Maison Française Kasım sayısı ÇIKTI!

ARTFUL LIVING TRENDİ YÜKSELİYOR

 Dekorasyon dünyasının lider dergisi Maison Française, senenin son iki ayını tam 530 sayfalık özel boyutlu koleksiyon sayısıyla kutluyor. “Artful living” temalı Kasım sayısında içinden sanat geçen evlerin yanında ünlü galeri sahiplerinin dekorasyon tercihlerini bulancaksınız.

Yeni lüks tanımları, en yeni renk ve malzeme trendlerinde şarap rengi ve bakır, 3 farklı coğrafyadan ilham alan kış botaniği ve tam 35 sayfalık country dosyasıyla; doğal, sıcak ve samimi bir dünyaya adım atacaksınız. Kış aylarının vazgeçilmezi şömineler ve sömine çevresi düzenleme fikirleri, bol fonksiyonlu kanepeler, eski görünümlü yeni mobilyalar ile kumaş ve duvar kağıdı hakkında tüm yenilikleri bulacağınız Maison Française Kasım sayısı bayilerde…

 İÇİNDEKİLER: 

Dieter Rams’ın yeni kitabı 91

Saç kurutma, filtre kahve makinesi gibi herkesin yaşamındaki ürünlerin yaratıcısı, efsanevi Alman endüstriyel tasarımcı Dieter Rams üzerine harika bir kitap çıktı: As Little Design As Possible.

Frank Gehry’nin camdan bulutları 95

Fransız ve uluslararası çağdaş sanat camiasının yeni durağı geçtiğimiz ay 27 Ekim’de Paris’te kapılarını açtı. The Fondation Louis Vuitton’un mimarisinde ünlü Amerikalı mimar Frank Gehry’nin imzası bulunuyor.

Silent but Violent sergisi 99

Set tasarımcısı Burns ile fotoğrafçı Bodiam’ın işbirliğinden doğan Silent but Violent adlı sergi, şiddet görüntüleriyle olan ilişkimizi sorgularken, güzelliği ile çekip karanlığı ile bizi itiyor.

Focus: Lüksün yeni formülleri 125

Trend avcıları lüksü yeniden tanımlıyor. Gösteriş ve şatafatla eşleşen lüks kavramı bugün nadide ve kişiye özel kavramlarıyla yan yana gelerek endüstriyel ya da minimal fark etmez her stilde kendisine yer buluyor.

Ahşaba fısıldayan kadın: 135

O bir ahşap zanaatkârı. Çöplerden, yıkık binalardan bulduğu ahşap parçalarını toparlayıp onlara yeni bir hayat kazandıran yaratıcı bir ruh. Onu instagram sayfasından takip etmeye başladık, eserlerine hayran kalıp sonrasında peşine düştük. Kimden mi bahsediyoruz, Brooklynli tasarımcı Ariele Alasko’dan…

İki tasarım ikonunun metamorfozu 137

Eylül ayında gerçekleşen Londra Tasarım Haftası tüm tasarım duayenlerini bir araya getiren ilginç bir sergiye ev sahipliği yaptı. İngiliz Ercol ve Anglepoise markaları tasarım dünyasında öne çıkan 19 isimle işbirliği yaparak özel bir müzayedede satılacak yeni bir koleksiyona imza attı.

Tasarım mirasını doğru yönetmek 144

Aileden kalan miras her zaman maddi değeri olan bir meta olmayabiliyor. Fikir ve sanat eserleri söz konusu olduğunda miras, çoğunlukla paradan çok prestij getiren bir değer. Fakat bunun yönetimi kolay bir iş değil ve emek istiyor. Eylül ayında Londra Tasarım Festivali kapsamında Victoria&Albert Müzesi’nde düzenlenen bir oturumda modern tasarım tarihinin en yaratıcı isimlerinden Robin ve Lucienne Day çiftinin tek çocuğu Paula Day, çiftin en ünlü tasarımlarından biri olan 675 Chair’i yeniden yorumlayan Case Furniture’dan Paul Newman ve tasarım tarihçisi Charlotte Fiell, bir ürünün tasarlandıktan sonraki süreçlerinin nasıl takip edilmesi gerektiği üzerine görüşlerini paylaştılar.

Takip:  Heimtextil ve tekstilde 2015 trendleri 158

Dekorasyon sektöründe yılın ilk fuarı, ev ve contract tekstillerinin sergilendiği Heimtextil, 14-17 Ocak 2015 tarihlerinde Frankfurt’ta gerçekleşiyor. Yeni konseptler, temalar, sergileme biçimleri ve Theme Park projesi, gelecek hakkında katılımcılara daha çok ipucu sunacak.

