Semiha Berksoy- ‘HALÜSİNASYON DUVARI’

SEMİHA BERKSOY

‘HALÜSİNASYON DUVARI’
13 KASIM 2014 – 10 OCAK 2015 

Galerist, Semiha Berksoy’un  ‘Halüsinasyon Duvarı’ başlıklı ilk galeri sergisi 13 Kasım 2014 – 10 Ocak 2015 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Sergi, sanatçının başarılarla dolu yaşama yayılan pratiğinden önemli bir kesit sunuyor. Berksoy’un çok yönlü sanat üretimini yansıtacak, resim, video, kişisel obje ve belgelerin yer aldığı kapsamlı seçki, sanatçının duygusal ve bilişsel bağ kurduğu kişilerle olan ilişkisini ve yaşam, ölüm ve zamanın sınırlarını göz ardı eden tutkulu kişiliğini biyografik ve tematik bir şekilde ortaya koyuyor. Galerist ve Semiha Berksoy Vakfı’nın işbirliği, Berksoy’un eserlerinin Türkiye ve dünyada tanıtımının yanı sıra, çalışmaları vakıf tarafından beş sene önce başlatılan, Semiha Berksoy Müzesi’nin kurulması için destek sağlamayı hedefliyor. Müze, sanatçıya ait eserlerin sergileneceği bir alan olmanın ötesinde; içerisinde tiyatro, konser salonlarının yer alacağı ve aynı zamanda sahne sanatları eğitiminin verileceği yaşayan bir mekan olacak.

 SEMİHA BERKSOY HAKKINDA

1910 yılında İstanbul’da doğan Semiha Berksoy, 1928’de İstanbul Belediye Konservatuar’ına burslu olarak kabul edildi. Bir yıl sonra pianoda Cemal Reşit Rey eşliğinde halk önünde ilk konserini veren Berksoy, aynı yıl içerisinde, Güzel Sanatlar Akademisi Namık Kemal Atölyesi’ne kabul oldu. Muhsin Ertuğrul tarafından 1931 yılında çekilen ilk sesli Türk filmi ‘İstanbul Sokakları’nda’ Semiha’yı canlandırdı.

1936’da Berlin Devlet Yüksek Müzik Akademisi’ne kabul edildi ve Opera Bölümü’nü birincilikle bitirdi. Richard Strauss’un 75.doğum yılı nedeniyle sahnelenen ‘Ariadne auf Naxos’ operasında başrol Adriadne’yi oynarayak Avrupa’da sahneye çıkan ilk Türk opera sanatçısı unvanını aldı. 1940 yılında ülkesine dönen Semiha Berksoy, kariyeri boyunca, Türkiye ve dünyada sayısız önemli temsilde yer aldı. 1998’de Devlet Sanatçısı ünvanı alan Berksoy,  sonraki yıl ise, New York City Lincoln Center’da Robert Wilson’ın ‘The Days Before: Death, Destruction and Detroit III’ isimli operasında ‘İsolde’nin Aşk Ölümü’ aryasını söyledi

Yaşamını sanata adayan ve görsel sanatlarla her zaman yakından ilgilenen ‘primadonna’, resim, yerleştirme, performanslarıyla da ön plana çıkar. İstanbul’da; İşsanat’ta Kibele Sanat Galerisi’ndeki retrospektifi ve Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisin’deki ‘Ben Yaşardım Aşkla ve Sanatla’ isimli sergisinin yanı sıra Berlin, Paris, Ankara, New York ve Viyana’nın önde gelen kurumlarında önemli seçkilerde yer aldı. Lüksemburg’da gerçekleşen Manifesta II ve Rosa Martinez küratörlüğünde gerçekleşen 2005 Venedik Bienali bunlardan başlıcalarıdır.

Galerist

Meşrutiyet Caddesi No:67 K:1

Tepebaşı Beyoğlu, İstanbul

info@galerist.com.tr

T. +90 212 252 1896

Back to site top