Maison Française Temmuz sayısı ÇIKTI!

KASABA HAYATINDAN İLHAM ALAN GÜNEY STİLLERİ

Dekorasyon dünyasının tam 20 yıldır lider dergisi Maison Française Temmuz sayısında kasaba hayatından ilham alan güney stillerini keşfediyor, Bodrum, Büyükada, Mikonos, St. Barbara, Mozambik ve Belçika’dan evlerle yazın gelişini kutluyor. Renklerle 7 kıtada dünya turu, beyaz rustik dekorlar, kuzeyli kır mobilyaları, Frida tarzında çiçeklenen mekanlar,  Alaçatı ruhunu şehre taşıyacak seçimler, ahşabın cam, çini, hasır ve seramiklerle yaz aşkı, derginizin Temmuz sayısında bulacağınız konular arasında.

İÇİNDEKİLER:

Ajanda: Ali Bakova’dan Atölye Maslak sergisi 42

“Biraz daha erken doğmuş olsaydım, yurtsever bir usta olurdum. Şimdi tek başıma; küresel acemi bir işçiyim ben!” diyen Ali Bakova, küratörlüğünü yaptığı Atölye Maslak sergisinde Atatürk Oto Sanayi Sitesi’ndeki yaratıcı isimleri bir araya getiriyor. Sergi 14 Ağustos’a kadar gezilebilir.

Ajanda: Gelenekten geleceğe kutnu kumaşı 45

XVI. yüzyıldan bu yana Gaziantep’te dokunan kutnu kumaşını tekstil endüstrisine kazandırmak için çalışan Gaziantep Belediyesi ve Kutnu Tanıtım Grubu, geçtiğimiz aylarda Gaziantep’in en eski hanlarından biri olan Hışva Han’da kutnu kullanılarak hazırlanan ürünlerden oluşan bir sergi açtı.

TASARIM: Bir ağaç öldü bir koleksiyon doğdu 57

Modern mimarinin öncülerinden Le Corbusier’nin 1924 yılında Cenevre’de yaptığı Le Lac evinin bahçesindeki pavlonya ağacı bir hastalık yüzünden ölümle can çekişirken devreye Cassina markası ve tasarımcı Jaime Hayon girmiş, ortaya yepyeni bir koleksiyon çıkmış.

TASARIM: Yeni tasarım durağımız Oxyo 61

Yenilikçi ve dinamik ürünleriyle 2014 Paris Maison&Objet fuarında büyük ilgi gören Fransız tasarım markası Oxyo, stratejik tasarım danışmanı Özlem Yalım Özkaraoğlu elçiliğinde Türkiye pazarına giriş yaptı.

TASARIM: Zamana ayak uyduran zeminler 63

Tasarım guruları, zemin kaplamalarında doğal ahşap görünümlü seramik parkelerin öne çıktığını işaret ediyor. Çanakkale Seramik ve Kalebodur işbirliğiyle yaratılmış yeni seri bu akıma cevap verir nitelikte.

Focus: Alaçatı ruhu evi sararsa 69

Rüzgarlı sokaklarında adım attıkça lavanta kokusu burnunuza geliyorsa, dondurmanızı çikolata değil de sakız aromalandırıyorsa ve eski taş evlere misafir oldukça dört bir yanınızı huzur sarıyorsa, evet tahmin ettiğiniz yerde yani Alaçatı’dasınız! Bu eski Ege köyünün bize fısıldadıkları henüz bitmedi…

TAKİP: Zamanın ruhunu yakalayan gelin buketleri 93

Düğün mevsimi açıldı, her detayın en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü bu masalsı günün bir yıldızı da şüphesiz gelin buketleri. Rengârenk şakayıklar, yeşil sukulentler, mis kokulu lavantalarla gelin buketlerinde saflık ve doğallık katsayısı artırılmış yeni bir dönem başlıyor.

TAKİP: Desen ve renk sentezi 97

Tasarım ve kullanım özellikleriyle fark yaratan markaları çatısı altına toplayan Homteks, dekorasyonun ana kahramanları kumaş ve duvar kaplamalarının 2015 yaz koleksiyonundan enerjik bir seçki sunuyor.

TAKİP: Yenilenme mevsimi 103

Bu sezon, gündelik yorgunlukları arkasında bırakmak, yenilenmek ve tazelenmek isteyenleri ilkbahar-yaz sezonu için hazırladığı iki farklı koleksiyonla tanışmaya davet eden Chakra, serinletici bir nefes vaat ediyor.

