Maison Française Şubat 2014

Dekorasyon ve tasarım dünyasının lider dergisi Maison Française, Şubat sayısında dekorasyonda mükemmel uyumun peşine düşüyor, bohem+floral, retro+geometri, nordik+beyaz gibi evi ev yapan çiftlerle dans ediyor, her yaşta farklı, her yaşta heyecan dolu feminen stilin kodlarına odaklanıyor. Verda Alaton’un Afrika esintili galeri-evi, efsane mimar ve tasarımcıların ikonik yaşam alanları, mücevher renkleriyle etnik karma stiller, her geçen gün bir dekorasyon elemanı olarak yerini daha da sağlamlaştıran  yeşil bitkiler, düzenleme ve askı çözümleri, evde hamam ve spa ritüelleri, derginizin bu sayısında bulacağınız konulardan bazıları… Kış stillerini içimize sindirmek için dağda karlar içinde bizimle piknik yapmaya, lodge stilini keşfetmek için ise dünya turuna çıkmaya davetlisiniz. Maison Française Şubat sayısı Lüks Yaşam Trendleri ekiyle…

Camın şairleri 63

Fransız cam sanatının öncülerinden Émile Gallé, Daum kardeşler ve René Lalique tarafından yaratılmış 160 eser, ‘Camın Şairleri’ başlığı altında 27 Nisan’a kadar Arkas Sanat Merkezi’nde sergileniyor.

LaChapelle’in sürreel manzaraları 65

Hiperrealist estetiği derin sosyal mesajlarla birleştiren sıradışı bir yetenek. Bambaşka bir göz, bambaşka bir bakış onunki. Fotoğraflarında yarattığı imgelerde görünenden farklı dünyalar kuran David LaChapelle, bu kez benzin istasyonu ve rafinerilerle New York Paul Kasmin Gallery’de çıkıyor karşımıza.

FOCUS: XX. yüzyılın ikon isimlerinden ilham aldık 87

FOC_EAMES_MF225

Bir dönemin mimarlık akımlarına damgasını vuran dört efsane mimar ve tasarımcının imzasını taşıyan bu evler özgün stilleri, yenilikçi görünümleri ve yaratıcı dokunuşlarıyla yaşam alanlarımıza bugün de ilham vermeye devam ediyor.

VitrA ve Christophe Pillet iş birliği 97

Fransız tasarımcı Christophe Pillet ile geçtiğmiz ay Paris’teki ofisinde buluştuk. Ziyaretimizin sebebi, VitrA’nın üç yıldır birlikte çalıştığı Pillet’yi yakından tanımak ve tasarımcısının ağzından Memoria koleksiyonunun inceliklerini dinlemekti.

Mathew Williamson’ın cennet bahçesi 99

OSBORNELITTLE4_MF225

Matthew Williamson’un Osborne&Little için hazırladığı Eden koleksiyonu, Britanyalı modacının mitolojik karakterler, efsaneler ve doğanın büyüleyici yaratıklarıyla sürdürdüğü ilham perisi müessesesinin bir uzantısı.

Kızlı erkekli tasarımlar 100

KIZLIERKEKLI31_MF225
Birbiriyle bütünleşen, iç içe geçen, çiftiyle var olan ya da çift kişilik yaşamları anımsatan tasarımlar, esprili ruhlara hitap ediyor. Ying yang felsefesinden ilham alan tasarımcılar hem soyut hem de figüratif olarak çift olma meselesine ışık tutuyorlar.

Işık illüzyonisti: Loz Abberton 103

Loz Abberton ışığın peşine düşmüş Tazmanyalı bir tasarımcı. Doğduğu ve yaşadığı yer olan Avustralya’ya özgü malzemeleri, yerel birikimleriyle harmanlayarak ortaya çıkarttığı katlanabilir, sürdürülebilir ve aynı zamanda naif bir görünüme sahip aydınlatmalarla, ışığın illüzyonlar yaratarak mekâna yayılmasını sağlıyor.

Çiçekler barok etkisinde 106

Hazır aşka atfedilen bir ayın içindeyken kutlama sofralarında barok ihtişamı, bordosu, kırmızısı bol çiçekleri ve narlarıyla boy gösteren bir aranjman için Loz Abberton’in sahibi Selvi Gürevin’in kapısını çaldık. Aşkı barok dönemin ihtişamını anımsatan bir buketle kutsuyoruz.

Lynda’nın vintage dünyası 109

lyn-white-house

İç mekân tasarımcısı Lynda Gardener, Melbourne’de vintage ile iç içe, mutlu ve üretken bir yaşam sürüyor.

Polonya’daki Glendoria çiftliği 112

Organik, fantastik, dingin, masalsı… Polonya’nın doğusunda atıl halde bulunan Glendoria çiftliğinden bir ev ve butik otel yaratan genç çift, lokal unsurları ön plana çıkaran sakin ama etkileyici bir dünya tasarlamışlar.

