Maison Française Nisan sayısı ÇIKTI!

EV ENERJİNİZİ TAZELEYİN: BAHAR DETOKSU

Dekorasyon ve tasarım dünyasının 20 yıldır lider dergisi Maison Française Nisan ayında İstanbul, New York, Paris, Stockholm ve Hollanda’dan ferah ve doğaya dost evlerle, modadan ilham alan, bahar kadar taze dekorasyon fikirleriyle dopdolu tam 608 sayfa! A’dan Z’ye evde detoks harekâtı, hareketli ve oyuncu mobilyalar, neo-romantik tarz, beyazlık ve sadelikle bütünleşen yemyeşil bitkiler, monokrom, zıt, tamamlayıcı ve çok renkli peyzaj düzenlemeleri, en naif ulaşım aracı bisikletler, iç mekânda global eq, banyoda 4 farklı stil, parkeler hakkında en yeni trendleri keşfedeceğiniz parke dosyası bu ay derginizde bulacağınız konulardan bazıları.

Hediyeniz, bahçe ve teras düzenlemeleri konusunda tüm yeni eğilimleri bulabileceğiniz bahçe mobilyaları eki Outdoor, Boya ve Duvar Kağıdı eki ile Levent Etiler Deko Rehberi…

İÇİNDEKİLER:

Ajanda: İstanbul’da Sinan zamanı 61

Tüm zamanların en önemli mimari dehalarından olan ve yapıtlarıyla hem kendi dönemine hem de günümüz mimarlığına ışık tutan Mimar Sinan hakkında bugüne kadar düzenlenmiş en kapsamlı sergi 9 Nisan’da Tophane-i Amire’de kapılarını açıyor.

Ajanda: Bir duayenin ardından: Yıldırım Kocacıklıoğlu 63

Ülkemizde iç mimarlığın henüz tezyinat yani süsleme zanaatından kendini ayırmaya çalıştığı dahili mimari döneminde kabul gören, iş sahası bol dekorasyon stillerine sırtını dönüp yüzünü erken modernistlere ve global akımlara çevirme cesareti göstermiş bir idealist o. Türkiye’nin adeta bir yasaklar cumhuriyeti olduğu yıllarda “imkansız mı, o da ne?” anlayışıyla ve sonsuz bir merakla günümüzün modern mobilya tasarımı ve üretim tekniklerinin temellerini atan cesur yüreklerden biri. Eşsiz nezaketiyle ünlü vizyoner ve iç mimar Yıldırım Kocacıklıoğlu’nu geçtiğimiz ay sonsuzluğa uğurladık.

Ajanda: Dubai’de sanat ve tasarım mevsimi 75

Ortadoğu ve Asya’nın tek çağdaş tasarım fuarı olan Dubai Design Days, 16-20 Mart tarihleri arasında birçok tasarımcı ve üretici firmayı bir araya getirdi.

Ajanda: Palm Springs’te 10 gün 83

Bu yıl 10. yaşını kutlayan Palm Springs Modernism Week, bölgenin yüzyıl ortası mimari harikalarının ve yarattığı stilin altının çizildiği, 10 gün süren ve Kaliforniya güneşine doyacağınız bir organizasyon.

Tasarım: Knoll ile zamansızlık ilkesi 101

Uluslararası tasarım anlayışıyla zamansız ve modern mobilyalara imza atan Knoll, Outdoor koleksiyonuyla dış mekânda da alıştığımız, sevdiğimiz ve vazgeçemediğimiz çizgisini devam ettiriyor.

Tasarım: Louis Vuitton “Objets Nomades Vol2” 103

Paris Moda Haftası’nda Nicolas Ghesquière’in koleksiyonuyla podyuma bir kez daha damgasını vuran Louis Vuitton için sırada 14-19 Nisan tarihlerinde Milano’da gerçekleşecek Salone del Mobile fuarı var.

Focus: Modayla ısınan dekorasyon iklimi 129

Modanın duayenleri 2015 ilkbahar-yaz reklam kampanyalarıyla fashionista’lara yeni sezonda nelerin öne çıkacağının sinyallerini vermeye başlamışken, biz de ilhamını modadan alan dekorasyon arenasını mercek altına alıyoruz.