Takip: Christian Lacroix Maison’un yeni porselenleri 165

İlhamını 1920’lerin Paris’inde yaşamış sürrealist şairlerin oyunlarından alan Christian Lacroix Maison’un yeni porselen koleksiyonu Love Who You Want, markanın genetiğindeki sıradışı, yaratıcı ve sanatsal kodları bir kez daha açığa vuruyor.

Takip: Madrid’de başarılı bir ev kurgusu 173

Dahice kurgulanmış bir yenileme çalışmasının ardından modern dağılımlarla aydınlık bir mekâna dönüşen Madrid’deki dairede, daha az bölme, daha fazla ahşap ve cömertçe kullanılan camın yanı sıra kişiselleştirilmiş çözümlerle karşılaşıyoruz.

Takip: Nancy Meyers’ın set dekorları 185

Onun filmlerinde başrolde hep aynı şey var. Taze çiçekler, leziz yemekler ve mumların eksik olmadığı yaşam alanlarıyla dekorasyon, Nancy Meyers setlerinin öne çıkan oyuncuları arasında. Amerikalı yönetmen, filmleri ve dekorlarıyla kadınları fethetmeye devam ediyor.

Sanat: İçinden sanat geçen evler 204

Sanatın ve tasarımın iç içe olduğu yalın fakat stil sahibi evler her geçen gün şehrin bir başka yüzünü gösteriyor. Artık evler daha kendine güvenli, daha entelektüel ve sanatla daha barışık. Tablolara, heykellere ve artizanal objelere daha çok yer veriyor, fazla mobilyalardan kurtulup daha sade mekânlar kurguluyor. Yeni nesil şehirli evlerde sanat başrolde!

Dekorasyon: Milano’da bütünsel anlatımlar 212

İç mimar Marzino Cavanna, Milano’daki dairesini ruh halinin bir yansıması olarak ele alıyor. Eve grinin beş farklı tonunun hakim olması da ona bütünsel bir kurgu yaratabilmesinde çok yardımcı.

Sanat: Galericiler evlerinde… 228

Hayalgücü ve yaratıcılığın bir bileşkesi olan sanat, entelektüel yanımızı ve ruhumuzu beslerken evlere de dördüncü bir boyut kazandırıyor. Eserlerde kullanılan heykelsi formlar, renk kompozisyonları ve desenler mimari ve tasarıma ilham kaynağı oluyor. İstanbul’da sayıları hızla artan sanat galerilerinin sahipleriyle buluşarak, “Evlerinde hangi sanatçıların imzası var?”, “Sanat onlar için ne anlama geliyor?”, “Meslekleri dekorasyona bakış açılarını ne şekilde etkiliyor?” gibi sorularımızın yanıtlarını keyifli sohbetler eşliğinde aldık. Kendi içlerinde farklılık gösteren yanıtlar arasında 6 ismin de hemfikir olduğu nokta “Sanatsız bir evin ruhu yoktur” gerçeğiydi. Özlem Alıcı, Pınar Türker, Çağla Cabaoğlu, Kerimcan Güleryüz, Regis Krampf, Sinem Yörük.

Sanat: Eskizli desenler 238

Resim çizmeye adım atılan çocukluk yıllarından bu yana herkesin karalamayı bir terapi gibi gördüğü eskiz, duvar kağıtları ve kumaşlarla dekorasyona hızlı bir giriş yapıyor.

Dekorasyon: Shopi go kreatif direktörü Murat Süter’in evi 242

Kreatif direktör Murat Süter, yeni evi için değerli tasarımları ve sanat eserlerini en iyi şekilde sergileyebileceği ışıklı ve iç içe geçen bir mimari tercih etmiş.

Dekorasyon: Mia Buzzi’nin dönüştürdüğü yaşam alanı 252

Bu ev mi sahibini bulmuş, sahibi mi evi tam olarak ayırt edemediğimiz büyülü bir meselenin içindeyiz. İç mimar Mia Buzzi’nin eski beton fabrikasından dönüştürdüğü, Milano’nun tam kalbinde yer alan açık planlı evindeyiz…

Stil: Country stili 264

Konuya dair aklınıza gelen demode fotoğrafları unutun. Artık country tarzını kır ve şehir evlerine uyarlamanın çok modern, eğlenceli ve stil sahibi yolları var! Bugün bu stilin hakkını en iyi verenler, karakteristik bir duruşla konforlu olmayı da başarabilen, samimiyet ve rahatlık odaklı mekânlar. Formül şu: Geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen mobilyaların vintage parçalarla, çok modern unsurların klasik country desenleriyle doğru oranlarda kombine edilmesi ve bunların rustik ahşap arka planların, taş zeminlerin, ahşap, tuğla ya da çini kaplı duvarların baskın olduğu bir yaşam alanında doğru düzende yerleştirilmesi. Üstelik bunu uygulamak için mutlaka şehirden uzak, kırsal bir yerde, koskoca bir tarlanın içindeki izole bir evde yaşamamız da gerekmiyor. Şehir hayatının en merkezi yerinde bile bu atmosferi yaratmak mümkün ve uygun.

