RÖPORTAJ: 12 ünlünün 12 mimarla “ev”liliği

Toplum Gönüllüleri Vakfı, Mudo Concept, Trump Towers ve Maison Française dergisi işbirliğinde gerçekleştirilen TOG Concept projesi kapsamında sanat, cemiyet ve basın dünyasından 12 ünlü isim ve 12 mimar, Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın çalışmalarını desteklemek, tanıtmak ve kamuoyu oluşturmak amacıyla bir araya geldi.

Projenin yaratıcıları TOG Concept’i değerlendirdi.

TOG Concept’in ana fikri nedir?

Sedef Betil: Önce hayal edilir, günlerce bazen yıllarca. Genelde bir örnekle başlanır, bir şey görürsünüz, bir kişi veya bir ev, sizi sürükler, götürür. Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın yeni etkinliği TOG Concept de böyle bir proje… Mudo, Trump Towers İstanbul ve Maison Française dergisiyle yürüttüğümüz bu projeyle hayal evler yaratarak bir bakıma hayalleri gerçekleştiriyoruz.

Serginin geliri, Toplum Gönüllüleri Vakfı tarafından yürütülen Sokak Lambası projesine aktarılacak… Projenin içeriği hakkında bilgi verebilir misiniz?

S. Betil: Toplum Gönüllüleri Vakfı, üniversite öğrencilerine eğitimler veriyor ve onların öngördüğü çeşitli sosyal sorumluluk projelerinin gerçekleşmesine destek sağlıyor. Sokak Lambası projesi, Türkiye’nin çeşitli illerinde uygulanan bir proje… Bu proje, ilköğretim okuluna devam eden ve sokakta çalışan çocuklara hayallerinin bir gün gerçek olabileceğini göstermek amacını taşıyor. Önce okul idaresi ve ailelerle çalışılıyor ve öğrenciler seçiliyor, gruplar 60 kişiden oluşuyor. Bu çocukların iletişim, drama, öfke kontrolü, münazara eğitimleriyle özgüvenleri güçlendiriliyor. Daha sonra da çeşitli gezilerle küçük dünyalarından çıkmaları ve yeni keşifler yapmaları sağlanıyor, hayallerinin peşinden… Kendilerine bu projede eğitmenlik yapan, destek veren üniversiteli ağabey ve ablaları gibi olabilmek için eğitimlerine devam etmek istemeleri; ayakkabı boyarken, mendil satarken düşünemedikleri yapıcı ve sağlıklı yeni hedefleri, yeni hayalleri geliştirebilmeleri amaçlanıyor. TOG Concept’ten elde edilecek gelir, yaklaşık 7 yıldır sürdürülen bu projeye kaynak sağlayacak. Bir hayalin diğer bir hayale destek olması…

Sedef Betil/ TOG Sosyal Etkinlik ve Burs Komitesi Gönüllüsü

 

Mustafa Taviloğlu: Öncelikle böylesine etkin, değerli insanlarla, değerli mimarlarla; proje ortaklarımız Toplum Gönüllüleri Vakfı, Trump ve Maison Française dergisiyle buluşmaktan son derece memnun olduğumuzu dile getirmek isterim. Bu proje ve Toplum Gönüllüleri Vakfı vasıtasıyla ihtiyacı olan insanlara bir katkıda bulunulacağı için son derece mutluyuz. Tabii bu işin başarısı, meydana çıkacak yapının toplum tarafından ne kadar benimseneceğiyle doğru orantılı. Serginin çok fazla insan tarafından gezilmesi bizim için çok önemli. Buradan çok iyi bir iş çıkacağına inanıyorum. İş ne kadar büyük ve başarılı olursa, katkı da o kadar fazla olacak. Sergi gezildikçe, yardım toplandıkça değeri yükselecek. Mudo olarak serginin tüm mobilya ve aksesuarlarının temini ve bunların lojistiğini üstlendik. Ayrıca sergi sırasında toplanacak gelir kadar bu amaca ek katkıda bulunacağız.

