ISTANBUL COFFEE FESTIVAL/ MAISON FRANÇAISE TÜRK TASARIMININ KAHVE KEYFİ SERGİSİ: BİLGE NUR SALTIK

nur saltik p

Bilge Nur Saltık, 1988 yılında Istanbul’da doğdu. Yeditepe Üniversitesi’nden Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Grafik Tasarımı olarak çift anadaldan mezun oldu. Bir süre İstanbul’da çalıştıktan sonra yüksek lisans eğitimi gerçekleştirmek üzere Londra’ya taşındı. Royal College of Art Tasarım Ürünleri bölümünde yüksek lisansını tamamlayan tasarımcı 2013 yılında kendi tasarım stüdyosunu açtı. Yurtiçi ve yurtdışında birçok sergi, müze ve platformda işleri sergilendi. Nur, kendi koleksiyonları dışında bir çok mecraya tasarım ve enstelasyonlar gerçekleştirmektedir. Eş zamanda Form&Seek adlı kolektifin kurucusu olan tasarımcı, kolektif ile beraber yurtdışında birçok sergiye imza atmıştır.

nur saltik 2 nur saltik 1

Share.Food kahve fincanı 2013 Studio Bilge Nur Saltık Ödül: New Design Britain 2014

Share.Food Bilge Nur Saltik tarafından tasarlanmış seramik bir yemek takımıdır. Seyahatlerinde her kültürün farklı yemek paylaşım alışkanlığı olduğunu farkeden tasarımcı bazı toplumlarda yemek paylaşımının kaba bir davranış olarak kabul edildiğini farketti. Bu gözlemleri üzerine yemek masası etiketi üzerine araştırma yapmaya başladı.Değişik kültürlerin bir araya geldiği cosmopolit şehirlerde yemek masası görgü kurallarını irdeleyen tasarımcı, 21. yüzyıl görgü kurallarına itafen bu seriyi tasarladı.
Tabanları açılı tabak ve bardaklardan oluşan seri farklı açılarda dengelenerek tabağınızı başkasına açmanıza yardımcı oluyor. Yemek masasında bir balans oyununa yol açan bu seri yemek masası etrafında yeni diologlara ilham olmayı hedefliyor. Açılı tabakların altındaki pembe renk yüzeylerden parlayarak serinin fonksiyonunun altını çiziyor.

bilgenursaltik.com

Back to site top