Maison Française Eylül sayısı bayilerde!

ŞEHİRLİ ETNİK STİL

Dekorasyon ve tasarım dünyasının lider dergisi Maison Française Eylül ayında tatilin sıcak rehavetinden çıkıp şehrin heyecanlı, serin, keyifli kalabalığının, karışık sokaklarının arasında yeni ilham kaynakları arıyor. Renkli Anadolu kilimleri, hamam tarzı banyolar, eskitme ahşap seçimlerle şehirli etnik stil; loft, rezidans, stüdyo ve orman evi için seçimler; dekorasyonda gold çılgınlığı; Bozcaada’nın günbatımı, bağbozumu, dağ kekiği ve taş renklerinden ilham alan alışveriş seçenekleri; yatak çevresine yaratıcı fikirler, mutfakta 4 farklı tarz, instagram fenomenlerinin Rodos düğünü, Anadolu aşığı Ali Canip Olgunlu’nun Ayvalık evi başta olmak üzere farklı lokasyonlardan yaratıcı evler Eylül sayısının konuları arasında.

Hediyeniz İSTANBUL DEKORASYON REHBERİ 2015.

İÇİNDEKİLER:

Profil: Bir Doğu Anadolu aşığı: Fikret Otyam 51

Anadolu yollarında bir çift kara göz, bir tığ başı yemeni, birkaç keçi, dağ, taş, ama en çok özgürlük peşinde yılmadan ilerleyerek geçen bir hayattı onunkisi. Politik olayların odağında, fotoğraf makinası boynunda röportajdan röportaja koşan bir gazeteciydi. Emeklilik yıllarında ressamlığı şahlanan, Türk resminin en önemli sanatçılarından Fikret Otyam’ı geçtiğimiz ay kaybettik.

Ajanda: Artinternational 53

Türkiye’nin uluslararası çağdaş ve modern sanat fuarı Artinternational 4-6 Eylül tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşiyor. Direktörlüğünü Dyala Nusseibeh, sanat yönetmenliğini ise Stephane Ackermann’ın üstlendiği fuara bu yıl 24 ülkeden 88 galeri katılıyor.

Ajanda: 14. İstanbul Bienali kapılarını açıyor 57

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 14. İstanbul Bienali, “Tuzlu Su: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori” başlığıyla 5 Eylül’de kapılarını açıyor. Carolyn Christov-Bakargiev tarafından bir dizi işbirliği içerisinde şekillenen bienalde, 80’in üzerinde katılımcının 1500’e yakın eseri iki ay boyunca şehrin farklı noktalarında gezilebilecek.

Sergi: Out My Window sergisi İstanbul’da 59

Gail Albert Halaban’ın ses getiren global fotoğraf projesi Out My Window, New York ve Paris’ten sonra İstanbul’da sanatseverlerle buluşuyor. Serinin İstanbul ayağı, 1-7 Eylül tarihleri arasında Istanbul’74 işbirliği ile gerçekleşecek.

Sergi: Louise Bourgeois: Dünyadan Büyük 61

Akbank Sanat, yeni sanat sezonunu dünya çapında bir sergi ile açıyor. XX. yüzyılın en önemli kadın sanatçılarından Louise Bourgeois’nın yapıtlarından oluşan “Louise Bourgeois: Dünyadan Büyük” (Louise Bourgeois: Larger Than Life) başlıklı sergi 28 Kasım’a kadar Akbank Sanat’ta gerçekleşiyor.

Ajanda: Okyanusa kuşbakışı 63

Lüks kavramının standartlarını belirleyen ve dünya jet-set’inin değişmez tatil destinasyonu olan Miami’nin mimari silueti yeni bir projeyle yükseliyor. Net ve dinamik çizgileriyle tanıdığımız Venezuela kökenli Carlos Zapata’nın mimarlığını üstlendiği Turnberry Ocean Club projesi, 2018 yılı itibariyle Aventura bölgesi ve Bal Harbor arasında bir mücevher misali ışıldamaya hazırlanıyor. Türklerin yoğun ilgiyle karşıladıkları projenin detaylarını Carlos Zapata’dan dinledik.

TASARIM: Yaratıcılık dozu yüksek tasarım destinasyonu 87

Brüksel’in en önemli tasarım etkinliklerinden Design September, bu sene 10. yaşını kutlarken 10-30 Eylül tarihleri arasında tasarım tutkunlarını bir araya getiriyor. Katılımcılar arasında merceğimize takılan Oza markası, Avrupalı genç sanatçılarla Anadolu’nun zanaatkârları arasında kültürel ve etik bir köprü kurma hedefinde.

FUAR: ‘Değerli’nin tasarımsal açılımı 89

4-8 Eylül tarihleri arasında Paris’te gerçekleşen Maison&Objet fuarında tanınmış trend otoritelerinden François Bernard, Vincent Gregoire ve Elizabeth Leriche’in oluşturduğu ekip son dekorasyon eğilimlerini Precious yani ‘Değerli’ teması çerçevesinde şekillendiriyor.