Projenin fikir babası olarak çıkış noktanız neydi?

Mustafa Taviloğlu: Ben yeni şeyler keşfetmeyi seviyorum. New York’ta yine bir hayır kuruluşu yararına yapılmış bir iş gördük ve buna benzer bir projeyi Türkiye’de kendimize uyarlayarak yapmak istedik. Bu işi, Toplum Gönüllüleri Vakfı gibi işinde çok başarılı ekiple, Trump Towers ve Maison Française gibi iki büyük markanın desteğiyle sokak çocukları yararına bir projeye dönüştürdük. Türkiye’nin çok değerli iş, sanat ve medya çevresiyle önde gelen mimarları bir araya gelerek bu projeyi gerçekleştirdi. Projeye destek veren tüm katılımcılara şimdiden sonsuz teşekkürler.

TOG Concept’ten beklentileriniz neler?

M. Taviloğlu: Yaptığımız işin temelinde her zaman nasıl gelişiriz, nasıl geliştiririz, dahası nasıl doğru iş yaparız güdüsü var. Destek verdiğimiz her iş, bizi geliştiren bir tecrübe… Buradan alacağımız tepkiler, bizim için daha iyisini yapmak, yaratmak adına çok önemli… Ek olarak; bu projenin heyecanıyla, son 10 yıldır koleksiyonuma kattığım ve daha önce hiçbir yerde sergilemediğim sanat eserlerini, sergi katılımcılarının ve mimarların tercihleri ve seçimleri çerçevesinde dekore edilecek evlerde sergileyeceğim. Bunun da projeye artı değer getireceğini ümit ediyorum.

Mustafa Taviloğlu/ Mudo Yönetim Kurulu Başkanı

 

İlder Tokcan: Hem Trump International hem de Doğan Grubu olarak çocukların gelişimine duyarlı bir grubuz. Trump Towers İstanbul projemiz kapsamında çok uzun süredir çocukların gelişimi eğilimleri ve tercihleri üzerine çalışmalar yapıyoruz. Bunun yansıması olarak Trump Towers alışveriş merkezi içinde çok özel bir Çocuk Katı oluşturduk. Çocukların eğitilirken eğlendiği ve çeşitli aktivitelerle zenginleştirilmiş Çocuk Katı, yeni teknolojilerle donatılmış platformları ile çocuklar için yaratıcı bir konsept… Eğitici ve eğlendirici konseptimizle çocuklarımızın kendilerini daha kolay ifade edebilmelerini ve algılarını güçlendirerek ufuklarını genişletmeyi hedefliyoruz. Bu projemiz kapsamında amacımız çocuklara yönelik pek çok sosyal sorumluluk projesine de ev sahipliği yapmak. TOG Concept sayesinde desteklediğimiz Sokak Lambası projesi ise, sokak çocuklarının hayatlarında olumlu değişiklikler yapmaları için bir kapı aralıyor ve sosyal iyileştirmelere katkıda bulunuyor. Çocuğa yönelik bu özel proje için ve bundan sonraki adımları için, çocuğun adresi olmayı hedefleyen bir platform olarak bu projeyi çok önemsiyoruz.

Trump Towers İstanbul projeye ne şekilde destek veriyor?

İlder Tokcan: Biz mimari yaklaşımda özgün tasarıma, yaratıcılığa inanan bir projeyiz. Sokak Lambası projesine destek vermek için geliştirilen TOG Concept kapsamında, 12 ünlü isim ve mimarın bir araya gelerek dekore ettiği Trump Towers Residence’ta yer alan 12 dairemiz yaratıcılığı destekleyen, tasarıma özgün bir bakış getiren bir çalışma oldu. Bu projenin bitiminde 12 ünlü isim ve mimarın döşediği 12 daire sergilenecek ve buradan elde edilen gelir sokak çocuklarının eğitimi için kullanılacak. Biz de Trump Towers olarak böylesine anlamlı bir projeye, Trump Towers Residence’ta yer alan dairelerimizle destek verdiğimiz için son derece mutluyuz.