Stil: Bir kış pikniği mizanseni 294

Yatay ışıkların sepya tonu verdiği doğa, yeniden uyanmak üzere sessizce köşesine çekilirken bu dönüşüme pencerenin ardından değil de doğanın kollarında bir piknikle tam kalbinden tanık oluyoruz.

Dekorasyon: Portland’ta özgür bir loft 304

Amerika’nın Portland şehrinde dört kişilik bir ailenin evi olan 222 metrekarelik bu loft, endüstriyel, eklektik ve wabi-sabi dekorasyon unsurlarının şahane bir karması. Eve taşınıp, detaylarla ilgilenmeyi zamana bırakan ev sahiplerinin bu görüntüye kavuşmaları toplamda 12 yıllarını almış.

Renk: En cesur kırmızı: Burgundy 322

Lidewij Edelkoort geçtiğimiz sene Amsterdam’da verdiği bir seminerde 2014-15 kışında moda ve ürün tasarımının hangi yönde ilerleyeceğini İngilizce’de ‘B’ harfiyle başlayan kelimelerle akılcı kalıcı bir biçimde özetlemişti. Bu serinin içinde Blush, Brick ve Burgundy üçlüsü renk kategorisinde yer almıştı. Blush’un hakkını sonbaharda teslim ettikten sonra, sırada Burgundy var. Kır yaşamının sıcaklığı, aristokrasi, refah ve asalet gibi alt metinleri olan bu rengi ideal ruh eşleriyle buluşturduk.

Dekorasyon: Boğaza nazır zamanlararası yolculuk… 328

İçeriye adım atanlara zaman kavramını hafifçe unutturan, enerjisi yüksek, stil sahibi ve samimi bir evdeyiz. “İstanbul Boğazı’nın harikulade mavi sularına bu kadar yakın olduğumuz için burası bizim rüya evimiz oldu”, diyor Arnavutköy’deki evin sahipleri.

Trend: Kış botaniği 344

Mevsim kışa dönse bile doğadan, çiçeklerden ve yeşil yapraklı çılgın bitkilerden elimizi ayağımızı çekme fikrini kabul etmiyoruz. Bunun yerine ülkelerin coğrafyası, tasarım kültürü ve dekorasyonuyla bütünleşen bitki ve çiçeklerin en iyi işbirlikçisi mobilyaları bir araya getiriyoruz.

Dekorasyon: Budapeşte’de eklektik loft 352

A+Z Studio tarafından yaratılan eklektik kurgulara sahip bu muhteşem loft, ilk olarak 1914 yılında bir akaryakıt fabrikası olarak kullanıldıktan sonra, Birinci Dünya Savaşı sırasında hastane olarak hizmet etmiş. Bugün ise kentin en havalı iç mimari projesi olarak üçüncü yaşamına devam ediyor.

Renk: Küçük mavi dokunuş 362

Yaşama filtre takıp arındırmanın zamanı geldi. Hayatımıza yeni bir şeyler dahil etmeden önce ‘daha doğal, daha az’ mantığıyla fazlalıklardan arınarak, duygusal ve fiziksel konforumuza daha geniş bir yer açıyoruz.

Dekorasyon: Beykoz’da tarihi bir yalı 378

Boğaziçi’ne inci gibi sıralanmış yalılar, İstanbul’un görkemli tarihini sembolize eden ve dönemin yaşam stili hakkında fikir veren en önemli yapıtlardan. Beykoz’daki bu tarihi yalı, Aslı Günşiray imzalı iç mekân tasarımıyla bizi dönemler ve kültürler arası bir yolculuğa çıkarıyor.

Çözüm: Odak noktası: Şömineler 390

Bir şöminenin geleneksel veya sıradışı çizgilere sahip olmasından da önemli meziyeti, herkesi etrafında bir araya getirebilmesi değil midir? Kış mevsiminin temel ihtiyacı ısınmayı tatlı bir sohbetle buluşturan şömineler ve dekorasyon gereksinimlerini mercek altına aldık.

Dekorasyon: Nihan Buruk’un sade yaşam kozası 396

Sade, net ve naif… Moda ve mekân tasarımcısı Nihan Buruk’un stilini özetlemek için bu üç kelimeden fazlasına ihtiyacımız yok. Siyah ve beyazın yarattığı zarif kurgular, antika ve modern mobilyaların birlikte kullanımından ortaya çıkan dengeli ritimler, Nihan Buruk’un eşi ve oğluyla birlikte yaşadığı İstinye’deki yeni evinin dekorasyon çizgisinin temelini oluşturuyor.