TAKİP: Tasarımca Design Office projesi 107

Çalışmalarını İzmir ofisinde sürdüren Tasarımca Design Office, Çeşme Mamurbaba mevkiinde bulunan villayı modernist çizgilerin önderliğinde sade ve işlevsel detaylarla kurgulamış.

Dekorasyon: Mozambik’te tropik modernizm 110

Casper van der Merwe ve Hein Visser çifti, sekiz yıl boyunca Mozambik’in turistik olarak en popüler kenti Tofo’da yaşamış, burada bir misafir evi ve restoran işletmişler. Ne zaman ki turistlerin istilasından ve sürekli parti halindeki şehirden yorulup yeni bir hayat biçimi üzerine kafa yormaya başlamışlar; kendilerine anahtar olarak belirledikleri kelimeler ‘sessizlik, inziva ve paydos’ olmuş. Ve karşılarına bir kum tepesinin üzerindeki bu modernist ev çıkmış.

Stil: Rustik ve natürel yaz beyazı 128

Hafiflik, özgürlük ve az ile çok hissetmenin mevsimindeyiz. Kumsalda güneş ve denizin tadına doyduktan sonra serinlemek için kaçtığınız sahil evinizde sizi nasıl bir atmosfer karşılamalı, bunun matematiksel formülü üzerinde yoğunlaştık. Az eşya ile donatılmış, fazlalıkları ve süslerinden arındırılmış bir iç mekân, güneş yorgunu bedenlere çok iyi gelecektir. Hasır, ham ahşap, bambu ve ketenlerin natürellik serüvenine, serinlik senaryosunun kahramanı beyaz eşlik ediyor.

Dekorasyon: Akdenizli yaşam aritmetiği 134

Mavi ve yeşilin kesiştiği, odak noktasına keyif saltanatını taşıyan özgür ruhlu yalın bir yaşamdır Akdenizli’nin yaşamı. Bodrum Mandarin Oriental Residences içinde yer alan bu ev, Ofist’in iç mimarları Yasemin Arpaç ve Sebahattin Emir’in modernist mimariyi Akdenizlileştirme çabalarının başarılı bir örneği.

Tarz: Telaşsız, basit ve doğal hayata kaçış: Kasabada yaz 148

Şehir hayatının içinde kendimize hep bir huzur köşesi arıyoruz. Aradığımız  huzuru da ona en yakın olan doğayla sarmaş dolaş olan yerlerde; atların taş yolları aşındırdığı, insan yaşamının toprağa bağlı olduğu ve sessizliği doğanın seslerinin hareketlendirdiği kasaba ve köylerde buluyoruz. Yıllardır beklediğiniz doğayla iç içe, sessiz ve sakin bir hayat belki de çok yakınlarda. Kendinizi tabiatın kucağına atmak için ihtiyacınız olan tek şey biraz cesaret.

Dekorasyon: Ege denizine karşı tembellik sanatı 162

Daracık sokaklarında güneşle yıkanmış bembeyaz evleri, sardunya ve zambaklarla süslü taş terasları, begonvil dolanmış duvarları, yan yana sıralanmış yel değirmenleri ile Mikonos, Kiklad mimarisinin önemli bir parçası olan adalı kimliğiyle her yaz olduğu gibi bu yaz da ilham veriyor, büyülüyor ve dinlendiriyor. Bu kez, adanın en güzel plajlarından biri olan Platis Gialos’a tepeden bakan, iki villadan oluşan bir yapıya misafir oluyoruz.

Trend: Tropik kuşların dekorasyon evrenine göçü 172

Mottomuz özgürlük, rüzgâra kanat gerip renkli diyarlara doğru bir yolculuğa çıkıyoruz. Flamingo pembesi, papağan yeşili, kanarya sarısı ve tavus kuşu mavisini dekorasyon sözlüğümüze ekleyerek mekânların enerjisini daha yükseklere uçuruyoruz.

Stil: Evde devr-i alem 180

Her rengin karşılık bulduğu farklı coğrafyalar, desenlerle özdeşleşen mistik diyarlar vardır. Marakeş’in fuşya pembesine, Santorini’nin mavisine, Amazon’un yeşiline doğru bir yolculuk hem ruhunuza iyi gelecek, hem de yaşam alanlarınızın enerjisini yükseltecek.

