SALT Beyoğlu’nda panel ‘Türkiye’de Modern Mobilya’

SALT-İzmir Ekonomi Üniversitesi iş birliği ve Kalebodur desteğiyle düzenlenen panelde, DATUMM Arşivi üzerinden Türkiye’de modern mobilyanın tarihi, belgelenmesi ve arşivlenmesi konuları irdelenecek.

7 Ekim, 16.00-19.00 SALT Beyoğlu, Açık Sinema

İlk etabı İzmir Ekonomi Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projesi olarak gerçekleştirilen DATUMM (Dokümantasyon ve Arşivleme – Türkiye’de Modern Mobilya) projesinin sayısal arşivi bu yıl SALT Araştırma ile paylaşıldı. Türkiye’de 1950’lerden itibaren üretilen modern mobilyayı belgeleyen DATUMM Arşivi’nin yorumlanacağı bu panelde, modern mobilyanın tarihselliği, tasarım pratiklerinin belgelenme ve arşivlenmesi, arşivlerin bu pratikler üzerindeki etkileri tartışmaya açılacak.

Sayısal arşivin yanı sıra sergi, katalog ve belgesel filmden oluşan DATUMM projesi, Türkiye’de tasarım tarihi alanındaki çalışmaların ve mobilya üretimi konusunda farkındalığın artırılması amacıyla yürütülmektedir.

Panelin ardından DATUMM projesi kapsamında hazırlanmış belgesel filmin gösterimi yapılacaktır.

SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi, Kalebodur tarafından desteklenmektedir.

Konuşma dili Türkçe’dir.

01

Elek Sandalye, Kare Metal, 1959 SALT Araştırma, Sadi Öziş ve Kare Metal Arşivi

03

Çalışma masası, Danyal Çiper, 1960’lar İzmir Ekonomi Üniversitesi & SALT Araştırma, DATUMM Arşivi Fotoğraf: Ali İnceoğlu

02

TBMM için sehpa, Sadun Ersin ve Füreya Koral, 1959 İzmir Ekonomi Üniversitesi & SALT Araştırma, DATUMM Arşivi Fotoğraf: Ali İnceoğlu

Katılımcılar

Hande Atmaca (DATUMM Ekibi) Peyzaj mimarı. İzmir Ekonomi Üniversitesi Tasarım Çalışmaları Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Aynı üniversitenin İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nde araştırma görevlisidir.

Seren Borvalı (DATUMM Ekibi) Şehir ve bölge planlamacı. Latin Reklam, Teba, Vestel ve IKEA gibi kurumlarda tasarımcı olarak çalıştı. Yat tasarımı alanında çalışmalarını sürdürmektedir.

Deniz Hasırcı (DATUMM Ekibi) İç mimar ve çevre tasarımcısı. İzmir Ekonomi Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü başkanlığını yapmaktadır.

Önder Küçükerman Endüstri ürünleri tasarımcısı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü başkanlığı ve Mimarlık Fakültesi dekanlığı görevlerinde bulundu. Geleneksel tasarım, endüstriyel tasarım, sanayi ve tasarım tarihi konularında çalışmaktadır.

Neptün Öziş Tasarımcı. 1999’dan bu yana yat ve mobilya üretimi yapmakta; Sadi Öziş’in tasarımlarını hayata geçirmektedir.

Zeynep Tuna Ultav (DATUMM Ekibi) Mimar. Yaşar Üniversitesi’nde İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü başkanlığını yapmaktadır.

 

 

 

 

Back to site top