Dekorasyon: Cool bir evin anatomisi 406

Sinematografik iç mekân kurgularının büyüsünü yaşam alanlarına taşımak için tek uygulamayla güçlü etki yaratan fikirlerin peşine düştük. Siyah metal çerçeveli cam duvarlar ve pencereler, eskitilmiş görünümlü tuğla duvarlar, evde tipografi kullanımı ve tavanların çatı mimarisiyle uyumlu kirişli yapıları radarımıza takılanlar arasında.

Malzeme: Doğal ve doğadan: Bakır 426

Doğayı anımstan renk ve yüzeyleri çok seviyoruz evet! Ama toprak altında gizli diğer doğa parçası elementleri de unutmamak gerek. Özellikle, yeni lüks kavramında çokça bahsi geçen bakır yüzeyler, altın ve gümüşten sonra dekorasyon dünyasının yeni gözdesi oldu. Onları antrasit, siyaha yakın lacivert ve blush tonlarıyla bir araya getirerek sihirli karışımlar elde edebilirsiniz.

Öneri: Narköy: “Küresel düşün, yöresel hareket et!” 432

Kandıra’da hayata geçen Narköy, 100 dönüm ormanlık arazi üzerinde ekolojik otel ve organik tarım çiftliği kimliklerinin yanı sıra eğitim odaklı bir merkez olarak da hizmet veriyor. Doğanın sunduğu olanaklarla şekillendirilmiş mimarisiyle içinde bulunduğu coğrafyaya saygı duyan proje, gün geçtikçe artan doğal yaşam özlemini başlıkta özetlediğimiz felsefesiyle karşılamaya hazır.

Trend: Suluboya darbelerinde fütürist tavırlar 442

Tasarımcılar küçük desenler arasında kaybolan renkleri öne çıkarmak adına suluboya efektini geniş alanlara ve beklenmedik objelerin yüzeyine taşıyor. Soyut desenlerle fütürist yaklaşım düet yaparak mobilya, aksesuar ve tekstillere renklerin enerjisini katıyor.

Mobilya: Dönüşen kanepeler 450

Son yıllarda kanepelerin gözü sanki hep başka mobilyalarda. Kimi ayaklarını kısaltıp yere daha çok yaklaşıp derinleşerek yatak olmaya yaklaşıyor, kimi kitaplıklardan rol çalmaya çalışarak yanına ya da arkasına raf takıyor. Kimi ise iyice bencil; tüm gündelik yaşam fonksiyonlarını üzerinde toplayarak evin “her şeyi” olmaya kararlı.

İlham: Lezzet tasarımcıları 460

Farklı coğrafyaların özel lezzetlerini denemek için organize edilen gurme-gastronomi yolculukları bu sene de yükselişini sürdürüyor. Şarabın, peynirin, zeytinyağının ya da trüf mantarının peşinden yolculuk edenlerin sayısı artarken, ünlü şeflerin yaptığı deneysel yemekleri tatmak, onlarla birlikte yerel pazarlardan alışveriş etmek ve hatta yaratıcı lezzet ustalarının kurslarına katılmak isteyenler turizme yepyeni bir amaç ekliyorlar. Sektör de bu talebe cevap vermenin peşinde: Oteller, ‘Cruise’ şirketleri ve Michelin yıldızlı şefler, lokal üreticiler ile anlaşarak ‘tarladan sofranıza, bağlardan kadehinize’ felsefesinin örneği olan tadım menüleri oluşturdular bile. Türkiye’de de uzmanlık alanları olan mutfak ve yemek sanatlarını tıpkı bir sanatçı gibi icra eden özel isimler var. Maksut Aşkar, Gamze Bursa, Coşkun Uysal, Elif Edes Tapan, Ayşe Dilek, Cenk Sönmezsoy.

Dekorasyon: XVIII. yüzyıl’a ait Chateau de la Resle 482

Bu XVII. yüzyıl şatosu, otantik ve geleneksel görünümünün ardında çağdaş tasarım bilinciyle harmanlanmış ilginç bir tasarım oteli barındırıyor. Kendi tasarım markasını yaratarak geçtiğimiz Milano Tasarım Haftası’nda ve Paris Maison&Objet fuarında ürünlerini tanıtan Château de la Resle, ilham veren bir yolculuk vaat ediyor.

DOSYA: Tekstil ve duvar kağıtları 495

Yaşam alanlarına yeni bir soluk kazandıran duvar kağıdı, döşemelik ve perdelik kumaş koleksiyonları kış sezonuna hazır. Sihirli dokunuşlarıyla atmosferi baştan aşağı değiştirebilen renk ve desenlerin önderliğinde, yeni sezonun öne çıkan modellerini ve trendlerini mercek altına aldık.

Back to site top