Takip: Modern çağ köylüsünün gizli barınağı 150

Hollywood’un gösterişli ışıklarından bir adım ötede sessiz sakin hayatına devam eden bu ev, 30’lu yaşlarındaki yakışıklı girişimci Derek Mattison’a ait. Sanat objeleri ve farklı geleneklere referans veren detaylarıyla çok kültürlü, bazen eğlenceli bazen melankolik, sahibinin tanımıyla “modern çağ köylüsüne ait gizli bir barınak”…

Takip: Şehir yaşamını bekleyen değişimler 158

Değişim bir günde olmuyor; ama sinyallerini çok önceden veriyor. Önümüzdeki yıllarda şehir yaşamının hangi yöne doğru evrileceğine dair uzmanların ortak öngörülerinden oluşan bir araştırmaya kulak veriyoruz.

Dekorasyon: Jimmy’nin orman evi 178

Coşkuyla dolu bahçe, siyah, ahşap evi çevreliyor. Dar merdivenler ana girişe ilerliyor. Stili ve karakteriyle göz dolduran harika bir terasla karşı karşıyayız. Devamında göreceklerimizin kısa bir öngösterimi olan bu bölüm, Stockholm yakınlarında Uttran kasabasında yaşayan Jimmy’nin evi hakkında çok şey anlatıyor: İşlev ve estetik arasında zeki bir bağ kuran, kişisel bir hikaye burası.

Mevsim: Yeşil bitkilerle beyaz fonların uyumu 194

Kaotik, vahşi ve özgür olduğu için bizi içine çeken doğanın kesitlerini yaşam alanlarına taşımak için elimizden geleni yapıyoruz. Çünkü karşımızda bir küçük yeşil ağaç görmek bile kendimizi iyi hissettiriyor. Durum böyle olunca vahşi doğayı ehlileştirip iç mekâna taşımanın akıllı ve şık yollarını arıyoruz. Ve detaylı bir araştırma, birkaç küçük istatistikten sonra sorumuzun cevabını buluyoruz: Yemyeşil bitkiler, beyazlık ve sadelik sever!

Dekorasyon: Mara Gülerşen’in gökyüzü bahçesindeki yaşamı 202

Yükseklik ortalaması her geçen gün biraz daha artan modern İstanbul siluetinin önemli oyuncularından Sapphire binasındayız. Yerden yükselmenin doğadan kopmak anlamına gelmediğini iddia eden Türkiye’nin ilk yeşil gökdeleni Sapphire’de, dktoğaya olan tutkusunu yerden metrelerce yükseklikteki dairesinde yaşatan seramik sanatçısı Mara Gülerşen’in evini ziyaret ediyoruz.

Mevsim: A’dan Z’ye evde detoks harekâtı 214

Her birimiz vücudumuzdan toksinleri arındırmak için detoks yapmışızdır, en azından yapmaya çalışmışızdır. Peki kaçımız saatlerimizin çoğunu geçirdiğimiz evdeki toksinler hakkında bir şey yapıyoruz? Bu bir gerçek ki evde kullandığımız malzemeler, tekstiller ve yaşam yolculuğumuza eşlik eden araçlar, bedenimize doğrudan ve dolaylı olarak zararlı etkilerde bulunuyor. Bunları tespit etmek, ortadan kaldırmak ve yeni bir başlangıç yapmak için yol gösterici fikirlerin peşine düştük. İşin uzmanlarına danışıp evde detoks harekâtını ele aldık. Evde bahar detoksuyla hayatınızda tertemiz bir sayfa açmaya ne dersiniz?

Dekorasyon: Endüstriyel modern karma 228

Interior Agent ortakları Orçun Ataibiş ve Yosun Orhon, Kurtköy’de konumlanan üç katlı villanın dış kabuğuna dokunmadan içini tamamen soyduktan sonra yapıyı yeni baştan şekillendirmişler.

Peyzaj: Bahçedeki renk titreşimleri 238

Peyzaj düzenlemesi, topraklanmak, rahatlamak, yaşamdan daha çok keyif almak demek, ama uygulanışı bu kadar romantik olmuyor; çünkü iyi bir peyzajın gerektirdiği pek çok unsur var. Örneğin sağlam bir renk şeması… Hem teknik hem de görsel açıdan fark yaratacak bu seçim, genelde 4 temel prensip üzerine kuruluyor: Monokrom, zıt, tamamlayıcı ve çokrenkli.

Fikir: Bisikletlere yer açıyoruz 248

Bisikletler, kullanıcılarına ve tasarımcılara ilham vererek ulaşım ve spor dışında ilave bir işlev yüklendi ve ev hayatının bir parçası oldu. Bir yaşam tarzı olmanın ötesinde aydınlatma, masa, paravan gibi farklı mobilyalara dönüşmelerini, saksı görevi görüp kitaplık rolünü üstlenmelerini başka nasıl açıklayabiliriz ki? İç mekân tasarımında söz hakkı alan bu bisikletleri biz çok sevdik, ya siz?

