’si Kolektif House, 4. Levent Sanayi’deki loft’uyla beyaz yakalılara özgürlük hayalleri kurduruyor. İş dünyasında freelancer’lar ve yeni nesil çalışanlar sayesinde kalıplar yıkılıyor, resmiyet bozuluyor.

Dekorasyon: Ağaçlar arasında saklı loft 132

New York’un lüks sayfiyesi Hamptons’ta yer alan 31 Pigeons’a (31 Güvercin) kır evi de denemez, metropol evi de. Şehrin modernliğini sayfiyenin konforuyla buluşturan ve bunu sahibi iç mimar Pol Theis’in yaşam stilini yansıtarak yapan, kendine has bir yapı.

Mevsim: Köşemize çekiliyoruz 146

Dışarı adımımızı atmak istemediğimiz gri günlerin eşiğindeyiz. Soğuk hava ve yaratıcılık arasındaki sıkı bağlardan ilham alarak eve kapandığımız şu sıralar, kendimizle baş başa kalarak demlenme, yenilenme ve tazelenme anlarının tadını çıkartıyoruz. Kısaca, biz köşemize çekiliyoruz!

Dekorasyon: Sanatın izini süren lüks kurgu 156

Şehirle arasındaki mesafe sayesinde nüfusu kalabalıklaşsa da doğayı ilk sıraya taşıyan yeşil dokusunu korumayı başaran Kemerburgaz’da, cömert metrekareleri ve geniş bahçeleriyle nam salmış villalar bölgesinde konumlanan bir evi ziyaret ediyoruz. Nilüfer ve Yağmur Şatana çiftinin kızları Zeynep’le birlikte yaşadıkları üç katlı yapı, sanatsal bakış açısıyla şekillenen kurgusuyla kimlik kazanmış.

Mobilya: Grinin 5 tonu 170

Tarafsız, bağımsız, natürel ve dengeleyici bir karaktere sahip olan gri, minimalizm akımıyla hayatımıza hızlı bir giriş yaptı. Moda sektörüyle sınırlı kalmayıp dekorasyonda da fırtınalar estirdi. Ardından E.L. James’in ortalığı kasıp kavuran romanı 50 Shades of Grey yayımlandı ve grinin kendinden emin ve iddialı duruşu her stile esin vermeye başladı. Kitabın 14 Şubat’ta vizyona giren film uyarlamasından da yola çıkarak bu yıl eve taşıyacağımız en cazip 5 gri tonunu belirledik.

Dekorasyon: Aydınlık dokunuşlar 182

Ekin Altınakar’ın Gümüşsuyu’ndaki dairesinin dekoratif detaylarında, üniversitede aldığı tekne tasarımı eğitiminden edindiği çok yönlü düşünme yeteneği ve eskiye olan düşkünlüğünün izlerini keşfediyoruz.

İçinden aşk geçen doko-notlar 190

Şubat ayının aşkla olan yakın ilişkisi çok eskilere, III. yüzyıla kadar dayanıyor. Aziz Valentine’nin genç ve güzel bir kadına gönderdiği “Senin Valentine’ın” imzalı aşk mektubu ile başlayan hikâyenin en güzel yanı ise, yıllardır o günü hep aşkın olumlu enerjisiyle anmak. Kahvaltıya, uykuya, ev keyiflerine dekorasyonun sihirli formülleriyle bir tutam daha aşk ekleyerek evrene mutluluk mesajları gönderiyoruz.

Dekorasyon: Tabiatın içinde dingin ve mutlu 200

Marie Truedsson ve eşi Anders, güney İsveç tabiatında, 1700’lü yıllarda olağanüstü çimlerin ortasına inşa edilmiş eski bir çiftlikte yaşamanın keyfini sürüyorlar. Hem Anders’ın ofisi, hem de Marie’nin mağazası burada yer alıyor. Her ne kadar bu çiftlik başlangıçta onlara epey sorun çıkarmış olsa da, bugün çiftin tüm hayallerini gerçekleştirdiğine şüphe yok.

Dekorasyon: Chalet Mont Blanc 214

Dünyanın en önemli kayak merkezlerinden birinde, Fransız Alpleri’nde yer alan Megève kasabasında, uçsuz bucaksız karların arasında keşfedilmeyi bekleyen Chalet Mont Blanc, lüks anlayışınızı değiştirecek özellikler ve keyif öğeleriyle donatılmış bir spa-chalet. Ayrıca World Ski Awards’un verdiği ‘2014-Yılın En İyi Yeni Chalet’si’ ödülünün 8 adayından biri.

