MAISON FRANÇAISE ARALIK SAYISI ÇIKTI!

Farklı stil, renk ve temalarda kutlama dekorları

Dekorasyon dünyasının lider dergisi Maison Française, 20. yılını kutlayacağı 2015’e girmeden hemen önce evinizde kutlama havası estiriyor. Yaratmak istediğiniz yılbaşı atmosferi için mumlar, çam süsleri, kar kristalleri, kapı çelenkleri ve ışık dizileri ve yaratıcı fikirler arıyorsanız bu ay derginize mutlaka göz atmalısınız! 4 elementle deko-terapi, beyaz ve romantik düğünler, kış aylarında floral kumaşlarla dekorasyonun incelikleri, ünlü floristlerden çiçek tasarımları ve kürk, deri ve orman sembolleriyle eve giren vahşi doğa, ilham alacağınız diğer konular… Yaratıcı dokunuşlara sahip tam 11 şehir evi, Maison Française Aralık sayısında sizleri bekliyor.

Yılbaşı hediye rehberi ve Contract ofis tasarımları ekiyle…

İÇİNDEKİLER:

İslamopolitan tasarım sergisi 73

İstanbul Design Week kapsamında şehre gelen İslamopolitan Tasarım Sergisi, İslam’ı esin kaynağı olarak ele alan sanatçıların eserlerine ev sahipliği yaptı. 12 ülkeden, 23 tasarımcının eserleri arasında çiçek bombası da var, dikilmiş cennet de… Serginin küratörleri Khalid Shafar ve Giuseppe Moscatello ile İslam, modernite ve tasarım dünyasının inceliklerine doğru kısa bir yolculuğa çıktık.

Yüzyıllık aşk sergisi 83

İstanbul Modern’de kuruluşunun 10’uncu yılında Türk sinemasının 100’üncü yıldönümüne ithafen “Yüzyıllık Aşk: Türkiye’de Sinema ve Seyirci İlişkisi” başlıklı bir sergi var. Sinemayı yaşatan unsur olarak seyirciye odaklanan sergi, sinemanın seyirciyle buluşma anlarına, bu buluşmanın yarattığı şaşırtıcı, büyülü, kolektif ve kişisel dünyalara yer veriyor.

Orantısız gelişen kentler 85

Hızla ve durmaksızın büyüyen kentler ve özellikle üçüncü dünya ülkelerindeki dur durak bilmeyen yapılaşma MoMA’nın merceği altında. “Uneven Growth: Tactical Urbanisms for Expanding Megacities” başlıklı sergi, düzensiz büyüme ile hızlı ve farklı evrimler geçiren dünya şehirlerine yönelik yeni mimari olanakları sorguluyor.

Mimaride biçime saygı kuşağı 86

Timothy Oulton tarafından tasarlanan The Dome Home, küresel formlara saygı niteliğinde özgün bir yapı. Masif ahşap ve beton kullanılarak üretilen proje, Oulton için bir hayalin gerçek olma halini simgeliyor.

TASARIM: İstanbul Tasarım Bienali 124

Bugünün tasarım çalışmalarının bir portresini çizmeyi hedefleyen ve “Şu anda gelecek nedir?” sorusunun cevabını arayan 2. İstanbul Tasarım Bienali, geleceği hayal ederken gündelik gerçekliklere dayanarak yenilikçi yaklaşımlar, radikal manifestolar, düşündürürken ilham veren tasarımlar sunuyor.

FOCUS: Dağ atmosferini şehir evine taşıyoruz 145

Soğuyan havalar yaşam alanlarında sıcak bir koza yaratma içgüdümüzü harekete geçiriyor. İlham kaynağımız heybetli görünümleriyle farklı coğrafyalardan seçtiğimiz sıradağlar. Bu soğuk rotaların sıcak dağ evleri ve stil sahibi dekorasyon anlayışları ham ahşaplar, kürkler ve yünlü dokularla evlerimizi ısıtmaya hazır!

Kış masalı gibi düğünler 156

En güzel, en etkileyici, en romantik düğünler yaz aylarında mı olur sanıyorsunuz? Oysa kışın kendine özgü sembollerinden ve ışık oyunlarından yararlanarak masallardan aşağı kalmayan şahane bir düğün atmosferi kurgulayabilirsiniz.