Mine Mert’in 20 yılı 117

Elements markasına pirinç, cam ve ayna gibi materyallerden oluşan sehpa tasarımları eklendi. Markanın sahibi ve tasarımcısı Mine Mert’in tasarım hayatındaki 20. yılına denk gelen yeni ürün koleksiyonu, markanın kuruluşundan bu yana yerli tasarım ve üretim misyonuyla hareket ederek uluslararası sahnenin bir parçası olması fikrini de destekliyor.

Golden Key Kartalkaya 121

Kartalkaya’daki Golden Key Chalet, yorgunluktan arınarak rahatlamak ve dinlenmek, organik mutfağının sağlıklı lezzetlerini tatmak, Köroğlu Dağları’nın heybetli manzarası karşısında hayallere dalmak isteyenleri Chalet atmosferini yaşamaya çağırıyor.

DEKO-STİL: Çiçeklerle aşk yaşayan İngiliz evi 128

HOBBSEVI45_MF225

Yıldız çiçeğinin her rengi ve türüyle Fransız kırevi ruhunun iç içe geçtiği, bu Viktoryen ev, Londra’ya birkaç saat mesafede. Kendini çılgın bir bahçıvan ve %100 özgür bir mekân stilisti olarak tanımlayan Jacky Hobbs’un eseri.

Stil: Karda piknik zamanı 140

Karlar üzerinde piknik yapma fikri çok mu çılgınca geldi? Çılgın olsa da, imkansız değil. Hatta son derece eğlenceli. Doğru planlama ve sonrasında ısınılacak bir şömine ateşiyle bir kış macerasına ne dersiniz?

Beykoz’da çocuklu ve neşeli hayat 150

Tasarımcı Andrée Putman’ın “Ev, sahibine benzediği zaman güzeldir” sözünden ilham alan, içinde yaşayanların yaşam düzenleri ve zevklerine göre şekillenmiş, mimar eli değmemiş bir ev burası. Beykoz Konakları’nda Şebnem Çamaş Üner ve Alper Üner çiftinin iki çocuklarıyla birlikte kurdukları yaşamları kendi karakterlerinin bir yansıması.

Farklı kıtalardan Lodge stili örnekleri 162

Chalet chic

Dışarıda lapa lapa yağan karın dinginliğini sessiz sığınaklarda aramaya başladık ve doğayla iç içe kütük evler çıktı karşımıza. Kış evlerinin birer içeride yaşama sanatına dönüştüğü soğuk havalarda en çok olmak istediğimiz yerlerden biri olan lodge’lar, doğayı romantizmle birleştiriyor. Çıtır çıtır yanan şöminenin karşısına uzanın ve kendinizi farklı kıtalardaki lodge evler ve chalet’lerin sıcak atmosferine bırakın.

Sanatçı Günnur Özsoy’un dünyası 178

Sanatçı, yazar ve küratör Marcus Graf tarafından eserleri “kişisel ve sanatsal bağımsızlığı yansıtır” kelimeleriyle tanımlanan Heykeltıraş Günnur Özsoy’un Emirgan’daki evini de aynı sözcüklerle betimleyebiliriz. Özsoy’un oğlu Ömer ve köpekleri Çinko ile paylaştığı bu evde, sanat ve denge başrolde.

Mücevher renklerinde etnik karma 186

Etnik öğeleri yaşam alanlarına başarıyla taşımanın yolu etnik kavramını sosyokültürel açıdan anlamak ve renk-desen ikilisine kalbinizi açmaktan geçiyor. Zanaatkarlığın ön planda olduğu, zengin doku ve renklerin ana çerçeveyi belirlediği bu stil sayesinde, eviniz kişisel imzanın ön planda olduğu öznel bir mekâna dönüşüyor. Fas, Hindistan, Uzak Doğu ve Anadolu kültürlerinden parçalarla kendi etnik karmanızı yaratmaya ne dersiniz?

Anvers’teki haftasonu sığınağı 194

JEANNEEVI11_MF225

İç mekân tasarımcısı Jeanne Van de Meulengraaf ve eşi Eindhoven’da yaşıyor, ama ruhlarını doyurmak ve dinlenmek için her fırsatta Belçika’nın Anvers kentindeki evlerine kaçıyorlar.

Yaşam: Toprağa ve yeşile dönenler 204

İstanbul’da yaşayan, her biri farklı sektörlerde çalışan şehir insanları… Meslek hayatlarını daha yeşil, daha doğal, toprakla daha çok içi içe olabilecekleri bir biçimde şekillendirme kararı almışlar.