TASARIM: Tekstilde 2016 tahminleri 97

Fransız trend tahmin ajansı Nelly Rodi, kreatif direktörü  Vincent Gregoire öncülüğünde 2016 tekstil trendlerini açıkladı. Eklektik atmosfer oluşturma perspektifiyle uyumsuz, teatral  temaları yeniden bir araya getiriyor.

TASARIM: Modernist siluetler 101

Dünyanın önde gelen markalarına ev sahipliği yapan Moda Bagno, deri oturma ünitelerinde İtalyan tasarımının simgelerinden biri haline gelmiş Baxter’ın yeni sezon parçalarıyla zamana karşı koyan yaşam alanları yaratıyor.

TASARIM: Mimar Gökhan Avcıoğlu ile söyleşi 102

Mimar Gökhan Avcıoğlu, Bodrum’daki ofisini İstanbul’dan sonraki en önemli adresi olarak görüyor. Onca otel projesi yapmış olmasına rağmen teknesinde kalıyor, ‘hep burada yaşamak isterdim’ diyor. Avcıoğlu ile yıllara meydan okuyan Nazenin teknesinde, denizciliğin mimarlığına kattığı değerleri ve Bodrum’un yeni mimari çizgisini konuştuk.

TASARIM: Mobilyaya yeni yorum: Ozon Design 109

20 yılı aşkın zamandır iç mimarlık ve mimarlık çalışmalarını birlikte sürdüren Atilla Kuzu ve Levent Çırpıcı, ortaklıklarına yeni bir soluk katarak “projeye uygun özel tasarım” fikriyle Zoom TPU bünyesinde yeni bir oluşuma imza attılar: Ozon Design. 1,5 yıldır mobilya tasarımı üzerine çalışan ekip, bu yıl Red Dot Tasarım Ödülleri’ne, 9’u finalist olan toplam 11 ürünle katıldı. Atilla Kuzu tasarımı Mantis ise mobilya kategorisinde ödüle layık görüldü.

Focus: Yapı ve dekorasyon aritmetiği 113

Dekorasyon kurgusunu yönlendiren elemanların başında mekânın mimari özellikleri gelir. Le Corbusier’nin dediği gibi “mimarlık ruhun saf yaratısı” ise, farklı yapı tiplerinde farklı dekorasyon stilleri kurgulamak gerekir.

TAKİP: Tropikal lüks: Ananas 125

“Meyvenin dekorasyonda söz hakkı olur mu?” sorusuna tüm ihtişamıyla cevap veren ananas; formu ve uyumlu renkleri ile hem figüratif hem de desen olarak yaşam alanlarında tropik rüzgarlar estiriyor.

TAKİP: Gustolu yaşamın kodları 141

İsmini standartları belirleyen markalarla birlikte duymaya alışageldiğimiz Özlem Güsar, web sitesi Oggusto aracılığıyla yeni lüksü tanımlıyor. Üstelik sadece tasarımcı elinden çıkma giysiler ve servet değerinde mücevherler üzerinden değil, bazen bir seyyah bazen de bir dekorasyon tutkunu kimliklerine bürünerek.

Dekorasyon: Şehirli boho-chic 148

Stil danışmanı Tülin Kermen, ilk görüşte aşk yaşayıp uğruna hayatı boyunca yaşadığı Nişantaşı’nı geride bıraktığı bu apartman dairesi için uzun bir tadilat sürecinden geçmek zorunda kalmış. Ancak sonuç gerçekten fark yaratıyor. Kermen, biriktirdiği ve bu ev için yeni aldığı parçaları birleştirerek sahip olduğu metrekareyi sıcacık bir yaşam alanına çevirmiş.

Dekorasyon: Önde deniz, arkada yeşil dağlar 170

Estelle Scholtz ve Dirk Hartford, Güney Afrika’nın Whale Coast (Balina Sahili) üzerinde yer alan küçük balıkçı köyü Hawston’da atıl durumdaki iki evi bir araya getirmişler. Yarattıkları bu yaşam odağının doğal bir simyası, öyle de bir kimyası var.

Tarz: Modern Afrikalı 182

Dipsiz ilham kuyusu uzak kıta Afrika’dayız… İlkelliğin en rafine halinin zanaatkâr ruhun incelikleriyle buluştuğu bu kıtada, tribal desenler; az işlenmiş, yıkanmış ya da fırçalanmış ahşap türleri; sisal, bambu ve jüt gibi doğal malzemeler ve organik formlar ilk sıraya yerleşiyor. Siyah&beyaz ikilisinin zamansızlığıyla buluşan Afrika, yalın halleriyle kent evlerine adım atıyor.

Dekorasyon: Ayvalık’ta pastoral hayat 190

Ayvalık’ta, kentsel sit alanı olan Macaron mahallesinde yer alan Rum evi, işinin erbabı usta ve zanaatkârlar sayesinde yeniden hayata dönmüş. Orijinaline uygun olarak yenilenen yapı, yüksek tavanlı mekânları, bahçede yaratılan keyifli yaşam köşeleri ve rafine seçimleriyle kalbimizi çeliyor.

