Maison Française Mayıs sayısı

Hem iç hem dış mekânlar yeşil kuşatma altında
Dekorasyon ve tasarım dünyasının 20 yıldır lider dergisi Maison Française, Mayıs sayısında botanik evleri keşfe çıkıyor. Ev bahçıvanlığı, hobi odaları, saksı bitkileri, terrariumlar, balkon bahçeciliği ve mutfak seraları ile yemyeşil bir dünyanın perdelerini aralıyor; balkon, teras ve verandalar için alışveriş seçenekleriyle baharın gelişini kutluyor. Sıcak coğrafyalardan ilham alan seçimler, slim-fit mobilyalar, sessiz ve sakin pastel renkler, açıkhava düğünlerindeki en yeni trendler, mimarlık tutkusunun seyahat rotaları ile yatak odasında stil oyunları derginizin Mayıs sayısında bulacağınız konular arasında. Aydınlatma dünyasındaki yeni trend ve ürünleri bulacağınız Lighting eki, Bağdat Caddesi ve Ankara dekorasyon rehberileriyle Maison Française Mayıs sayısı toplam 550 sayfa!

Ajanda: sanata adım adım 71
Limart, kaliteli baskıyla çoğalttığı sanat eserlerini, sanatçısının ıslak imzası ve sertifikasıyla birlikte meraklılarına ulaştırarak çağdaş sanatı ulaşılabilir hale getiren özel bir sistem. Biz merak ettiklerimizi sorduk, Limart’ın kurucusu Feyza Balin yanıtladı.

Ajanda: Grayson Perry Pera’ya geliyor! 73
Pera Müzesi, günümüz çağdaş sanatının en sıradışı ve ikonik isimlerinden, Turner ödüllü Grayson Perry’nin yapıtlarını sergiliyor. Sergide sanatçının seramik, halı ve baskı işlerinin yanı sıra, British Council koleksiyonundaki altı halıdan oluşan büyük eser grubu The Vanity of Small Differences (Küçük Farklılıkların Kibri) de yer alıyor.

Ajanda: Ölümünün 50. yılında Le Corbusier 77
Modernizmin öncüsü Le Corbusier, Paris’te üç farklı galeride eşzamanlı gerçekleşen sergilerle anılıyor. Sergilerde mimarın farklı bir kimliği de ele alınıyor; onun imzasını taşıyan yapılar ve ürün tasarımlarında izlediğimiz temiz ve anlaşılır hatlarıyla büyük benzerlik taşıyan insan resimleri.

Tasarım: Aykırı fikirlerin yaratıcısı Tom Dixon 95
Ünü anavatanı İngiltere’nin sınırlarını aşan ve günümüzün en çok aranan tasarımcılar arasında yer alan Tom Dixon, Nişantaşı Haaz mağazası içinde “shop in shop” konsepti kurguladı.

Tasarım: IMM Cologne fuarından en yeniler 98
Yılın ilk mobilya fuarı IMM Cologne’dan taze trendler açığa çıktı. Yaşam alanlarında 2015’te neler göreceğiz, hangi renkler hayatımızı saracak, dekorasyon elemanları hangi formlara bürünecek, merak ettiğiniz tüm yenilikler Almanya’da trend ağımıza takıldı.

Tasarım: Ando Studio ve dikdörtgen prizmalar 111
İsrailli mimarlık ve tasarım ofisi Ando Studio için her şey dikdörtgen prizmanın etrafında dönüyor. Minimalizmi kendi bakış açılarıyla yeniden ve daha sıcak bir ifadeyle yorumlayan ofisin projelerine tutarlılık hakim.

Tasarım: Amsterdam’daki en özel loft 129
Sanat, mobilya ve dekoratif detayların buluştuğu, üç yaratıcı ve işine tutkun ismin kurduğu The Loft adlı konsept mağaza, ikinci noktasını yine Amsterdam’da, bu kez tarihi Voudeville Tiyatrosu’nun içinde açtı.

FOCUS: Bana koltuğunu göster sana kim olduğunu söyleyeyim 147
Yaşam kozanızın başköşesi için tercih ettiğiniz koltuk, dekorasyon karakterinizi belirleyen en önemli stil anahtarıdır, fark etmeseniz de diğer pek çok seçim onun yörüngesinde şekillenir.

Takip: Design Scene İstanbul başlıyor 159
Mimarlık ofisi Atelier187 tarafından bu yıl ilki düzenlenen Design Scene İstanbul, farklı disiplinlerden dört tasarımcıyı Cezayir Restoran’ın tarihi binasında buluşturuyor. Mekâna özel yerleştirecekleri yeni işlerini ilk kez sergileme imkânı sunan katılımcı ve sanatçıların eşliğinde söyleşi ve atölye çalışmalarının da düzenleneceği Design Scene İstanbul, 21-24 Mayıs tarihleri arasında tasarım tutkunlarına dolu dolu dört gün yaşatacak.