Dekorasyon: Belçika kırlarında mavi şölen 186

Belçika kırlarının ortasında, yemyeşil bir bitki örtüsünün arkasına gizlenmiş yatay planlı modern villa, şaşkınlık verici bir görsel etkiye sahip. Hollanda asıllı koleksiyoner çift, tüm seçimlerinde aynı ruhu koruyarak eşine zor rastlanacak bir bütünlük yaratmışlar.

Mobilya: Kuzey ve güney arasındaki etkileşim 200

Dekorasyon atlası üzerinde, mevsimin ruhuna yakışan coğrafyalarda keyifli bir tura çıkıyoruz. Kıyıdan açılıp kanatlandığımızda, kuzeyden güneye esen ve sonrasında güneyli kasabalardan ceplerine fikir dolduran deko-rüzgarların yol haritasına tanıklık ediyoruz. Danimarka’nın aydınlık ve yeşil doğayla iç içe tasarlanan kır evleriyle, Bodrum ve Alaçatı sahil evlerinin karakteristik unsurlarını oluşturan renk paletleri ile etnik detayların karşılıklı etkileşim içinde olduğunu keşfettik. Danimarka’nın kır evlerinde Bodrum evlerinin mavi beyaz esintisini ve kilimlerle yaratılan otantik vurguları izlerken, Bodrum’da ise Akdenizli kimliğe uyum sağlayan, yine beyazın önderliğinde yürüyen zamansız ve İskandinav çizgilerle karşılaştık. Dünya artık çok küçük!

Dekorasyon: Büyükada’da maksimalist nostalji 210

Tarihi XIX. yüzyılın ikinci yarısına uzanan bu ahşap köşk, ev sahipleri Fikret Parlak ve Murat Seçkin’in tabiriyle “herkesin minimalist modernist beyazlar içine gömüldüğü” bir dönemde rengârenk neşeli bir yaşam kozası olarak karşımıza çıkıyor.

Stil: Kumsalın çağrısı 220

Country stilini çağrıştıran detayların şehrin yeni oluşan kırsal bölgelerine iyice yerleşmesinin ardından, sahil evlerinin karakteristik stilleri de tüm doğallıklarıyla şehir evlerine göz kırpmaya başladı. Stilin beslendiği kaynak belli: Kum ve deniz. En iyisi bu evde yalınayak gezmeli!

Dekorasyon: Santa Barbara’da nomad ruhlu plaj evi 228

Santa Barbara sahillerindeki bu villa, kalabalık bir ailenin genelde dış mekânlarda ve özellikle plajda geçen yaşam öyküsüne, renkli, global hazinelerle dolu ve nomad bir karaktere sahip mobilya ve aksesuarlarla ev sahipliği yapıyor.

İlham: Renkle konuşan ikonik bir stil: Frida 234

Doğumu ve ölümü temmuz ayında gerçekleşen Meksikalı ressam Frida Kahlo, sanata dair başarısı kadar; sağlık problemleriyle geçen zorlu yaşamı, Diego’ya olan aşkı ve asi karakteriyle bilinen bir kadın. Frida, sadece yaptığı resimler ve felsefi görüşüyle değil, sıra dışı güzelliği ve stiliyle de hafızalara kazınan bir isim. Öyle ki adına yazılan onca kitap ve filme ek olarak tasarım ve moda dünyasının en belirgin ilham kaynakları arasında hâlâ yerini korumakta.

Otel: Natüralist ruhlu Bella Sombra oteli 240

Şebnem Ercantürk ve Murat Özalp, üç ay içinde yaptıkları köklü tadilatla taş dokulu karakteristik bir mimari yarattıkları Bella Sombra Hotel’de yılın dört mevsimi keyifli bir tatil vaat ediyor.

Tarz: Doğada çay seremonisi 252

Çay denilince akla gelen üç ülkenin -İngiltere, Çin ve Türkiye- arasında bulunduğumuz için duruma çok da yabancı değiliz. Ama Paris merkezli ünlü trend tahmin ajansı Nelly Rodi’den “Kahve yerini çaya mı kaptırıyor?” konulu bir elektronik posta alınca işin rengi anında değişebiliyor. Madem ki çay ritüelleri yükselişte, konuya yazlık bir pencereden dahil olmak istedik.

Back to site top