Banyo: Hamam ritüellerinin ev serüveni 200

Kültürümüzde törensel adetlere sahip olan hamam geleneğinden ilham alınarak tasarlanan banyolar, son yılların öne çıkan uluslararası trendleri arasında. Doğu’nun otantik havası günümüz teknolojisiyle aynı suya aktığında ortaya çıkan cezbedici görüntü, bu yıkanma-arınma-dinlenme alanlarını evin yıldızı yapmaya kararlı.

Dekorasyon: Zamanın ötesinde 212

Kemer Country’de tarih kokan parçalar ile modern detayların özgün bir bakış açısıyla harmanlandığı, yaratıcılık ve sanatla kucaklaşan bir evdeyiz. Aile yadigarı mobilyaları değerlendirerek ilham veren bir dekorasyona imza atan ev sahipleri, köpekleriyle birlikte evin en çok bahçesinde ve salonunda vakit geçiriyor.

Detay: Yine moda, hâlâ moda Kilim 224

Geçmişte etnik stillerin sevgilisiyken bugün en soğuk iklimlerde ve en yalın tarzlarda bile “yerini bulan” kilimler, yeni, eski, antik ve eskitme seçenekleriyle evin her odasını ele geçirmiş durumda. Üzerindeki ilginç hikaye ve renkler etkisini göstersin istiyorsanız, dekorasyonun geri kalanında monokrom bir palet kullanın.

Dekorasyon: Özgün tasarım, modernist kurgu 232

Mermer, ahşap ve metali modern tasarım ilkeleriyle şekillendirerek benzerlerinden farklılaşan bir tasarım dili ortaya koyan Gotwob’un ortaklarından Beril Aran’ın Ataşehir’deki evini ziyaret ediyoruz.

Düzenleme: Şehre dönüş zamanı! 240

Yazın rehavetine teslim olduğumuz günler geride kaldı. Şehre dönüş hareketinin başladığı eylül ayında tıpkı bizim gibi yaşadığımız mekânlar da mevsimsel değişikliklere ihtiyaç duyuyor. Ofis, salon ve çalışma odası gibi hareketli tempoya geri dönüşün yoğun olarak yaşandığı mekânlarda yeni düzenlemeler yaparak, deniz kıyısında kalma hayalleri kuran ruhumuzu pürüzsüz bir biçimde kentli yaşamın gerçekleriyle buluşturabiliriz.

Dekorasyon: Yaşama ‘şen’liği 248

Krea Mimarlık’ın kurucularından mimar Neylan Erkman Sabaz tasarımıyla hayata geçen ev, modernizmin soğukluğunu doğaya referans veren renkler, zengin tekstürler ve gizli ışıklarla ısıtarak şehir ritmine katılmış.

Dekorasyon: Paros’ta Ege’yle karşı karşıya… 268

Yunan Adaları’nın tarihi, sosyal ve coğrafi anlamda en zengin adalarından biri olan Paros’ta, sanki kendi yazlık evinizdeymiş gibi konaklamak istemez misiniz? Biz de öyle düşünmüştük.

Mutfak: Ne istediğini bilen özgür mutfaklar 276

Mutfaklar günlük yaşamın sıradan mekânları olmaktan kurtulup stil sahibi tercihlerle uzun süreli yaşam alanlarına dönüşüyor. Geçmişe kıyasla artık daha geniş bir stil yelpazesine sahip mobilya ve aksesuarlar sayesinde, özgürlük ve özgünlük kaçınılmaz bir gereklilik oldu!

Dekorasyon: Penthouse’ta bulutlarla bakışmak 288

Yapımının tamamlandığı 2013 yılından bu yana Anadolu yakasının gözde lokasyonlarından biri olan Acıbadem’deki Akasya’dayız. Deniz seviyesinin 35 kat yukarısına çıkıp hem İstanbul’u hem de tavan pencereleriyle bulutları seyredebildiğimiz penthouse, dekorasyonuyla da kimliğini ortaya koyuyor.

Trend: Midas dokunuşu 296

Tarih boyunca güç, refah ve güzelliğin sembolü olan altın, zaman zaman varlığını unuttursa da dokusu ya da renk tonunu değiştirerek moda ve dekorasyonun görüş alanına dahil olmayı her zaman başarıyor. Altın ışıltılı olanların dışında, bronz ya da pirinç yüzeyleriyle de mekanları ışıldatan modern, rustik ve retro tasarımları çağdaş kullanım senaryolarıyla bir araya getirdik.

ALIŞVERİŞ: Hikayeler yazdıran Bozcaada 328

Eylül ayında seyahat edilecek rotaların başında gelen Bozcaada, üzüm bağları, taş evleri, dağ kekiği kokulu tepeleri ve dünya çapında ün salmış günbatımı manzarasıyla şehir evlerinin renk paletine yön verebilir.

 

HEDİYENİZ:

244 EK KAPAK

Back to site top