Maison Française Ekim sayısı ÇIKTI!

Dekorasyon ve tasarım dünyasının tam 19 yıldır lider dergisi Maison Française EKİM ayında şehre dönüşün ve nötr renklerin hakimiyetini müjdeliyor. İstanbul, Stockholm, İbiza, L.A., Chicago, Lyon ve São Paulo’dan MODERN ŞEHİR EVLERİ ve Floransa’dan bir moda dahisinin yaratıcı evi, ikon metropol kadınlarının dekorasyon stilleri, ‘Urbanista’ların siyah-beyaz seçimleri, deri, vintage, BRÜT yüzeyler ve toprak tonlarıyla loft stiline yönelik alışveriş, Paulina Arcklin’in ETNİK-ENDÜSTRİYEL tarzı bu ayın öne çıkan konuları arasında…  Uzmanlarından sonbahar için 75 DEKO-İPUCU, evlerin hareketli oyuncuları: sehpalar, en zamansız malzeme: mermer Ekim ayında derginizde bulabileceğiniz diğer konular. Dosya Duvar kaplama fikirleri dosyası, 0-16 yaş çocuk odaları eki Junior ve Banyo + Mutfak ekiyle Maison Française bu ay tam 568 sayfa!

İÇİNDEKİLER:

Ajanda: Paris’in antika bienali 61

Dünyanın önde gelen antika evlerinin, sanat galerilerinin ve en prestijli markalarının katılımıyla gerçekleşen Biennale des Antiquaires, binlerce seçkin sanat eserini koleksiyonerler ve sanatseverlerle buluşturdu. Bu yıl 27’nci kez gerçekleşen Bienal, Paris’in en ihtişamlı yapılarından biri olan Grand Palais’nin cam kubbesi altında geçen ay düzenlendi.

Ajanda: Aslı Birinci imzalı seramikler 71

Renklerin ülkesi Hindistan’ın mistisizm dolu sokakları ve renkleri, el yapımı seramik tabaklardan oluşan Ash markasına ilham veriyor. Mistik desenleri seramiklerinde yaşatan Aslı Birinci’ye markası ve ilham kaynakları hakkında sorular sorduk.

Focus: Kentlerin ikonlaşmış kadınları ve stilleri 95

“Moda değişir ama stil kalıcıdır” diyen Coco Chanel’in sözünden yola çıktık, dünyanın farklı yerlerinden, stilleriyle yaşadıkları şehirlerin imajı haline gelmiş dört kadının dekorasyon dünyalarına giriş yaptık.

Mimari: Mimar Gökhan Avcıoğlu ile röportaj 105

Trump Towers çatısına yerleştirilen konteynırlar içinde hizmet veren yeme içme, giyim, hediyelik eşya markalarının yanı sıra nargileci, piercing’ci gibi beklenmedik dükkânlara da ev sahipliği yapan aykırı küçük bir dünya Trump Cadde. Ünlü mimar Gökhan Avcıoğlu’nun imzasını taşıyan mekân, önce German Iconic Awards’da Architecture-Retail kategorisinde ödül aldı, ardından Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri’nde Leisure kategorisinin birincisi oldu.

Tasarımcılardan heykelsi formlar 111

Tasarımcılar son yıllarda geniş hacimli, abartılı ve heykelsi formların büyüsüne kapılarak doğanın muhteşemliğinin sonsuz bir ilham kaynağı olduğunu bir kez daha herkese anımsatmış oldular.

Yine yeni yeniden: Re-edition 118

“Re-edition” anlayışı günümüz yaşam tarzının modern tasarıma saygı duruşu gibi. Modern tasarımın ikon isimlerinin klasikleşen aydınlatmaları zamansızlığın simgesi olarak birer çizim olmaktan çıkıp, üreticileri tarafından yeniden vücut buluyor.

İbiza’da dört mevsim yaşam 128

Yer: İbiza. Ev sahibi: İspanyol dekoratör Luis Galliusi. Stil: Neşeli, umutlu ve kendiliğinden… Ada felsefesinin yaşama dönük yüzü, az ve öz eşya ile anlatılıyor bu evde. Hayat da, dekorasyon da akışına bırakılmış.

Kızılderili tılsımı: Dreamcatcher 135

Kızılderililerde yaygın mistik bir inanışa istinaden tasarlanan dreamcatcher, kabuslardan korunmak üzere yapılan bir tılsım aslında. Son yıllarda birçok evde yatak başındaki yerini alan söğüt ağacı dallarının iple buluşmasıyla şekillenen bu Kızılderili tılsımı, inanıştan öteye geçerek aksesuar olarak da karşımıza çıkıyor artık.

Online vintage mağazası 141

Phoebe ve ortağı Chris’in farklılık arayışlarıyla başlayıp Hindistan’da sonuçlanan yolculuklarının ve bu yolculuğun onlara verdiği ilhamın ürünü online vintage mağazası Sage x Clare, farklı desenleri bir arada kullanmayı sevenler için bir harikalar diyarı vaat ediyor.

