ISTANBUL COFFEE FESTIVAL/ MAISON FRANÇAISE TÜRK TASARIMININ KAHVE KEYFİ SERGİSİ: SEZA YEĞİN

seza yegin p

1982 de Ankara’da doğdu. 2005 yılında İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünü 3.lükle bitirdi. 2004 yılında Perakende Günleri çerçevesinde düzenlenen “Mağaza sistemleri” yarışmasında 1.lik ödülünü aldı. IDW 2005 kapsamında düzenlenen Graduation Show da bitirme projesi sergilendi. 2005 yılında Solmaz Mercan firmasında zücaciye sektöründe tasarımcı olarak çalışmaya başladı. 2006 yılında İstanbul Tasarım Haftasında tasarladığı “Sevgi Terazisi” adlı ürün ile Yılın Genç Tasarımcısı ödülüne layık görüldü. IDW 2007’ye “Neyse Halin” ve “Hole” adlı ürünlerle katıldı. Trendease adlı yabancı kaynaklı sitede çalışmaları yayınlandı. Eric Chan tarafından derlenen 1000 Product Design isimli kitaba Trendline Salt&Pepper shaker set ve Sevgi Terazisi isimli ürünleri ile dahil oldu. 2009 Temmuz ayına kadar Mercanlar Mutfak Eşyaları firmasında Ürün Tasarım Sorumlusu olarak görev yaptıktan sonra istifa ederek, çalışmalarına freelance tasarımcı olarak sürdürdü. Tasarımın çok yönlülüğünden midir bilinmez, yüksek lisans yapmak yerine bambaşka bir dalı seçip 2015 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzikal Tiyatro bölümünden mezun oldu. Şu an Sun Plastik Firmasında ürün tasarımı çalışmalarına devam etmektedir.

seza yegin 2 seza yegin 1Neyse Halin/ Fortune Tale Türk kahvesi fincanı 2007 Seza Yeğin Design

Türk kahvesi içildikten sonra, yarı eğlence, yarı meraktan kahve falı bakmak adet haline gelmiştir. Fincanı kapattıktan sonra bazen para ile ilgili dilekler, bazense aşk ile ilgili dilekler gerçekleşsin diye metal para veya yüzük konulur. Buradaki asıl amaç ise metal yardımı ile fincanın dibinin çabuk soğuması ve fal keyfinin daha çabuk başlamasını sağlamaktır. Çünkü fal bakmaya ancak fincan soğuduktan sonra başlanabilir. İşte bu ritüelden yola çıkarak geleneksek Türk Kahvesi Fincanı ile metal yüzüğü birbirine entegre eden “Neyse Halin” tasarlandı.
Neyse Halin; Türk Kahvesine özel incecik porselen bir fincan. Özel tasarlanmış kulbunda ise hali hazırda yerleşik bir yüzük bulunmakta. Kahvenizi içtikten sonra yüzüğü tabana yerleştirdiğinizde hem fincanınız daha çabuk soğuyor hem de dileğiniz fincanın üzerinde yer alıyor; “Neyse Halin Çıksın Falin” bu ibare tam da yüzüğün üzerinde yazıyor.

Ürüne git

Back to site top