Takip: Sadeliğin içine gizlenmiş detaylar 162
İç mimar Yeşim Kozanlı, modern diyebileceğimiz mekânların içine etnik, zaman zaman da avangard izler taşıyan detayları dahil ettiği projeleriyle kadrajımıza takılıyor.

Takip: The Bazaar Project üzerine bir söyleşi 177
Babası eski Titiz mağazalarının kurucusu, halası ise Pabetland’ın. Kanında marka yaratmak olan Yeliz Titiz, Türk imzaların da raflarında bulunduğu mağazası The Bazaar Project’i önce Miami’de açtı. Sonra online satış ağını kurarak tüm dünyaya duyurdu! Şimdi sırada diğer şehirler ve tabii ki İstanbul var!

Mevsim: Tatlı hayat 198
‘Bahçenle arkadaş ol’ kitabının yazarı Danimarkalı bahçe tasarımcısı Dorthe Kvist’in 800 metrekareye yayılan masal bahçesindeyiz. Açıkhavada yaşamı bir sanat dalı gibi incelikle işleyen tasarımcı, güneşin tatlı sıcaklığı, gölgenin ideal serinliği, hangi çiçeğin hangi ağaçla buluşması gerektiği gibi önemli konular üzerine eğilerek farklı işlevlerde açıkhava köşeleri yaratmış.

Bahçe: Evimin bahçıvanı benim 208
Doğayla türlü türlü şekillerde iletişim kurma peşindeyiz. İster birkaç saksı çiçek, ister küçük bir bahçe olsun toprakla uğraşma dürtüsü gün geçtikte içimizde büyüyor. En etkili rahatlama yönteminin toprakla uğraşmak olduğunu söyleyen psikologlara kulak veriyor ve amatör bir bahçıvan olmak için kolları sıvıyoruz.

Bahçe: Yeşil peri iş başında 226
İsveç’te yapılan Elmia Garden bitki ve bahçe fuarındaki sunumlardan biri, bizi özellikle yakaladı. Üç farklı renkte trendin işlendiği üç bahçe düzenlemesinden biri mutlaka bahçeniz için ilham perisi olabilir.

Dekorasyon: Şehrin kalbinde sahil evi stili 232
Gavin ve Galit çifti, Sidney’in en güzel noktalarından birinde hayata geçirdikleri hayal evlerinde yaşıyor. Çok hızlı bir satın alma ve restorasyon sürecine rağmen tam istedikleri gibi bir yere dönüşen yaşam alanlarında sakinliğin keyfi hakim.

Mevsim: Orman renkleriyle raks 244
Natüralist ve rustik… İşte bu iki kelime son iki yıldır sayfalarımızı, gözümüzü ve yüreğimizi fethediyor. Trend tahmin uzmanları, psikolog ve sosyologlardan oluşan araştırmacıların raporlarına göre gözümüz ve zihnimiz, içinde doğadan parçalar taşıyan kurgulara, ağaç kabuğu tonlarının yaprak yeşiliyle düet yaptığı renk paletlerine, toprak altından çıkmış da gelmiş gibi yapan bakır ve bronz gibi hafif parılıtılı cevherlere ihtiyaç duyuyormuş. Rastlaşmaktan sıkılmış olabilirsiniz, ama bu iki kelime bu sezon da bizimle yepyeni öykülere hazır.

Tarz: Uykunun yeni flörtleri 262
Giysileriniz, tercih ettiğiniz renkler, kullandığınız aksesuarlar gibi dekorasyon stiliniz de mevsime ayak uyduruyor. Peki yatak odanızda iklimin ruhuna uygun atmosfer değişiklikleri yapmaya ne dersiniz? Isınan havanın ruhumuzda yarattığı duygu değişikliklerini dengeleyecek, kişiliğimize ve dekorasyon stilimize iyi arkadaşlık edebilecek dört farklı stilin yatak odası halini mercek altına aldık.

Dekorasyon: Her şeyin başlangıcı 272
Bou Art&Design ortaklarından Banu Çoruh’un eşi ve iki kızıyla paylaştığı Acarkent evi, Mimar Şebnem Buhara imzası taşıyan renovasyon sonrasında konfor ve işlev odaklı bir karaktere, dört mevsim pozitif enerji yayan güzel bir atmosfere dönüşmüş.

Mobilya: Trendler de güneş açtı 284
Pırıl pırıl gökyüzü, tomurcuklanan ağaçlar ve davetkâr güneş hepimizi dışarı çağırıyor. Kış boyu duvarların arasında mahsur kalan yaşamımızı dışarı taşımaya hazırız, peki balkon, veranda ve teraslar bu harekatımıza hazır mı? Açıkhava alanlarının stilleri iyice özgürleşti ve yaratıcılıkta salonla yarışır hale geldi. Fonksiyon ve modülerlik açısından da yeni trendler var.

Bahçe: Doğanın dilinden anlayanlar 308
Mimar ve dekoratörlere bahçe peyzajının projeleri ve özel hayatlarındaki yerini sorunca, sorumuzu yanıtlamak için bizi evleri, ofisleri ya da sıklıkla ziyaret ettikleri fidanlıkların bahçesine davet ettiler. İçinde bolca ortanca, sera ve bostan kelimeleri geçen sohbetimize katılan bu altı ismin yeşil kalpli ve hatta yeşil parmaklı olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz.