Çölde glamping 145

Alışılmadık, kendine has, otantik ve sıcak… Estetik ve ekolojik duyarlılığı yüksek, ultra lüks bir çöl tatili için Fas’a, çadırlara gidiyoruz.

Pop-up tasarım pazarı: Karaköy Souq 149

Karaköy’de bir şeyler oluyor… Her gün aralarına bir yenisinin daha eklendiği Karaköy kahveleri cumhuriyetine Külah’ta düzenlenen Souq yeni bir soluk ve sıradışı bir hava katıyor.

Yeni emlak projeleri 154

Bir yaşam stili olarak rezidansta yaşamak… Akıllı, çevreye duyarlı, şehirle iç içe ama boy avantajıyla bir o kadar da his olarak uzağında. Rezidans hayatı hızla evrilip popülerleşirken bir yandan da hayatımıza her gün yepyeni kavramları getiriyor.

Dekorasyon: Karanlık ve kusursuz 174

Karanlık, dramatik ama buna tezat şekilde bir o kadar da davetkâr görünen bu ev, el yapımı hazineleri lüks tasarım parçalarıyla buluşturuyor.

Mevsim: Güneyden vazgeçmeyen kentli 188

Beyaz kireç duvarların ilkel rahatlatıcılığı, yüksek tavanlı taş evlerin serin dokusu, uzun duş seanslarının karşı konulmaz akşamüstü çağrısı hâlâ aklınızdaysa, şehir evinde biraz güney rüzgarı estirmek ruhunuza iyi gelebilir.

Dekorasyon: Sınırlar ortadan kalkarsa 194

Loft dediğimizde tabiatı gereği açık, geniş hacimleri, doğal form ve yüzeyleri, fonksiyonelliği artırılmış bir yaşam aritmetiği düşünüyoruz. Karaköy’de Getronagan Ermeni kilisesi karşısında, iç mimar Yasemin Arpaç ve Sabahattin Emir ortaklığındaki Ofist tarafından tasarlanmış bu sıradışı loft, yaşamın özgür ve yaratıcı tarafını yansıtıyor.

Tarz: ‘Urbanista’ olmanın incelikleri 206

Sex and the City’nin bir bölümünde Miranda Carrie’ye Manhattan’dan Brooklyn’e taşınacağını söyler ve büyük gürültü kopar. Çünkü onlar “downtown” sakinleridir. Yaşamları, evleri ve hatta gardropları bile ona göre şekillenmiştir. New York’tan İstanbul’a geldiğimizde durum çok farklı değil. Bir grup insan var ki şehrin kalbinin attığı merkez bölgelerden uzağa taşınmayı başka bir şehre gitmekle eşdeğer görüyorlar. Şehir merkezinden uzaklaşamayan urbanista’ların evlerindeyiz!

Dekorasyon: Bir moda duayeninin Floransa evi 214

Tom Ford ve Gucci’nin erkek departmanlarında pazarlama müdürü olarak görev yapan Marco Semeghini’nin Floransa’daki dairesi, tam da sahibinin sesi. Odak noktasında kitapların, seyahatlerin ve grinin beş tonunun durduğu; sanatla dolu, hiçbir yere tam olarak ait olmayan…

Dekorasyon: Camdan duvarlar 228

Yok, masallarda değil, Stockholm’de, yaşam dolu bir bölgede. Hem de 34 metrekarelik bir dairenin yatak odasında. İki duvar, zeminden tavana cam. İskandinavya’nın daima farklı ve yaratıcı dünyasına hoş geldiniz!

Öneri: Uzmanlardan deko-ipuçları 234

İnsanların ev yaşamına eskiye oranla daha fazla değer vermeleri, dekorasyon eğilimlerinin farklılaşmasına da sebep oldu. Son yıllarda ev odaklı yaşamın geri dönüşüyle “en çok vakit geçirilen yer, huzur veren sığınak” olarak yeniden tanımlanan yaşam alanları, sahiplerinin karakterini ele vererek kişiselleşiyor ve zenginleşiyor. Biz de yaşadığı mekânda her daim değişiklik yapmaktan zevk alanlar için, dokundukları her şeye yeniden hayat veren tasarımcı ve mimarlardan küçük ipuçları topladık. Sonbahar evleri için ilham arayanlara…

Dekorasyon: Şehirde provence-kolonyal karma 248

Kemerburgaz’da sıcakkanlı ve zarif detaylarla dolu bir evdeyiz. Gözde ve Mert Atakoğlu çiftinin kızlarıyla birlikte yaşadıkları bu huzur kozası, seyahatlerden getirilen sanat eserleri, aile yadigârı antika parçalar ve sadeliğiyle ön planda olan mobilyalarla göz yormayacak bir biçimde tamamlanmış.

Detay: Mevsimin baş aktörü: Mermer 262

Tarihi ve kültürel evrimi yüksek bir malzeme olan mermer özellikle son üç yıl içerisinde çok sayıda tasarımcının malzeme mutfağına kalıcı bir giriş yaparken, aynı zamanda iç mimariye de çağdaş bir çehreyle yeniden dahil oldu. Eskiden sadece heykel, saraylar, hamam ve ölçüsüz lüksü çağrıştıran doğal mucize, modern referanslarıyla doğayla bütünleşmenin kalıcı formülünü temsil ediyor.

