Maison Française Ağustos sayısı ÇIKTI!

EN GEZGİN İLHAM PERİSİ: YAZ

Dekorasyon ve tasarım dünyasının lider dergisi Maison Française Ağustos sayısında rahatlık, bolluk ve tazeliğin sembolü su elementinden yola çıkarak, kumsallara uzanan mavi düşler coğrafyasında serinlemenin ve arınarak yenilenmenin hayallerine doğru yelken açıyor. “Coastal” tarzın ahşap, hasır, çizgililer ve deniz kabuklarında yaz ayının hafifliğini; deniz, dalga ve kum renkleriyle dinlendirici ve doğal dekorlarda ise dinginliği bulacaksınız. 3 Yunan adasından 3 stil, egzotik ve ekolojik bambu tasarımlar, kumsalda düğün, piknik ve siesta; Alaçatı, Bodrum, Güney Afrika, İtalya ve Mozambik’te farklı rotalardan yazlık evler derginizin Ağustos sayısının konuları arasında. Maison Française bu ay dekorasyona ilham kaynağı olacak 4 tema veriyor: İkonların plaj modası, sualtı canlıları, sahil resort’ları ve marin stili… Daha fazlası için Ağustos sayısını kaçırmayın!

İÇİNDEKİLER:

Ajanda: Tarihi yaşatan bir zanaatkâr: Kemal Cinbiz 41

Boğazkesen Caddesi’nden aşağı doğru yürürken, sağda demir bir kapı göreceksiniz. Fransız Yetimhanesi olarak da bilinen bu bina, yüz yılı aşkın bir süredir kartonpiyer üretimi yapan bir atölye. İşin üstadı Kemal Cinbiz ile tanışmak, tarih kokan odalarda zamanın kalıplarını, heykellerini, rölyeflerini görmek ve bahçesinde bir kahve içmek için sizi bu kapıdan içeri davet ediyoruz.

Ajanda: Bodrum’da sanata yön veren platform: ART212 43

Art212 Kültür ve Sanat Platformu’nun sahibi Aydın Polatcan, hobisini hayatının odak noktası yapmış, Bodrum’da yaşayan bir koleksiyoner. Bodrum Konakcık’taki Avenue AVM’de konumlanan yeni mekânı ile sanatı bir yaşam tarzı olarak benimsediğini kanıtlayan Polatcan ile sanata dair konuşuyoruz.

Ajanda: The School of Life Bodrum’da 45

Katılımcılarını akıllı ve iyi yaşama alternatiflerini keşfetmeye ve tartışmaya davet eden platform The School of Life Istanbul, zihin açıcı ders ve atölyelerini bu yaz Bodrum’a taşıyor. Tasarım Vakfı tarafından hayata geçirilen Bodrum Tasarım Köyü’nde gerçekleşecek etkinlikler, 12 Ağustos’ta Ece Temelkuran liderliğindeki günbatımı sohbeti ile başlayacak ve 16 Eylül’e kadar sürecek.

Tasarım:  “Mimarsız mimarlık” akımının idealist temsilcilerinden Cem Tan 61

Bugünlerde sıklıkla duyduğumuz “mimarsız mimarlık” akımının idealist temsilcilerinden biri Cem Tan. Free jazz tutkunu Tan, yerel malzemeyle ekolojik evler yapıyor. “Müzisyenim ve ekolojik evler yapıyorum” diyor.

Tasarım: 20 deneysel saksı 65

Londra merkezli tasarımcı Philippe Malouin, sadece kuvars yüzey malzemesi Caesarstone’u kullandığı, geometrik formların üstünlüğünde göz dolduran bir saksı koleksiyonuna imza attı.

Tasarım: Modern lüksün açılımı 70

Turgutreis’in en yenilerinden, mimar Gökhan Avcıoğlu imzası taşıyan Swissôtel Resort Bodrum Beach’in modern lüks saltanatının kapılarını aralıyoruz.

Focus: Plajdan eve 73

Bu ay moda ve dekorasyonun kesişim kümesine dahil olanlar, plaj stilleriye dikkat çeken Hollywood star’ları oldu. Sahil evleri için moodboard hazırlarken sahil kasabaları yerine, Jessica Alba, Cara Delevigne, Rosie Huntington Whiteley ve Kate Beckinsale gibi fashionsita’ların deniz kenarıyla olan ilişkilerinden ilham aldık.