İlder Tokcan/ D-Yapı Genel Müdürü, Ortadoğu Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi

 

Maison Française dergisinin projeye destek vermesinin sebepleri neler?

Melda Narmanlı Çimen: Çok amaçlı ve çok sesli bir karaktere sahip olan Maison Française dergisi, hayalgücünü harekete geçirirken ilham veren, yeni eğilimler hakkında bilgilendiren, fonksiyonel öneriler sunan bir yapıya sahip. Tek bir tarza ya da yaşam stiline sahip çıkmak yerine, kimi zaman birbiriyle çatışsa da sürekli sürprizler yaratan farklı bakış açılarını bir arada sunuyor; dekorasyonun her alanında farklı ihtiyaçlar için başvuru kaynağı oluşturuyor. Okurlarına “Yaşadığınız alanlara kişisel zevkinizi yansıtmaktan korkmayın!” mesajını veriyor. Bu bağlamda TOG Concept, farklı bakış açılarıyla tasarlanmış yaşam alanları yaratmak, birbirine benzer planda, benzer malzemelerle tasarlanmış dairelerin, kişilerin kendi zevk ve seçimleriyle nasıl farklılaşabildiğini gözler önüne sermek için çok doğru ve yararlı bir araç olacak. Buna dergide savunduğumuz ana fikrin, 3 boyutlu dünyadaki yansıması da denebilir. Projenin sosyal sorumluluk ayağı ise işin çekiciliğini artırıyor. Bunun sokak çocuklarının ufkunu açacak, gelecekte iyi birer meslek sahibi olmalarını sağlayacak itici gücü -hayali- yaratmasını ümit ediyoruz.

Melda Narmanlı Çimen/ Maison Française Dergisi Yayın Direktörü

 

TOG Concept’e kimler destek oluyor?

 • Acun Ilıcalı & Emrah Kutlar
 • Arzuhan Doğan Yalçındağ & Çağlayan Tuğal
 • Ayşe Arman & Mahmut Anlar
 • Caroline Koç & Gökhan Avcıoğlu
 • Hülya Avşar & Merve Benice Musluoğlu
 • İbrahim Kutluay & Şebnem Buhara
 • İzzet Çapa & Sandra Arslanoğulları
 • Oya Eczacıbaşı & Mustafa Toner
 • Rana Erkan Tabanca & Hakan Ezer
 • Siren Ertan Çarmıklı & Hakan Helvacıoğlu
 • Türkan Şoray & Emir Uras
 • Ümit Boyner & Cem Kocacıklıoğlu

 

TOG Concept nedir?

Türkiye’nin önde gelen 12 ünlü mimarının, 12 ünlü ismin zevkine ve seçimlerine uygun olarak Mudo Concept koleksiyonlarıyla dekore ettiği dairelerle destek verdiği TOG Concept; Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın Toplum Gönüllüsü gençlerle birlikte 2004 yılından beri yürüttüğü Sokak Lambası projesine destek olacak. Proje, sokakta çalışan çocukların sorunlarını ve ihtiyaçlarını gözlemleyerek toplumsal yaşam içinde yer almasını sağlıyor. 24 Kasım-4 Aralık tarihleri arasında ziyarete açılacak olan TOG Concept’i, isteyen herkes Trump Towers Residence’ta 10 TL. karşılığında ziyaret edebilecek. Sergi giriş ücretlerinden elde edilecek gelir tutarı kadar Mudo Concept tarafından yapılacak katkıyla Sokak Lambası projesi, sokakta çalışan çocukların sosyal hayatlarına ışık tutmaya devam edecek.

 

Back to site top