Verda Alaton’un galeri-evi 212

Hayat felsefesi yalınlık, natürellik, doğaya yakınlık ve sadelik üzerine kurulu bir isim Verda Alaton. Yarattığı Tohum markasıyla Afrika’dan getirdiği doğal taşları, deniz kabuklarını, kabile süslemelerinde kullanılmış eski parçaları, meteorları, kristal ve ahşap parçalarını eşsiz ve duyulara hitap eden takı tasarımlarına dönüştürüyor. Nişantaşı’ndaki galeri-evinden içeri girince de Afrika’ya doğru bir yolculuğa çıkıyorsunuz.

Mobilya: Mobilyada kadın ruhu 218

Decorate in Brocante Style

Şöyle der Fransız filozof Gaston Bachelard: “Eğer hayatımızda bir kadın yoksa, hayatımızın geri kalanını nasıl geçireceğiz ki?” Kadının ruh hali her yaş döneminde farklı, inişli çıkışlı, gelgitli, heyecanlı. Belki kimi zaman fazla abartılı, kimi zaman ise içinden çıkılamayacak kadar kördüğüm. İçsel yolculuklarına paralel bir değişimi yaşadıkları mekanların içinde de gözlemlemek mümkün aslında. Kombinasyonlar pembe tutkusuyla 3 yaşındayken başlıyor ve sürekli değişiyor. Mobilyada feminen stiller her dönem heyecan verici…

Merzuka Dubrule imzalı mekân 228

Bebek Ayşe Sultan Korusu’nda yer alan bu ev, iç mekân tasarımcısı Merzuka Dubrule’nin elegan ve özgün dokunuşlarıyla yeni bir görünüm kazanmış. Ev sahiplerinin huzurlu, güçlü ve hayat dolu olarak tanımladığı mekânlar, kendine özgü bir pozitif enerjiye sahip.

Detay: Pied-de-Poule etkisi 238

Geçmişte İngiliz aristokratlarının giysilerinde tercih ettiği, 1900’lü yıllarda Coco Chanel ve Christian Dior gibi iki dev markanın tüm dünyaya duyurduğu, bugün ise İtalyan Minotti,Seletti, Fendi Casa gibi dekorasyonun öncü markalarının yeni sezon tasarımlarında kullandığı pied-de-poule deseni, podyumlar kadar evleri de etkisi altına alıyor.

Brezilya’dan bir sanat eseri 246

NSHOUSE6_MF225

Brezilya’nın Sao Paulo kentindeki bu evin odak noktasında sanat var. O derece estetik bir dekorasyon harikası ki, kendisinin de bir sanat eseri olduğunu söylemekte galiba sakınca yok.

Düzen: Düzenleme ve depolama fikirleri 252

“Sabah oldu, uyan, hemen duşa koş, sonra çabucak giyin. Dolaplar çok mu karışık? Bu karmaşa yüzünden on dakikalık giyinme süresi üç katına mı çıktı? Sonra mutfağa ilerle. Ama meyve suyu sıkacağı nerede ki? Daha dün akşam şurda gördüydüm. Boşver o zaman kahvaltıyı ofiste yap…” Günümüz metropol insanının klasik bir iş günü sabahının iç sesini yazıya döktük. Evde vakit geçirmek ikinci plana atıldıkça evde yapılması  gereken düzenlemeler de her geçen gün birikir. Neyse ki kış mevsimiyle birlikte eve zorunlu dönüş yaptık ve aylardır düzenlenmeyi bekleyen dolaplar, depolar ve gizli saklı köşeler elden geçmeye başladı. Başladı, değil mi?

Dosya: Evde hamam ve spa kurguları 262

Isınma, terapi ve rahatlama… Üç adımdan oluşan hamam ritüelinde vücut ısınırken günlük hayatın düşüncelerinden uzaklaşıyor ve yavaş yavaş terapiye hazırlanıyor. Kan dolaşımını hızlandırıcı etkiye sahip terapi bölümünde masajla rahatlıyor ve ardından sarınacağınız bir peştamalle tarihin derin sularında yaptığınız bu gezinin hazzına varıyorsunuz.

Çözüm: Klişelere direnen askılar 278

Her evin zorunlu ihtiyacı askılar, askılıklar ve portmantolar genç tasarımcılar ve ready-made ustaları sayesinde daha esprili, şık ve sıradışı olmaya başladılar. Onlarca fikir ve tasarımın ardından sizi askılarla oynamaya davet ediyoruz.

Alışveriş: Yılın en uyumlu çiftleri 284

ALIS_NORDIK29_MF225

Dekorasyonda her dönem ilgi gören dört stili seçtik ve onları, her zaman çok iyi geçindikleri en sevgili renk, malzeme, form ve desenleriyle birleştirdik. Yılın en mükemmel çifteri burada!

Back to site top