Dekorasyon: Dağ hikayeleri 220

‘Dağ evi’ kelimelerini duyduğunuz zaman gözünüzde neler canlanıyor? Rengi kızıla bakan ahşap kütüklerden inşa edilmiş, iç mekâna aşırı rustik bir deko-stilin hakim olduğu, ışığı biraz sarı, çok sevimli ama o kadar da şık olmayan ev fotoğrafları mı? Eğer beyniniz bu iki kelimenin açılımını bu şekilde kodladıysa hemen bu resmi hafızanızdan silebilirsiniz çünkü yeni nesil dağ evleri son derece şık ve hatta modern. Kısa bir tatili geçirmek için öylesine dekore edilmiş değil, her detayın düşünüldüğü zengin dokulu kış tekstilleriyle giydirilmiş, modern mobilyaları olan yeni ilham durakları onlar…

Dekorasyon: Yılda 365 gün tatil 236

Böyle bir lokasyonda, buna benzer bir evde yaşayınca insan kendini 365 gün tatilde gibi hissediyormuş. Kopenhag yakınlarındaki Espergærde köyünde, mimar Lars Gitz’in tasarladığı evlerden birinde yaşayan iç mimar Camilla Norling’in evinin fotoğrafları da bunu destekliyor.

Stil: Uykunun seyir defteri 242

Hayatımızın ortalama üçte birinin uykuda geçtiği, uyku teknolojileri tasarımcılarının sık sık vurguladığı bir bilgi. Buna bir de uykuya hazırlık ve yeni bir güne başlangıç aşamalarını eklersek, yatak odalarının 24 saat içindeki egemenliğini fark edebiliriz. Deliksiz bir uyku çekmek sağlığımız üzerinde ne kadar etkiliyse, uyku alanlarını 5 duyumuzun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlemek de ruhumuz açısından o derece önemli.

Dekorasyon: İkinci bahar 248

Zamansız çizgiler ve doğru malzeme seçimleri bir projeyi kalıcı kıldığı gibi yeniliklere de imkân tanır. Tıpkı Vaniköy Evleri’nde konumlanan bu villada gerçekleşen yenileme projesinde olduğu gibi. Geçmişte yapılan akıllı seçimler, mimar Esra Güray’ın dokunuşları ve güncel unsurlarla birleşince, ev sahibi yaşadığı yere yeniden aşık olmuş.

Yaşam: Kreatiflerin kreatif evreni 258

Özgün çalışmalarıyla son zamanlarda dikkatimizi çeken beş yaratıcı ismin evlerindeki vazgeçilmez detayları araştırdık: Baran Baran, Beste Zeybel, Dilek Uçarlı, Eda İldam, Hande Tepe.

Dekorasyon: Seattle’da göle uzanan ev 266

Seattle’da göl kenarında konumlanan bu evde, global bir stilin çekici yansıması görülüyor. Projesinde Türk mimar Alev Seymen imzası olan yapının modern mimarisi, klasik, antika ve modern karması mobilyalarla çokkültürlü bir atmosfere kavuşmuş.

Çözüm: Karıştırıyoruz ama çok yakıştırıyoruz! 278

Yaşam alanlarımızı tek bir firmanın ürünleri veya sıkıcı bir renk skalasıyla dekore edip sonucu garanti altına almak, heyecanla takip ettiğimiz füzyon düzenlemelere olan tutkumuzla ters düşüyor. Yaşadığı yerden maksimum keyif almak isteyenler için dekorasyonu kişiselleştiren favori mix&match fikirlerimiz var!

Dosya: 2015 perde koleksiyonları 284

Evin mimari çizgisiyle ilişkilendirilen pencereler, bulunduğu mekânda bize nasıl giydirileceğine dair ipuçları veriyor. Fonksiyonlarının da ötesinde mekândaki en önemli dekoratif unsurlandan biri olan perdeler, iç mimaride bütünlük hissi yaratırlar. Tül perdelerden storlara, fon perdelerden jaluziye kadar pencereleri giydirmenin sonsuz seçeneği var. Stiliniz ne olursa olsun doğru perde seçimini yapabilmek artık çok daha kolay.

ALIŞVERİŞ: Soğuk havaya sıcak fikirler 302

Evinizin stilinin ısısını artırmak istiyorsanız, ilham kaynağınız kayak kentlerindeki dağ evleri mimarisi olacaktır. Yalınlık, doğal renkler ve doğru aksesuar seçimleri bu stilin olmazsa olmazı. El örgüsü battaniyeler, post ve peluş gibi tekstiller, ahşap mobilyalarla birleşerek stil ısımızı yükseltiyor.

KAPAK_LUKSEK_MF237G

Back to site top