Dekorasyon: Alaçatı’da yalın bir köy evi 84

Yeşim Aksoy ve Mahmut Erdilek’in paylaştığı yalın, samimi ve dinamik Alaçatı evi, yıkık dökük eski bir köy evinin renovasyon sürecini, İstanbul ve Alaçatı arasında zamanın nasıl farklı aktığını ve sahibinin sesiyle şekillenen yaşam alanlarının her zaman ilham verici olacağını anlatan keyifli bir öyküye ev sahipliği yapıyor.

Stil: 3 Ege adasında, 3 yaratıcı stil 98

Mykonos’un en iyi dekore edilmiş, en yeni ve hip mekânı Scorpios, kendini “sosyal bir arkadaş” olarak tarif ediyor. Burası ne sadece bir beach club, ne de restoran. Bütüncül ve tarz sahibi bir keyif karması.

Dekorasyon: Taş evin tılsımlı öyküsü 114

Ressam Kadir Akorak’ın Bodrum merkezdeki Çırkan köyünde konumlanan taş evi, yıllara meydan okuyarak zamansız stilini ortaya koyuyor. Hikâyenin başlangıç tarihi 1993 yazı.

Stil: Bir yaz düşü 126

Bodrum’un cömert doğasına gizlenen anahtarları toplayarak biraz laciverte, çokça da beyaza daldık. Şehirden uzaklaştık, rahatladık, keyiflendik. Yolculuğumuzda bize natürel dokular, hasır örgüler, Ege rüzgârıyla uçuşan ketenler ve kaktüsler eşlik etti.

Dekorasyon: Geçmişin izlerini bugüne taşımak 134

Eski Gölköy’de eşsiz bir vadi manzarasına açılan bu ev, yaşanmışlıklarını biriktirmiş, içinde yaşayan ressam Şeyda Çoban Gürsoy ve iktisatçı eşi Ceylan Çoban’ın kimliğini sanatsal ve estetik inceliklerle dışarı vurmayı başarmış.

Dekorasyon: Sonsuz yeşille buluşan kültür karması: Casa Asia 144

Sadece yazın değil dört mevsim ilham veren bir güzelliğe sahip olan Umbria’nın Spello kasabasında konumlanan eski taş ev, hayatınızı yavaşlatmak istediğiniz her an sizi misafir etmeye hazır. Aynı zamanda evin sahibi olan iç mimar Andrea Falkner, 100 yaşındaki yapıyı baştan sona renove ettikten sonra farklı kültürlerden ilham alarak dekorasyon kurgusunu tamamlamış.

Malzeme: Bambu cumhuriyetinden merhaba 152

Doğaya dost çünkü çok hızlı büyüyor. Hafif olduğu kadar dayanıklı, modern olduğu kadar da egzotik. Asya kültüründe uzun ömür, bolluk ve sağlık getirdiğine inanılan bambu, birçok tasarımcı, firma ve mimarın çekim alanında şekil almaya devam ediyor.

Dekorasyon: Yalın, hafif ve ferah bir kurgu 156

Bodrum’un kentsel dokusu ve doğasıyla bütünleşen, ev sahiplerinin yaşam döngüsüne uyarlanmış bir evdeyiz. Sadeliğin gizli zarafetinin peşindeki yaşam kurguları, deniz mavisinin farklı tonlarıyla kesişirken ortaya dingin ve huzurlu mizansenler çıkmış. SML Mimarlık ortakları Dilara Seviç ve Selin Şahin’in bu projeye başlarken amaçladıkları atmosfer de tam olarak böyleymiş.

Stil: Biraz deniz, biraz uyku… 164

Denize nazır bir evimiz olmayabilir ama gökyüzüne karşı hayaller kurma marifeti hep içimizde saklı.