Tophane-Tünel hattından deko-adresler 170

İstanbul’un en eski yerleşim alanlarından biridir Tophane… Osmanlı Dönemi’nde sanayi merkezi olarak görev yapan semt, tarih sahnesindeki yerini erken aldığından olsa gerek, her adımda türlü sürprizle karşılıyor yolu buradan geçenleri. İstanbul tarihini, en çok da mimari anlamda gözler önüne seren ve sürekli değişim halinde olan Tophane-Tünel hattındaki yeni dekorasyon adreslerini keşfe çıktık.

DEKORASYON: Festival kostümünü giyinen kır evi 214

XX. yüzyılın ilk yarısında, İtalya’nın Parma kenti yakınlarında inşa edilmiş, yaklaşık 400 metrekare genişliğindeki bu kır evi, bir dönüm bahçe içerisinde konumlanıyor. Meyve ağaçları, şarap bağları ve zeytin ağaçlarının sardığı bu doğal yaşam, ev sahipleri Simona ve Paolo liderliğinde geçmişe duyulan aşk ve saygıyla yeniden şekilleniyor.

STİL:Natürel rustik yılbaşı 230

2015’e göz kırpan stil düetleri arasında doğayı ve doğalı iç mekâna taşıyan naturalista’larla ilhamını geçmişten alan özgür ruhlu artizan bir karma öne çıkıyor. Düşsel zekâmızı harekete geçirerek, kutlama dekorlarına daha rustik bir stil penceresinden bakmaya ne dersiniz?

TEMA: 5 farklı stilde kutlama dekorları 236

Başlangıçlar güzeldir, bu nedenle her yeni yıl başlangıcını karşılama ve kutlama rutininden pek vazgeçemeyiz. Bu yıl da farklı olmasın, yılbaşı süslerinin parıltılarını evdeki köşelere taşımaya şimdiden başlayın. Tek kural var: Seçtiğiniz temaya sadık kalmak.

TEMA: Yeşilin sükunetinde yeni bir yıl 268

Bu yılbaşı doğallıktan yana mütevazı bir stilin peşine düşmek isterseniz, dileklerinizi yeşil, beyaz ve ham ahşap karmasıyla dengelenen bir kutlama dekorlarıyla tutabilirsiniz. Biz tek dilek hakkımızı barışa ve doğaya adıyoruz.

TEMA: Kutlama enerjisinin dozunu artırıyoruz 288

Aralık ayı boyunca yeni yıl ruhuna girmek için tam otuz bir gün var. Hazırlıklarınız ağaç süslemekle sınırlı kalmasın!

DOSYA: Hediye rehberi 301

Sevdikleriniz için seçeceğiniz yılbaşı hediyelerine henüz karar vermediyseniz English Home, Ikea, Lale Devri, Penelope, Ron ve Tepe Home’dan seçtiğimiz 100 hediye seçeneğine göz atmanızı öneririz.

DEKORASYON: Koray Yavuzer imzalı ödüllü bir proje 326

Avrupa’dan birçok mimari projenin farklı kategorilerde yarıştığı Avrupa Gayrimenkul Ödülleri 2014’te Koray Yavuzer Mimarlık ofisine “En iyi özel konut iç mimari proje” kategorisinde birincilik ödülü kazandıran İstinye’deki evdeyiz. 10 yıllık yaşam alanı, baştan aşağı yenilenen tasarımıyla yeniden doğuşun ve sanatla bütünleşmenin hikâyesini anlatıyor.

DEKORASYON: Zorlu Residence’ta rafine yaşam 338

İstanbul’un kalbinde yükselen gökdelenlerden birisi de mimar Emre Arolat imzası taşıyan Zorlu Residence. İki yakalı şehrin en kapsamlı ve yükseklikten dolayı en sürreel manzarasına sahip projesinde yer alan daire, yalın hatlara sahip dekorasyonuyla stilini net bir şekilde ortaya koyuyor.

TREND: Vahşi doğayı evcilleştirme zamanı 360

İnsanlık tarihinin en ilkel malzemeleri kürk, deri ve postlar teknolojik üretim süzgeçlerinden geçerek güncel yaşama dahil oluyor. Balta girmemiş ormanların ve uçsuz bucaksız dağların gizemli gücünü eve taşımak için, küf ve mantar renkleri, fildişi tonları, boynuz, dal ve odun formlu aksesuarlar ile kütük mobilyalardan yararlanıyoruz.

