RÖPORTAJ: Ünlü florist Lewis Miller

Geleneksel Maison Française Çiçek Atölyesi’nin üçüncüsü, 15 Mayıs’ta Ankara Parkoran konutlarında Mesa ve Aktürk sponsorluğunda düzenleniyor. Atölyenin bu yılki eğitmenlerinden biri olan, Flower School NY’ta da eğitim veren ünlü florist Lewis Miller, etkinlik öncesi sorularımızı cevapladı.

“Misafirlerin kendilerini başka bir zaman diliminde hatta başka bir dünyada hissettiği sihirli atmosferler yaratmak bana büyük haz veriyor. Bir davet için mekân yaratmak, masal yazmak gibi bir duygu… Bir davetin en önemli kısmı atmosferidir. Gece yarısı her şeyin son bulacağını bilerek her anın tadını çıkarırsınız.” Lewis Miller

Maison Française: İsminizle anılan bir stil var. Bunu nasıl oluşturdunuz?
Lewis Miller: Bahçecilik üzerine bir eğitim aldım. Bunu genel olarak sanat, özellikle resim sanatına olan tutkumla birleştirdiğimde, üç boyutlu natürmort resimler olarak adlandırılabilecek bir stil ortaya çıktı. Tüm işlerimin arka planında bir ressam özeni, detaycılığı, natürelliği ve zenginliği vardır. Kontrastlardan hoşlanırım: rafinenin yanında ham, sertin yanında yumuşak, karanlığın yanında aydınlık, alıştığımız güzelliğin yanında beklenmeyeni kullanmayı seviyorum. Bu ikilemler arasındaki gerilimi kullanarak hem güzel hem de farklı ürün ve atmosferler yaratmaya çalışıyorum.

MF: İlham kaynaklarınız neler?
L. Miller: Form ve dokular için bahçelerden ve tabiattan ilham alıyorum. Bu geleneksel bir Fransız bahçesinden vahşi İngiliz kırlarına uzanabilir. Renk için ise resim ve tekstil ürünlerine bakıyorum. Buralardan çarpıcı ve alışık olmadığımız renk kombinasyonları yakalayıp ürün ve davet tasarımlarıma uyguluyorum.

MF: En sevdiğiniz çiçek hangisi?
L. Miller: İngiliz gülü. Bir dakika… Erengül. Yo, yo durun şunu siyah beyaz anemon (kır lalesi) yapalım! Tamam, içinde tutku barındıran tüm çiçekler diyebilirim. Aslında tüm çiçekleri seviyorum. Eski tip, romantik çiçekler… Yaşamı anlatan çiçekler… Büyüyüp, tomurcuklanıp, açıp, sonra zarafetle ölen çiçekler…

MF: Peki, çiçeklere evinizde de yer var mı?
L. Miller: Elbette! Evimde çiçekler olmadan yaşayamam.

MF: Alet çantanızın vazgeçilmezi nedir?
L. Miller: Çift taraflı bant ve grogren kurdele. Grogren kurdeleyle her şeyi giydirebilirsiniz.

MF: Hangi trendin yok olmasını isterdiniz?
L. Miller: Beğenmediğim ya da katılmadığım stil ve trendler de beni besliyor. Bunlarla karşılaştığım zaman, neyi yapmamam gerektiğini anlıyorum. Tasarımın iyi ya da kötü tüm yönlerini gerekli buluyorum.

MF: Çiçekçilik sektöründeki en zorlayıcı etki nedir?
L. Miller: Her geçen gün pahalanan hammadde ve hep daha fazlasını talep eden halk.

LEWIS MILLER KİMDİR?

Kaliforniya’nın kırsal kesiminde zeytin, badem ve kayısı bahçeleriyle çevrili lahana gülleri, ıtrışahi ve morsalkımlarla dolu bir çiftlikte doğup büyüyen Lewis Miller’ın doğaya olan aşkı erken yaşlarda başlamış. Seattle’da bahçecilik odaklı peyzaj tasarımı okuyup bu alanda çalıştıktan sonra 2000 yılında New York’a taşınmış. İki yıl sonra kişiye özel etkinlik tasarımları hizmeti veren kendi butiğini açan Miller, büyük şehrin kalabalık ve hızlı yaşantısını fon olarak kullanan kırsal yaşam odaklı tasarımlarıyla dikkat çekiyor.
www.lmdfloral.com

Back to site top