Dekorasyon: Afrika’da bir stil sürprizi: Mozambik 172

Yeşilini rüzgârda tatlı tatlı dalgalanan palmiye ağaçlarından, beyazını 2500 kilometre boyunca devam eden kumsalından, turkuazını ise bol gelgitli sularının günün her saati değişen tonlarından alan Mozambik, Portekizlilerin yönetiminde geçirdiği uzun yılların etkisiyle Afrika’da alışık olmadığımız bir stil karması sunuyor. Geleneklerini, kültürünü, kolonyal mimarisini ve romantik ruhunu yansıttığı en belirgin örnekler, Vamizi, Bazaruto, Benguerra ve Magaruque gibi adalarda yapılmış lüks tatil villaları. Buralardaki anahtar kelime, okyanusa yakın, ama gözden uzak olmak.

Mobilya: Sahilden karaya vuran ‘coastal’ tarz 184

Gücünü güneş, deniz ve kumsalın verdiği özgürlük hissine sahip sahil evlerinden alan ‘coastal’ tarzında, bedenimize, ruhumuza ve evimize iyi gelecek bazı ortak anahtarlar var. Ultra modern tasarımlara, lüks objelere ve keskin hatlı objelere geçit vermiyor; onların yerine dalgaların yıkayıp beyazlaştırdığı ahşaplardan yapılmış bir askılık, pamuklu kumaşla giydirilmiş etekli bir kanepe ya da deniz kabuklarından bir fotoğraf çerçevesini ise dilinden düşürmüyor. Kendinizi kumsalın kollarına bırakarak onun söylediklerini dinlerseniz, siz de duyacaksınız…

Dekorasyon: Güney Afrika’da özgürlükle kol kola 192

Ralph Waldo Emerson’un, “Güneş ışığında yaşa, denizde yüz, vahşi havayı iç” diye devam eden unutulmaz dizeleri, Güney Afrika’da, McClellands çiftinin evinde gerçek anlamda yaşanıyor.

Detay: Sualtına derin dalış 204

Farklı derinliklerinde birbirinden farklı yüzlerce canlının yaşadığı sualtı gezegeni, sadece eşsiz renk zenginliğiyle değil, bol kıvrımlı formlarıyla da yaz evlerinin en güçlü ilham depolarından biri.

Net ve rahat seçimler 210

Göltürkbükü, Cennet Koyu’nda konumlanan Mandarin Oriental evlerindeyiz. Tekil mimari diliyle öne çıkan villalar kompleksinde yer alan yapı, bütün içinde denge bozulmayacak biçimde farklılaştırılmış. Yüksek mimar Esra Güray imzası taşıyan bu ev, sahiplerinin mekân algısı ve yaşam stili göz önünde bulundurularak tasarlanmış.

Tarz: Kumsalda hayat 216

Güneş enerjisiyle daha iyi çalışan bir zihne sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, kulübe hoş geldiniz. Güneşin keyfini en iyi sürebileceğimiz yerlerden birisi olan kumsallarda, başımızda hasır şapkalar, boynumuzda kemik kolyeler, ayağımızda deniz kabuklarıyla süslü sandaletlerle yedi gün 24 saat geçirebiliriz. Kumsal düğünü, pikniği ve tembelliği derken, bu bahanelere en çok yakışan önerileri bir araya getirdik. Her şey hazır olduğuna göre, hadi o zaman kumlara!

Dekorasyon: Derinlemesine renkler 224

Pınar-Serdar Üstün çiftinin yaz aylarını geçirdikleri iç mimar Sinan Kuran imzalı Bodrum Hebil Koyu’ndaki evleri, onları iş hayatının yoğun temposundan uzaklaştırmanın yanı sıra, Ege’nin özgür habitatı ve renk paletiyle buluşturuyor.

ALIŞVERİŞ: Beş yıldızlı ilham avı 234

Yaşadığımız kentin keşmekeşini arkamızda bıraktığımız anda ilham alıcılarımız sorunsuz işlemeye başlar. Bulunduğumuz coğrafya, o bölgenin kültürü ve en önemlisi konakladığımız otelin dekorasyonu mükemmel bir esin perisi olabilir.

Detay: Evi serinletmek için 10 öneri 242

Sıcak havalarda serinlemenin tek çözümü son model klimalar ve onların acımasız soğuğu olmayabilir. Kimilerine göre ‘eski moda’ çözümlerle iç mekânlarda tatlı bir serinlik yaratmanın yollarını sıraladık…

Back to site top