5 Bakış: Tekstil Sanatçıları Karma Sergi -12 Şubat – 12 Mart

Norske Kunsthandverkere ve Bir Nokta işbirliğinde açılan Norveç’in önde gelen 5 tekstil sanatçısının seçme eserlerinden oluşan “5 Bakış” adlı Karma Sergi 12 Şubat – 12 Mart tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sergi Salonunda sanatseverlerle buluşuyor.

Süreklilik, İnanılırlık ve Eleştirel Bakış Açısı…

Torill Brosten, Aud Bækkelund, Birgit Eide, Ida C. Helland-Hansen ve Gunvor Olsen oluşan sanatçı grubu, tekstilin tarihsel gelişim merkezinde duruyor. Fakat bir moda dalgasında yer almaktan ziyade  25 yıllık sanatsal tecrübe ile dayanıklılık ve inanırlılığı temsil etmeyi tercih ediyorlar. 1980lerde öğrenciyken bir araya gelen grup bugüne kadar halen beraber çalışıyorlar.

Sergi anlamında görsel ve kavramsal olarak zengin olan sanatçı topluluğu, tekstil tekniklerini ve estetiğini kendilerine başlangıç noktası almış ve farklı yönlerde ilerleyerek resimsel elementlerin karakteristiğini sunmuştur.  Uzun deneyimlerin ışığında, grup Norveç sanatının farklı belirgin bir yüzüdür.

Katılımcı Sanatçılar:

Aud Baekkelund
Aud Bækkelund’nin sanatı görünüşe göre tekstil sanatının sınırlarını aşmış durumda: Kozalaktan, dikiş iğnelerine ve ataçlara kadar her şeyden oluşan kurgular.
Birgit Eide
Birgit Eide’nin çalışmalarında tekstil genellikle kadın, din ve yaşam ifadesi ile ilgili tematik konularda başlangıç noktasıdır.
Gunvor Olsen
Gunvor Olsen’nin tekstil çalışmaları kendi ürettiği keçe üzerine renkli, geometrik ve soyutlanmış manzaralardır.  Karakteristik ifade tarzı, modernizimin formal ve katı dili flört haldedir.
Ida CHelland-Hansen
Ida C. Helland-Hansen maddesel, kavramsal ve estetiksel olarak, tekstildeki katmanları ortaya çıkarır. Sanatçının görsel yönden çarpıcı ve karmaşık eserleri, malzeme, estetik ve dokunsal özellikleri ile güçlü bir merak ile işaretlenmiştir.
Torill BrostenTorill Brosten resim ve illüstrasyonlar için medya özel tekstil sanatını geride bıraktı. Geleneksel tekstil sanatından türetilen estetik ve teknikle yapılan resimlerden oluşan çalışmaların süreçlerini resmin dürtüsel doğası kontrol ediyor.

 

 

 

 

 

 

Back to site top