YILMAZ AYSAN Müstesna; ELA CİNDORUK Ankara Yolunda

17 Ocak 2014 – 05 Şubat 2014
Siyah Beyaz Sanat Galerisi, Ankara

Yılmaz Aysan, Müstesna (Heykelsi Natürmortlar, Portreler, Peyzajlar) Exceptional (Sculptural Still-Lifes, Portraits, Landscapes) isimli sergisini şu sözlerle anlatıyor:

“Yaklaşık 30 yıl önce, Galeri Siyah Beyaz’da “Dansözler” ile başlatmış olduğum “bir araya getirme/yerleştirme” temelli sanatsal çalışmalarımı Müstesna sergisi ile bir adım daha ileriye götürüyorum. 1980’lerde, birer yerleştirme ve canlandırma olarak tüm galeri ortamına yaydığım (Dansözler, 1986, Gölgeler, 1987, Gaea, 1991) sanatımı, 90’larda mekandan bağımsız, kendi başına var olabilen küçük evrenlere yerleştirmiştim (Boxes of Curiosities, 1994). 3 boyutlu sınırlarla dış dünyadan ayrılan bu çalışmalar, 2000’lerde, içinde yer aldığı kısıtlayıcı/tanımlı mekancıklardan kurtularak, onların dış yüzeylerine taşmıştı (Harmonia Mundi, 2004). Şimdi ise, gerçek veya sanal mekansal kısıtlardan kurtularak kendi başına durabilen işlere dönüşüyor. Başka bir amaçla yaratılmış nesneleri/görüntüleri, amaçlarının dışında ve salt estetik veya felsefi varoluşlarıyla, bana ifade ettikleri veya üzerine benim yüklediğim anlamlarla veya sadece form ve malzeme değerleriyle, kendi ürettiğim parçalarla bir biçimde birleşerek bambaşka bir ifade kazanmasını ve kendi başına bağımsız bir varlık olarak var olmasını sağlamaya odaklanmış bir sanatsal yaklaşıma sahip olduğumu düşünüyorum. Bu yaklaşımın, hazır görüntülerin yeniden üretimiyle başka bir boyuta taşındığı da oldu (Rebel, 2010). Bu tavır, geçen 30 yıla yakın zaman içinde olgunlaşarak, kendi bağımsız, aykırı, ayrıksı serüvenini yine kendi anlayışı doğrultusunda sürdürmüştür. Bu üç boyutlu işler etkileşimlidir. Müellif olarak, nesnelerin nasıl bir araya gelebileceği konusunda kendi tercihimi göstermekteyim ancak çoğu nesne birbirlerine bağlanmış değildir, yeniden düzenlenebilir, yepyeni kompozisyonlar oluşturulabilir. Bazı kompozisyonlara yerleştirilen hareket eden nesneler ise yaratılan evrenlere ayrı bir can katar. Bu çalışmalarda, kendi sanat yapma anlayışımın gelişmesinin, sadeleşmesinin ve daha incelmesinin yanı sıra kendimce önemli sanatsal önermeler yer almaktadır. Aslında göründüğü gibi olmayan işler üreterek aykırı tutumumun altını çizmekteyim. Hem geçmişin klasik ve modern sanatına, hem de günümüz güncel sanatına göndermeler içeren bu çalışmalar, günümüz sanatına benim yanıtımı oluşturuyor. (müstesna; bir bütünün ya da kuralın dışında olan, kuraldışı, benzeri az bulunan. ayrıcalı, ayrı tutulan, ayrık).”

Ela Cindoruk ise Ankara Yolunda (Fotoğraf ve Mücevher) On The Road to Ankara (Photograps and Jewels) isimli sergisini şöyle anlatıyor:

“Mücevherlerim, her yerde ve her şekilde varlığını sürdürmüş olan, yakından aşina olduğumuz bezemelere olan ilgimi yansıtıyor. Fotoğraflarım ise, dış dünyada ilgimi çeken kompozisyonlardan oluşuyor. 2003-4 yıllarında üzerinde çalıştığım “Klasik” işlerimde, poliüretan kartonpiyerleri kullanarak yaptığım mücevherler ile bezemelere karşı başlayan bu ilgim, 2005-6 da “Rüzgargülü” serisi ile devam etti. Bu seride, gene seri üretim ürünü olan kağıt dantelleri (doily) kullandım. Onları “papier-mâché” tekniği ile şekillendirip, gerektiğinde boyadım. Derken yeni malzeme arayışım, ‘doily’ leri gazete kağıdından üreterek farklı bir boyuta taşındı (2007-), gelip geçici ve değersiz gazete kağıdını, klasik dantel motifi ile bezeyip, gene “papier-mache” tekniği ile boyutlandırdım, altın ve inciler ekledim. İlk başlarda kullandığım farklı dantel motifleri sonuna doğru tek bir motifte takılı kaldı. Bu sergideki işler işte bu motifin gümüşe uyarlanması ile ortaya çıktı. Gümüşü şekillendirip-boyutlandırdım ve yer yer renklendirdim. Daha da ileriye giderek, elimdeki mükemmel motifi bozmaya başladım. Sonra bu bozulmuş/yamulmuş dantel motifli gümüşleri “beden mücevherleri” olarak şekillendirdim, daha büyük boyutlarda pirinçten ürettiklerim ise “duvar mücevherleri” oldular.Fotoğraflar, 2009 ve 2010 yıllarında İstanbul – Ankara – İstanbul yolunda çekildiler. Siyah Beyaz’da ki sergilere giderken ve dönerken… Hep yolda değil miyiz zaten?”

 

Siyah Beyaz Sanat Galerisi
Kavaklıdere sokak 3/1-2 Şili Meydanı Ankara.
t. 0312 467 7234

www.galerisiyahbeyaz.com
galerisiyahbeyaz@gmail.com

Back to site top