Tarz: Fotoğrafçı Paulina Arcklin’in dünyası 272

Beyaz rengi çok seviyor, sadece günışığında çekim yapmak gibi önemli prensipleri var, çektiği her kareyi müşterisinin imajı dışında kendi tutkusunu açığa çıkaran bir platform olarak görüyor… Amsterdam’da yaşayan fotoğrafçı Paulina Arcklin’in kendisini, müşterilerini ve bakanları mutlu eden fotoğraflarına bağımlı olduk. Günlük bir doz almazsak hayal kuramıyoruz. Bu nedenle, Paulina’yla röportaj yaparak yaratıcılık sırlarına ortak olmak istedik.

Dekorasyon: São Paulo’da hiçliğe övgü 284

Güney Amerika’nın mimaride en büyük organizasyonu olan Casa Cor’un bu yıl São Paulo’da düzenlenen 28’inci edisyonunda büyük ödülün sahibi, tembelliğe övgüler yağdıran minimalist ve eğlenceli tasarım diliyle Villa Deca ve Brezilyalı mimarı Guilherme Torres oldu.

Stil: Blush tadında sonbahar 292

Trend gurusu Li Edelkoort geçen yıl, B planı adlı eğlenceli raporunda Blush’ın tasarımcılar, boya markaları ve kozmetik endüstrisini hipnotize edeceğini fısıldamıştı. Uzun yıllar “fazla romantik” “çok çocuksu” yaftalarıyla etiketleyip bir köşeye kaldırdığımız uçucu pembe, nam-ı diğer blush ultra sofistike bir geri dönüş yaptı.

Dekorasyon: Şehrin yeni sayfiyesi: Ormanada 298

Kreatif Mimarlık’ın kurucularından mimar Selim Cengiç, Eczacıbaşı Gayrimenkul için Amerikalı mimarlık ofisi Torti Gallas & Partners ve Rainer Schmidt Landscape Architects ile birlikte üstlendiği modern bir kır evi konseptiyle tasarlanan Ormanada projesinde yer alan evinin kapılarını aralıyor. Selim Cengiç, 200 dönümlük, ormanlık bir alan içinde yer alan projedeki yapı için, “Yaşayacağım evi ve yerleşim alanını en başından tasarlamış biri olarak kendimi şanslı görüyorum”diyor.

Mobilya: Evin en hareketli oyuncusu sehpalar 306

Salondaki mobilyaların tümü onların etrafında dört dönüyor. Yaşam alanının en işlevsel köşelerine kurulup mekânda odak noktası oluştururken hepsinin amacı ortak aslında: Evdeki  eylemlerimizi kolaylaştırmak. Form ve malzeme açısından seçenekleriniz çok zengin…

Dekorasyon: Chicago’nun sakin zirvesinde 316

Chicago’da, şehrin kalbindeki gece kulüpleri, lüksün sınırlarını zorlayan mağazalar, ünlü şeflerin yönetimindeki restoranlar ve güncel sanat galerilerine ev sahipliği yapan Magnificent Mile caddesine komşu The Pinnacle gökdeleninin penthouse dairesi, manzarası ve sakin yerleşimleriyle etkiliyor.

Dekorasyon: Atlantik kıyısında sürreel sadelik 340

Fransa’nın batısında Atlantik okyanusunun dev dalgalarının vurduğu Ile de Ré’de bulunan Laurence Simoncini’nin yeni tatil evi, “yeni” sözcüğüne farklı bir anlam yüklüyor. Tasarlanmışlık hissinden uzak olmanın ve sadeliğin aslında son derece güzel olduğunun bir kez daha farkına varıyoruz.

Çözüm: Misafir tuvaletinde stil denemeleri 344

Misafirleriniz üzerinde en az salonunuzun stil sahibi duruşu kadar etkili olmasına rağmen ikinci planda kalan bir alan var; misafir tuvaleti. Evet, biliyoruz genelde bu bölüm için ayrılan metrekareler bir hayli küçük ve tuvalet-lavabo ikilisini de yerleştirdikten sonra geriye bir şey kalmıyor. Haklısınız ama bu yaratıcılığınızı konuşturmanız için kesinlikle engel değil. Sevdiğiniz bir resim, ahşap bir tezgâh ya da görenlere “tuvalette bunun ne işi var” dedirtecek kadar şık aydınlatmalar işinizi kolaylaştırabilir.

Dosya: Duvarlar için 50 fikir 351

Evin karakterini belirleyen duvarlar, yaşam alanlarına kişilik kazandıran  sayısız alternatif arasından seçim yapmanızı bekliyor. Cesur renkler, yenilikçi desenlere sahip duvar kağıtları ve seramiklerle duvarlarda yapılan küçük değişiklikler dekorasyonda büyük izler bırakıyor.

Back to site top