Dekorasyon: Lübnan’da modern bir plaj evi 252

Doğu Akdeniz kıyılarında, Lübnan’da, Beyrut’un 40 kilometre kuzeyinde yer alan Amchit kentinde ne aradığımızı sorarsanız, yanıtımız basit. Blankpage Architects imzası taşıyan, her an bir Bond filmine ev sahipliği yapabilirmiş gibi duran 430 m2’lik bu modern plaj evi.

Trend: Yaşam alanlarınız hangi gezegenden? 258

Fütürist formlar, lake yüzeyler, metal ışıltılar… Uzayı yaşam alanlarına konuk ediyoruz. Aydınlatmalara gezegenleri, aksesuarların arasına uzay araçlarını katıyoruz. Modernizmi yıldızlaştırıyoruz!

Dekorasyon: Köy tarzının dayanılmaz hafifliği 264

Hollandalı genç bir çift olan Babette ve Erik, oğulları ve kedileriyle birlikte çoğu parçasını kendilerinin yaptığı, her şeyiyle doğal bir köy evinde hayatı gerçek manasıyla yaşıyorlar.

Mevsim: Pastoral ruhlara Nesting senaryoları 276

Tüylü, kanatlı, sıcakkanlı…” sıfatlarıyla tasvir edilen kuşlar baharın neşeli temsilcileri olarak iç mekâna tabiatın uyanış ritüellerinden parçalar taşıyorlar. Dekorasyon sözlüklerinde ‘Nesting’ olarak da adlandırılan ‘kendin yap’ fikirleri kuşlara kesinlikle çok şey borçlu!

Dekorasyon: Merve Kahraman imzalı metropol evi 282

İç mimar ve ürün tasarımcısı Merve Kahraman imzalı bu dairede, bej tonları zümrüt yeşiliyle sade bir şekilde harmanlanıyor. Şehrin tam ortasında yer alan rezidanstaki tüm detaylar, doğanın şifrelerini içerideki yaşama taşıyor.

Banyo: Keyfin merkezinde 4 stil oyunu 290

Sadece fiziksel değil ruhsal arınma mekânları olarak da kullandığımız terapi odaları banyolar, meditasyon, spa hatta dinlenme köşeleri olarak genleşiyor; evin diğer odalarıyla yarışacak güzellikte olmanın yanı sıra alternatif birer yaşam ve keyif merkezine dönüşüyor.

Dekorasyon: Merve Kitapçı’nın yaşam kozası 304

Mimari projesi Emre Arolat, ortak alanlarının iç mimari projesi Autoban Mimarlık imzasını taşıyan Savoy Sitesi’ne ilk taşınan ailelerden biri olan Merve Kitapçı ve oğulları Barbaros ve Kaan, yaşam alanlarında retro tasarımlara, sıcak renklere, konfor odaklı çözümlere öncelik tanımışlar.

Dekorasyon: Parizyen bir düş 318

İlhamını Ahmet Ertegün’den alan bu ev, antikayla moderni, evrenselle yereli buluşturarak dünü, bugünü ve geleceği aynı anda eşsiz bir tempoda yaşıyor.

Mobilya: Oyuna davet 338

Kent yaşamında hızla artan dinamizmin etkileri, iç mekânlara da yansıyor. Farklı formlara bürünebilen modüler sistemli mobilyalar eve yenilik katmak için beklerken, metropol evlerinin kalbi, özgürlüğüne düşkün bu hareketli tasarımlarla atıyor. Farklı kombinasyonlara uyum sağlayabilen veya parçaları değiştirilip değişik formlarda kullanılabilen oyunbaz mobilyalarla, hareket ve yenilik hiç olmadığı kadar keyifli!

Dekorasyon: Soho House İstanbul’da! 378

Soho House, İstanbul’daki en yeni kulübünün kapılarını açtı. Şehrin yaratıcılık merkezi Beyoğlu’nda bulunan Soho House İstanbul, grubun Avrupa’daki ikinci ve dünyadaki en büyük kulübü.

Dosya: Zeminin maestrosu: Parke 386

Doğallığıyla dikkat çeken parkeler, sıcak bir görünüm yaratan çeşitli renk ve doku seçenekleriyle zemin için ideal döşeme malzemelerinin başında geliyor. Yenilenebilir ve geri dönüştürülebilir özellikleriyle bugün iç mekân, dış mekân ve hatta tüm ıslak mekânlarda da uygulanabilir hale gelen parke kaplamalar, her tarza ayak uydurabiliyor.

KAPAK_BOYAEK_MF239 KAPAK_ETILER_MF239-2 KAPAK_OUT_MF239

 

Back to site top