DEKORASYON: Eklektik tarzın yalın hali 368

Doğayla iç içe olmak istedikleri için Beykoz’da yaşamayı seçen bir ailenin, sanat eserlerini ön plana taşıyan, mermer, krom ve bronz gibi zamansız malzemelerle harmanlanmış eklektik bir karmaya sahip evlerindeyiz.

YAŞAM: Çiçek tasarımcıları ve mizansenleri 378

Yeni nesil çiçek tasarımcıları, yaptıkları düzenlemeler ve workshop’larla pozitif enerjinin tüm evrene botanik kurgularla yayılmasını kalplerinden geçiriyorlar. Çiçeğin sanat eserine dönüşmesi onların başlıca motivasyon kaynağı.

TARZ: Kış, çiçek açmak isterse 394

Kurşun kalem rengindeki gökyüzünün getirdiği melankolik ruh hallerinin önüne geçmek için çareyi yine çiçeklerde arıyoruz. Kışlık mutluluk formülünüz için, floral desenler ile mevsim çiçeklerinden yapılmış aranjmanlarını bir araya getirebilirsiniz.

DEKORASYON: Kandilli’de İsmail Paşa Yalısı 402

Her başlayan günle şehrin en güzel manzaralarından birine uyanan Kandilli İsmail Paşa Yalısı’nın bahçe dubleksi, mimar Çağlayan Tuğal tarafından sahiplerinin ihtiyaçları çözümlenerek yenilenmiş. Dekorasyon adına yapılan seçimlerin ve yerleşimlerin başaktörü olan İstanbul, bu keyifli hayata denizinin tuz kokusu, karabataklarının sesi ve yıldızlarının ışığıyla eşlik etmekte.

DEKORASYON: Ali Tayar tasarımı modernist ev 410

New York’ta yaşayan Türk mimar Ali Tayar’ın tasarladığı Austin’deki müstakil ev, boşluklardan güç alan sade dekorasyonunun içinde modern Amerikan tasarımlar ile vintage mobilyaları dozunda bir ölçüyle yan yana konumluyor. Evin dışı ve içi, birbiriyle denge içinde.

PROJE: “Benim Habitat’ım” 50 yaşında! 421

Her daim genç, modern ve doğal olmayı başaran 1964 Londra doğumlu Habitat, bu yıl dünya çapındaki 72 mağazasıyla 50’nci yaşını kutluyor. Markanın Kanyon’daki mağazası, yeni yaşını Alara Koçibey, Ali Kırca, Aslı Kuseyrioğlu, Gamze Bursa, Gül Ağış, Zeynep Atılgan gibi isimlerin kendi yaşam alanlarını yarattığı “Benim Habitat’ım” projesiyle kutluyor.

DEKORASYON: Çengelköy’de İlkay Ala imzası 428

Zarafeti modern-feminen bir stilde sunan Çengelköy’deki ev, mimar İlkay Ala tarafından zamana ve trendlere meydan okuyan bir bakış açısıyla uzun yıllar keyifle kullanılabilecek bir yaşam sahnesi olarak projelendirilmiş.

DOKU: Kadife: Saray soylu cazibe 436

Asaleti, aristokrasiyi ve aslında biraz da kışı çağrıştıran cazibeli ve dişi kadifeyle randevumuz var. Moda ve dekorasyonun baş tacı ettiği kadife, ismi, dokusu ve çağrışımlarıyla sinema, müzik ve edebiyatta bile iz bırakmayı başarmış bir malzeme.

DEKORASYON: Geçmişin dokunduğu loft 444

Karakterini eskimişlikten alan ve yaşları 50 ile 110 yıl arasında değişen tuğla ve masif ahşap malzemelerin, modern bir eve kattığı zenginliğe tanık oluyoruz. Bu özel yüzeyler, duvar ve zeminin yanı sıra mobilyalarda da kullanılarak projenin bütünlük hissini yaratan ana unsur görevini üstleniyor.

MOBİLYA: Masasına göre sandalye kapmaca 450

Davetlerin ve evdeki buluşmaların odak noktası olan yemek masasına uygun sandalye seçimi söz konusu olduğunda, tarz belirleme ve seçim yapma konusunda birden çok alternatife sahibiz. Farklı modellerle yaptığımız kombinasyonlardan ilham alarak kendi kombinasyonunuzu yaratabilirsiniz.

Back to site top