“METAMORPH-TRICK” ESRA KİZİR GÖKÇEN Kişisel Sergisi

28 Ekim  –  8 Kasım 2015,  Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi

Esra Kizir Gökçen “METAMORPH-TRICK” serisi çalışmalarını 28 Ekim – 8 Kasım 2015 tarihlerinde Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde sergiliyor.

Bir kısmını 2014’de  Amsterdam’da  Artps&Co Window  Gallery’de sergilenen seride sanatçı; olmuş bitmiş derken yeni başlıyor,  ezberleri altüst eden yeni bilgiler yeni algılar yaratıyor ve bir sonraki  öncekini geçersiz kılıyor. Olaylar, nesneler parçalara ayrılıyor ve tekrar biraya geldiğinde farklı bağlantılarla başka bir şekilde kaynaşıyor. Metamorfik nesneler bazen bir boşlukta bazen değişime uğramış bir zeminde,  düşsel bir uzay zaman oyunu içinde resim veriyor.  Bu nasıl bir oyun ki,  kuralları değişerek devam ediyor durmaksızın.

SONY DSC

Yaşam katmanlarında her şey gerçekleşme anındakinden farklı.  Geçmiş ve gelecek sürekli başkalaşmakta, zamanın akışı algılarımızı sürekli yanıltmakta ve bu hilebaz oyunlar, öngörüleri boşa çıkartmakta. Geçmişe dair izler ve bunlar üzerine düşünceler, gelecek tahminleri ve hayaller, hepsi  farklı katmanlar oluşturuyor, dönüşüm kaçınılmaz görünüyor. Her biri iç içe geçmiş,  genel geçer kayıtların ötesinde başkalaşmış renkler ve çizgilerin oyunu.

SONY DSC

Esra Kizir Gökçen “metamorph-trick” de kullandığı çağrışımlar başkalaşımı vurgulamakla birlikte parçalanmış kişilik ve hayatların aynı şekilde tekrar oluşmasının imkânsızlığını da göstermek ister. O, kültürel ve sosyal oluşumların da aynı karakteri taşıdığını,  bugünün algı ve yorumuyla çoğalarak başkalaştığını, yeni yaşam formlarına dönüştüğünü düşünüyor. Bu yaklaşımla kurguladığı kompozisyonlarında, figürler bu dünya canlılarının uzuvlarına sahip olsalar da parçalanmış ve sonra yanlış birleşmiş yaratıklar gibidirler. Mekânsal unsurlar da parçalanmış ve başka bir dünya yaratırcasına birleşmiş haldedirler.

Ayrıca, çalışmalarında kullandığı bulutlar, ağaçlar, kökler gibi doğayı sembolize eden detaylarla  doğaya olan sorumluluğumuza dikkat çekiyor. Bulut ve ağaç,  suyun, dolayısıyla da yaşamın döngüsünü ve geçmişten geleceğe sürekliliği anlatıyor. Esra, doğduğu ve yaşadığı çok katmanlı  Anadolu coğrafyasının tarihsel ve kültürel  birikimlerinden de ilham alıyor.  Onun çizgilerindeki yuvarlak hatlar ve sembollerde kaligrafi ve minyatür gibi klasik Türk resim sanatının etkilerini görebiliriz.

28 Ekim  –  8 Kasım 2015 tarihleri arasında, Pazartesi hariç günlerde 11:00-18.00 saatlerinde sergi ziyarete açık olacak. Serginin açılış daveti 28 Ekim Çarşamba günü 18:00 – 20:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

SONY DSC

SONY DSC

KÜLTÜR BAKANLIĞI ANKARA DEVLET GÜZEL SANATLAR GALERİSİ
Mustafa Ayaz Müzesi,  Ziyabey Cd. No:25  Balgat  Ankara , Tel: 0 312 285 89 98

www.esrakizirgokcen.net

Back to site top