“Dünyanın Renkleri Sergisi” Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde

5-31 Ekim, Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi

Bremer

Bremer

 1950 sonrası Çağdaş Avrupa Resmi’ne yön veren, “Zero Sanat Haraketi”ni başlatan ve yaşadıkları ülkelerde oluşturdukları sanat biçemiyle, öncü sanatçı kimlikleriyle yaratımlarda bulunan, 30 ülkenin 80 sanatçısının yapıtlarından oluşan “Dünyanın Renkleri” adlı büyük sergi 5 Ekim’de Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 31 Ekim’e kadar sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

“Sanatsız bir yaşam olmayacağına” inanan Ernst August Quensen, Avrupa’nın en önemli koleksiyonerlerinden biri olarak tanınıyor. Almanya’daki Lampspringe Quensen Müzesi’nin sahibi olan Ernst August Quensen, yaşamı boyunca Avrupa’nın en önemli sanatçılarının kitaplarını yayımlamış ve onlara kendi müzesindeki dünyanın en önemli litografi atölyesinde özel konseptler yaratarak koleksiyonundaki yapıtları seçkin ve özel örneklerle çoğaltmış.

Quensen Koleksiyonu’ndaki yapıtlar ABD’deki en önemli 11 müzede sergilenerek dünyanın seçkin sanat eleştirmenlerince sanatseverlere övgüyle izlenmeleri önerilmiş. Avrupa’da ise seçkin müze ve galerilerinde değişik konseptlerle sergilenmiş.

Hartmut Rüger

Hartmut Rüger

“Dünyanın Renkleri” sergisi, Quensen Koleksiyonu’ndan, sanat eleştirmeni ve küratör İbrahim Karaoğlu‘nun Ernst August Quensen‘le birlikte seçerek oluşturdukları yapıtlara seçkin Türk sanatçılarının da yapıtları katılarak oluşturuldu. Bu iki sanat insanının özenli bir seçimle oluşturdukları sergi, birlikte yürüttükleri küratöryal çalışmayla ülkemize getiriliyor. Meryem Schultz ve Jörg Kastner’in koordinatörlüğünde Ankara, İzmir, Antalya ve İstanbulda’ki seçkin sergileme mekanlarında sanatseverlerle buluşacak.

“Dünyanın Renkleri” sergisinin ilk durağı Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi… Sergi 5 – 31 Ekim arasında izlenebilir.

Gerd Winner

Gerd Winner

Çağdaş Sanatlar Merkezi

Kennedy Cad. No: 4 Kavaklıdere / Ankara Tel: 0 (312) 468 21 05

Back to site top