Tarz: Ruhumuza kanat takan kusurlar 316
Son yıllarda kusursuz olmak ya da görünmek için elimizden geleni yapmaya başladık. Bedenimiz, ruhumuz, giysilerimiz, yaşam alanlarımız, yani tüm hayatımız, her şeyimiz mükemmel olsun istedik. Omuzlarımıza yüklediğimiz bu gereksiz yükten kurtulmanın yolunu gösteren psikologlar, kusurlara methiyeler düzerek hayatımızda doğallığa yer açmamız gerektiğini acilen tavsiye ediyorlar. Trendsetter’lar ise doğasını yitirmemiş ve ilkel güzelliğini koruyan doku ve malzemelerin (belki de insanların dürüst ve basit tasarıma olan ihtiyacından dolayı) yükseleceğini vurgulayıp duruyor. Kısacası: Lütfen kusurumuza bakınız!

Dekorasyon: Şehirde sayfiye yaşantısı 326
Evlerinin kapısını araladıkları andan itibaren kendilerini sakinliğin kollarına teslim eden Ferman ailesi, dekorasyonun sihirli güçleri sayesinde şehir içinde modern bir sayfiye atmosferi yaratmayı başarmışlar.

Tarz: Pastel evren 338
Pastel renkleri evin bahar gündemine taşımanın ve onlara nasıl yaklaşmamız gerektiğini netleştirmenin vaktidir. Feminen ve çocuksu iç mekân kurgularıyla ilişkilendirilmekten vazgeçilen bu renk skalası, günlük koşuşturma içinde stres seviyesini kontrol altında tutamayan herkese günlük doz olarak tavsiye ediliyor.

Mobilya: Tasarımlar bahar diyetinde: Slim-fit formlar 350
Gitgide küçülen metrekareler ve gökyüzüne doğru ilerleyen mimari tasarımları da kendine benzetti. Dar alanlara uygun çözümler arayan tasarımcılar, mobilyaların fonksiyonlarını artırırken ince ve zarif formlara yöneldiler. Yalınlık ve ferahlık hissini destekleyen slim-fit tasarımlar dağınıklıktan uzak, yaşam alanlarında insan öğesini ilk sıraya taşıyan mekân kurgularına olanak tanıyor.

Kutlama: İlkbaharın düğün şifreleri 364
Düğün organizasyonlarını birbirinden ayrıştırmak ve hatırlanır kılmak için ilgi çekici bir konsept bulma çabası müthiş bir görsel yarışa dönüştü. Büyük otellerin balo salonlarından çıkarak kırlara, sahillere ve bağevlerine açılan gelin ve damatları bu sene hangi mekânlar ve temalar bekliyor? İşte 2015’te ‘evet’ demenin şifreleri…

Dekorasyon: Sanatla yenilenmek 374
Sanat tutkunu Gürkan ailesinin Çubuklu Vadi’deki evlerini yenileyen Mer12.8 Mimarlık kurucuları mimar Meriç Gürani Say ve iç mimar Merve Özkardeşler, yeni fonksiyonlar yüklenen yaşam
alanlarını sanatsal dokunuşlarla tamamlamışlar.

Dekorasyon: Beş yıldızlı mağara 382
Güney İtalya’nın tarihi Matera şehrindeki binlerce tarih öncesi mağaranın küçük bir kısmı otele dönüştürülmüş ve ortaya Sextantio Le Grotte Della Civita gibi beş yıldızlı ama bir o kadar da minimalist ve unutulmaz bir butik otel çıkmış.

Çözüm: Bir şehirlinin hayatta kalma rehberi 390
Bahar aylarını bu kadar güzel yapan tek şey saçlarımızın arasında dolaşan ılık rüzgârlar olmasa gerek! Eğer balkonunuz varsa, bu sayılı günlerde keyif katsayınızı artıracak fikirlere ihtiyacınız olacak.

Dekorasyon: Lezzet aşkına 396
Roma’dan bir saat uzaklıktaki tarihi Todi kasabasında, yüzyıllık zeytin ağaçları arasında konumlanan bu taş ev, bugün iki odalı bir butik otele dönüşmüş. Otelin en önemli özelliği, yöresel malzemelerle hazırlanan harika bir menünün de misafirlere sunulması. Adını ev sahibi Doris’den alan Locanda di Doris’in ünü ülke sınırlarını aşmış durumda.

Dekorasyon: İstanbul kanatlarımın altında 420
Bir yüzünü Galata Kulesi’ne dönmüş, diğeriyle Boğaz Köprüsü’nden Haliç’e İstanbul’u boydan boya kucaklayan eklektik bir dünyada, zamanlar arası bir yolculuk…

LIGHTING_EK_KAPAK_MF240k ANKARA_EK_1.KAPAK_MF240k KAPAK_BAGDATEK_MF240k

Back to site top