ISTANBUL COFFEE FESTIVAL/ MAISON FRANÇAISE TÜRK TASARIMININ KAHVE KEYFİ SERGİSİ: OYA AKMAN

oya akman p

Doktor Oya Akman, DGSA (MSÜ) Endüstri Ürünleri Tasarımı ve İç Mimarlık Bölümü’nden yüksek lisans derecesiyle mezun oldu. Doktorasını MSÜ’de Kurumsal Kimlik ve Göstergebilim üzerine yaptı. Profesyonel meslek yaşantısında mobilya, tekstil, seramik, plastik cam endüstrilerinde tasarımcı olarak çalıştı. Aralarında EU WIINAward 2009 Takdir Ödülü (EuropeanUnion Women Inventors Innovator Network), Good Design 2009(2 Ödül),Red Dot Design Award 2008, Design Plus Material Vision 2007 Observeur du Design 2009, Design Turkey 2010 Üstün Tasarım Ödülü, TSE Altın Ambalaj 2009, Design Plus 2003, Design and Design gibi önemli ödüller olmak üzere, pek çok ödül aldı. Alman Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, “Design Award of the Federal Republic of Germany”e 2004, 2009, 2010 ve 2011 yıllarında tasarımlarıyla beş kez aday gösterildi. Red Dot 2008 Dubai Best of the Best sergisi ve Berlin IFA Fuarı 2010 ve 2011 Ambient de German Design Council, Design Award of the Federal Republic of Germany sergisinde davetle ürünleri sergilendi. Tasarımları müzelerde yer aldı. İTÜ Endüstri Tasarımı Bölümünde 1993-2005 yıllarında Öğretim Görevlisi olarak,daha sonra da çeşitli üniversitelerde dersler verdi. 2005 yılından bu yana, firması adına ürettirdiği tasarımları “Oya Design” markası ile ulusal ve uluslararası pazarlarda satılmaktadır. Firmalara tasarım ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

oya akman 2

Messenger kahve fincanı 2004 Oya Design Ödül: Design and Design 2011

2003 yılında tasarımcının kendisi tarafından el ile üretilen kupa, içecek sunumunda bardağın mesaj taşımasını sağlıyor. Kulbun içinde istenilen mesaj, çiçek veya obje gibi değişik alternatifleri sunma imkanı sağlayan bu kupa, kişinin zevkine göre farklı ortamlarda farklı mesajlar taşıması özellikleriyle içime esprili bir yaklaşım katmayı amaçlıyor.

oya akman 1

Çizgi kahve fincanı 2011 Oya Design

Türk kahve fincanı kültüründe çok onemli olan kahve & fal birlikteliği nedeniyle düz, yalın bir forma sahip olan tasarım, ergonomik kulp tasarımı ile farklılık yaratmaktadır. Kulp tasarımı, grafik tasarım ile bütünleşmektedir. Bu farklı kimlikler konseptler yaratmaya olanak sağlamaktadır. Klasik, modern, pop ve pek çok konseptle tam uyum içinde bulunmaktadır. Çok ince ve yüksek kallte porselenden torna tekniği ile üretilmiştir. Hem seri üretim şartlarını yerine getirmiş, hem de yüksek kallte ozel el üretimi algısı oluşturulmuştur. Fincan kulbunun grafik tasarımı fincandan devam ederek tabakla bütünlük sağlamıştır. Çok yonlü konseptleri barındırdığı için kahve falı ritüelini daha keyifli hale getirir. Aynı zamanda kulpun sadeliği ve ergonomik tasarımı kullanıcının, kahve yudumlama sürecinde kahveyi dokmemesine ve daha rahat etmesine yardımcı olmaktadır. Kulbun ergonomisi sayesinde, kullanım 3 parmaktan (baş, işaret, orta) 2 parmağa (işaret, orta) indirgenmiştir.

oyadesign.com

Back to site top